مدرسه سبز نیوزلند | Green School NewZealand

مدرسه سبز نیوزلند یک مدرسه سبز«پایدار» و حاصل رویایی است که معماران این مدرسه برای سبزشدن مدارس و تربیت رهبران سبز در سر می‌پرورانند.
ARCHKITE.IR
archkite logo

شناسنامه

نام: مدرسه سبز نیوزلند | Green School NewZealand

معمار: جان و سینتیا هاردی | John and Cynthia Hardy

کارفرما: مایکل و راشرپرت

مدیرعامل: کریس ادواردز

مکان: تاراناکی، نیوزلند

افتتاح: ۲۰۲۰

«وبسایت رسمی مدرسه سبز نیوزلند»

لوگوی مدرسه سبز نیوزلند

مدرسه سبز نیوزلند یک مدرسه سبز و حاصل رویایی است که معماران این مدرسه برای سبزشدن مدارس و تربیت رهبران سبز در سر می‌پرورانند. در طراحی این مدرسه از معلمان و کودکان نیز کمک گرفته شده و طراحی جمعی توسط معماران انجام شده است. هدف معماران ایجاد یک مکان شاد برای کودکان و تقویت خلاقیت و افزایش حس مسئولیت‌پذیری و در اجتماع بودن است که از آموزش‌های ضروری فردی می‌باشند.

چرایی تصمیم به ساخت

ایجاد یک محیط پایدار یک بازی برد – برد است که به حفظ اقلیم کمک کرده و برای ساکنین آرامش و کیفیت فضایی مناسب فراهم می‌کند. سازندگان این بنا تصمیم داشتند مدرسه‌ای بسازند که از راهروهای طولانی و ساختار مستطیلی معمول فاصله گرفته و با طبیعت همراه شود. طراحی این بنا را جان و سینتیا هاردی انجام داده‌اند که پیش‌تر مدرسه سبز بالی را طراحی کرده بودند و معتقدند مأموریت ساخت مدارس سبز باید به جهان منتقل شود. مایکل و راشرپرت کارفرمای این مدرسه پس از دیدن مدرسه بالی تصمیم به ساخت مدرسه در نیوزلند و با همان تیم معماری گرفته‌اند. این مدرسه در سال ۲۰۲۰ با حضور افراد مهم بین‌المللی افتتاح شده است.

مدرسه سبز نیوزلند

سایت قرارگیری و معرفی کلی مدرسه

مدرسه سبز نیوزلند در دل طبیعت، نزدیک مزارع، در منطقه تاراناکی کشور نیوزلند واقع شده است. از محوطه مدرسه رودخانه اوکورا می‌گذرد و دارای یک جزیره و آبشار بزرگ می‌باشد. این مدرسه علاوه بر آموزش دروس عادی یک محل برای یادگیری و رشد می‌باشد. مدرسه سبز نیوزلند از ۳ واحد تشکیل شده است که به آن‌ها واکا می‌گویند و ریشه در فعالیت ساکنین این منطقه که به قایق‌رانی مشغول هستند برمی‌گردد؛ واکا شماره ۳ می‌تواند بزرگ‌ترین و بلندترین ساختمان نی بتنی نیوزلند باشد.

پایداری و انرژی

ساختار اصلی مدرسه از چوب تشکیل شده است. چوب‌های استفاده شده از محل تهیه شده و تنها ۶ درصد ضایعات داشته‌اند که این مسئله بسیار زیاد در مسائل محیط زیستی مهم می‌باشد و درصد پایین ضایعات این مدرسه شاهکار به نظر می‌رسد. جهت مرمت درختان ازدست‌رفته برای ساخت حدود ۲۰ هزار درخت بومی در محل کاشته شده است. در محوطه مدرسه میوه و محصولات تازه زیر نظر خود کودکان کشت می‌شود که علاوه بر یادگیری رشد و پرورش گیاهان، نیاز خوراکی آن‌ها را نیز فراهم می‌کند.

واکاها عایق هستند و گرمایش آن‌ها از کف با دمای ثابت تأمین می‌شود و مصرف انرژی مجموعه در کمترین مقدار خود می‌باشد. مدیریت زباله یکی از بخش‌های مهم در پایداری یک محیط می‌باشد. در این مجموعه با استفاده از وسیله‌های حمل‌ونقل دورافتاده و بازسازی آن‌ها دفاتر اداری تشکیل شده و پوشش سقف نیز از کیسه‌های دانه‌های قهوه استفاده شده است. در این مدرسه از بتن استفاده نشده و فرش‌های فضاهای داخلی توسط شرکت Ecosoft و از بازیافت بطری‌های پلاستیکی ساخته شده است.

نکته نهایی

طراحی و ساخت این مدرسه یک نقطه عطف برای کشور نیوزلند و جهان است تا به‌سوی سبزشدن بیشتر مدارس حرکت شده و محیط پایدار شود. در هنگام بازگشایی مدرسه به کودکان و والدین و مربیان آموزش نگهداری از این مدرسه سبز داده شده است چرا که تنها ساخت مدرسه اهمیت ندارد، همراهی و نگهداری بخش مهم طراحی سبز است.

ببینید: گزارش ویديویی از مدرسه سبز نیوزلند

پیشنهاد مطالعه؛ اگر به مقاله «مدرسه سبز نیوزلند | Green School NewZealand» علاقه‌مند شدید، خواندن این مقاله نیز به شما پیشنهاد می‌شود:
مرکز تجارت جهانی بحرین

مرکز تجارت جهانی بحرین | Bahrain World trade center

مرکز تجارت جهانی بحرین ۲ برج دوقلو به‌هم‌پیوسته است و اولین آسمان‌خراشی است که توربین‌های بادی در طراحی آن ادغام شده‌اند و در این مقاله به‌عنوان یک ساختمان سبز مورد بررسی قرار گرفته است.

مرکز دروازه شرقی یا ایست گیت(EastGate Center)

مرکز دروازه شرقی | EastGate Center

مرکز ایست گیت یا دروازه شرقی در زیمباوه از لانه موریانه‌ها در طراحی خود الهام گرفته و به یکی از برجسته‌ترین ساختمان‌های سبز آفریقا تبدیل شده است. ساختمان یک معماری بیو میمیک است.

آلبوم عکس مدرسه سبز نیوزلند

این مطلب را برای دوست خود ارسال کنید:

فهرست مطالب این صفحه

 مطلب پیشنهادی: