برج رابینسون | Robinson Tower

برج رابینسون «یا ۱۸ رابینسون» یک برج اداری است که می‌توان به‌عنوان نمونه موردی ساختمان سبز معاصر و ساختمان پایدار از آن یاد کرد. این برج با فرمی پویا در مرکز شهر متراکم قرار گرفته است و رابط هم‌زیستی منظر با معماری است و شهرسازی پایداری را ترویج می‌کند.
ARCHKITE.IR
archkite logo

شناسنامه

نام: برج رابینسون | Robinson Tower

معمار: KPF (Kohen Pederson Fox Associates)

نام دیگر: 18 Robinson

مکان: سنگاپور

افتتاح: ۲۰۱۹

کاربری: اداری و خرده‌فروشی

ارتفاع: ۱۷۵ متر – ۲۰ طبقه

«صفحه برج رابینسن در وبسایت رسمی معمار پروژه»

برج رابینسون یا ۱۸ رابینسون یک برج اداری است که می‌توان به‌عنوان نمونه موردی ساختمان سبز معاصر و ساختمان پایدار از آن یاد کرد. این برج با فرمی پویا در مرکز شهر متراکم قرار گرفته است و رابط هم‌زیستی منظر با معماری است و شهرسازی پایداری را ترویج می‌کند.

چرایی تصمیم به ساخت و سایت قرارگیری

این برج طبق خط‌مشی جدید سنگاپور ساخته شده و به‌ازای درختان ازدست‌رفته زمین آن‌ها را به‌صورت فشرده در بنا ایجاد کرده و یک فضای سبز عمودی ایجاد شده است. طراحی برج را گروه KPF با همکاری A61 به عهده داشته و در شهر سنگاپور یک فضای اداری و تجاری ایجاد کرده است. این برج در سال ۲۰۱۹ افتتاح شده است و متمایز از بافت خود افق شهر را تغییر داده است.

محل قرارگیری آن در قلب CBD در یک قطعه V شکل با محدودیت بوده است و ساختمان به‌عنوان یک رابط بین خیابان مارکت، بازار و جاده رابینسون عمل می‌کند. از نظر فیزیکی و برنامه‌ریزی شهری برج در یک پایانه طراحی شده است. برج رابینسون از مرکز مالی مارینا پیروی کرده است و دیدهای وسیعی به اطراف و خلیج مارینا ایجاد کرده است. این برج محل جدید استقرار KFP می‌باشد.

معرفی کلی بنا

برج کریستالی رابینسون با مساحت ۲۴ هزار مترمربع با طراحی خلاقانه خود و تازگی در فرم و عملکرد، جنبه‌های فرهنگی و اجتماعی شهر را در نظر گرفته است و تلفیق بافت، فرهنگ و پایداری با معماری می‌باشد. ترکیب سازه دو موجودیت مختلف را متمایز می‌کند که توسط یک شکاف ایجاد شده است. یک سکوی خرده‌فروشی در طبقه همکف که بالای آن یک باغ قرار دارد و یک حجم بالای ۲۰ طبقه عمودی از دفاتر دو بخش برج می‌باشند. برج از هر زاویه یک چهره جدید از خود و بازتاب خورشید و آسمان نشان داده و در بافت شهری ادغام شده است.

به دلیل قوانین سیل برج از محیط اطراف بالاتر قرار گرفته است و سنگ‌فرش جدید به‌آرامی از سطح زمین برآمده و اطراف ساختمان را تا گذرگاه عابر پیاده خیابان کراس و جاده رابینسون پایین می‌آورد. یک ساختار پل پنهان در اطراف درخت شعله زرد موجود است و اتصال یکپارچه عابر پیاده را ایجاد کرده و از ریشه‌های کم‌عمق شعله زرد بالغ محافظت می‌کند. تورهای کوچک زهکشی اطمینان حاصل می‌کنند که آب باران و تهویه مناسب به ناحیه ریشه برسد. درخت تمرکز اصلی در محل اتصال و تجربه دلپذیری و راحتی را به همراه درختان کوچک برای سال‌ها پدید می‌آورد.

برج رابینسون در سنگاپور به عنوان نمونه موردی ساختمان سبز

ساختار بنا

سکوی پایین‌تر بنا از نظر مقیاس مشابه سازه‌های مجاور بوده و رابطه متنی با فرم و زاویة سقف سفالین از بازار Lau Pa Sat می‌باشد. یک دهلیز هسته را تشکیل داده و لابی اداری، خرده‌فروشی ۷ طبقه و F&B پیرامون آن سازمان‌دهی شده‌اند. برج اداری کریستالی معلق ۲۰ طبقه اداری را تشکیل می‌دهد و به بیشتر کردن منظره اسکله کمک کرده است. پس از داخل شدن به بنا پله‌برقی‌ها به باغ آتریوم منتهی شده و به پنجره‌های تمام‌قد به خیابان مشرف می‌باشند.

سطح همکف بنا عقب نشسته است و سطح سکو در بالا سایه‌اندازی دارد. سطح ۶ بنا فضایی زیبا، منعطف و متناسب است که با آب‌نمای کوچک و دیوار سبز احاطه شده است، سطح ۷ تراس انتقالی ساکت‌تر با ارائه مناظر عالی به بیرون است، سطح ۸ تراس بزرگ‌تر برای رویدادها و کنسول دراماتیک و ستون‌های مایل است. سطح ۱۰ و ۱۲ تراس صمیمی و کوچک برای کارکنان اداری است که لحظاتی آرام در محیطی سبز ایجاد کرده است.

 سنگ‌فرش گرانیتی برای همة تراس‌ها در نظر گرفته شده است که سنگ‌های یکنواخت خاکستری سبز، خاکستری نقره‌ای و خاکستری تیره می‌باشد و الگوی زنده‌ای ایجاد کرده است که به لایه‌بندی زمین‌شناسی و مفهوم صخره‌های کوه اشاره می‌کند و یک بافت و الگوی سنگ‌فرش گرم اما مدرن و متناسب با معماری ایجاد شده است.

دیاگرام نمای برج رابینسون
ساختمان رابینسون در سنگاپور به عنوان نمونه موردی ساختمان سبز

انرژی و پایداری

ترکیب زاویه‌دار برج، ایجاد سکوها و مسیرهای برای درختان نور طبیعی برج را به حداکثر رسانده و نیاز به نور مصنوعی و هزینه‌های مربوط به آن را کاهش داده است.

باغ‌ها و تراس‌ها

باغ محصور در بام و بالای فضای خرده‌فروشی جهت استفاده عمومی می‌باشد. فضاهای سبز در بنا یکپارچه شده‌اند. چشم‌انداز عمودی برج از سطح زمین مرتفع به باغ‌های آسمان که در اطراف هسته مرکزی پیچیده شده است می‌باشد. طیف گسترده‌ای از تراس‌های آسمانی از بزرگ و کوچک و از سرپوشیده تا باز رو به آسمان و از صمیمی تا معرض دید بیشتر قرار گرفته‌اند. درختان کاشته شده در تراس‌های بالایی حس جنگل شهری را تداعی می‌کنند. تجزیه‌وتحلیل سایه باد به اصلاح طرح‌بندی و پالت کاشت کمک کرده است.

ساختمان رابینسون در سنگاپور به عنوان نمونه موردی ساختمان سبز

جوایز و افتخارات

  • جایزه تعالی بهترین ساختمان بلند ۱۰۰-۱۹۹ متر، CTBUH در سال ۲۰۲۱
  • جایزه زیستگاه شهری – جایزه تعالی مقیاس تک سایت در سال ۲۰۲۱
  • جایزه نقره‌ای SILA

نکته نهایی

برج رابینسون یک شخصیت نمادین به شهر سنگاپور بخشیده است. یکی از فعالیت‌های گروه معماری این برج طراحی ساختمان‌های نمادین برای شهرهای جهانی می‌باشد. این برج با سبزشدن بصری و اکولوژی شهری غنی شده است.

پیشنهاد مطالعه؛ اگر به مقاله «برج رابینسون | Robinson Tower» علاقه‌مند شدید، خواندن این مقاله نیز به شما پیشنهاد می‌شود:
برج شانگهای

برج شانگهای | Shanghai Tower

برج شانگهای دومین ساختمان بلند جهان و بلندترین برج چین با ارتفاع ۶۳۲ و تعداد طبقات ۱۲۷ می‌باشد که ساختمانی پایدار بوده و موفق به دریافت جایزه پلاتین LEED شده است.

خانه‌ی آفتاب‌گردان یا خانه‌ی گردان خورشیدی اثر رولف دیچ

خانه‌ی آفتاب‌گردان | Heliotrope House

خانه‌ی آفتاب‌گردان یا خانه‌ی گردان خورشیدی (Heliotrope) الهام گرفته شده از رفتار گل آفتاب‌گردان است که با چرخش خورشید به سمت آن می‌چرخد. خانه‌ی آفتاب‌گردان یک ساختمان مدرن و اولین خانه انرژی مثبت (Plus Energy) در جهان است.

گشت و گذار آنلاین در اطراف نمونه موردی ساختمان سبز: برج رابینسن سنگاپور

آلبوم عکس برج رابینسون

اگر به متن این صفحه نیاز دارید

جهت استفاده از متن این صفحه و یا حمایت از نویسنده این متن، می‌توانید به‌صورت قانونی آن را خریده و تنها با مقاصد علمی(مانند استفاده در پژوهش‌ها یا ارائه‌های دانشجویی) مورد استفاده قرار دهید.

  • متنی که خریده می‌شود ممکن است حداکثر ۱۰درصد با متنی که در این صفحه مشاهده می‌شود اختلاف داشته باشد.
  • به محض پرداخت فایل word این صفحه برای شما قابل دانلود خواهد بود.

این مطلب را برای دوست خود ارسال کنید:

فهرست مطالب این صفحه

 مطلب پیشنهادی: