دهکده خورشیدی | Solar Settlement

دهکده خورشیدی یک محله‌ی پلاس انرژی است که از ۵۹ واحد تشکیل شده است. این محله اولین مجموعه مسکونی در جهان می‌باشد که همه‌ی خانه‌های آن تبادل انرژی مثبت دارند.
ARCHKITE.IR
archkite logo

شناسنامه

مشخصات کلی ساختمان

نام: دهکده خورشیدی | Solar Settlement

معمار: رولف دیچ | Rolf Dich

کارفرما: Solar Settelment LTD

مکان: فرایبورگ، آلمان

افتتاح: 2006 میلادی

«برگه سولار ستلمنت در وبسایت معمار این پروژه، رولیف دیش»

دهکده خورشیدی یک محله‌ی پلاس انرژی است که از ۵۹ واحد تشکیل شده است. این محله اولین مجموعه مسکونی در جهان می‌باشد که همه‌ی خانه‌های آن تبادل انرژی مثبت دارند و انتشار گازهای گلخانه‌ای و کربن‌دی‌اکسید در آن خنثی هستند. شهرک خورشیدی اثباتی بر ایده رولف دیچ به‌عنوان یک اصل محیط‌زیستی می‌باشد. توجه به دو جنبه اقتصاد و محیط‌زیست در این طراحی حائز اهمیت بوده است.

چرایی تصمیم به ساخت و سایت قرارگیری

مبنای ساختن دهکده خورشیدی(سولار ستلمنت) بر اساس ساختار خانه‌ی آفتاب‌گردان طراحی شده توسط رولف دیش می‌باشد. رولف دیش پس از ساختن خانه‌ی آفتاب‌گردان در پی آن بود بتواند منطقه‌ای طراحی کند که ساختمان‌هایش خودشان انرژی مورد نیازشان را تولید کنند. این محله در منطقه ووبان در شهر فرایبورگ در جنوب غربی آلمان که نزدیک مرز فرانسه و Sitzerland می‌باشد، قرار گرفته است. کارفرما این مجموعه Solar Settelment LTD می‌باشد. این محله پیش از ساخت تا سال ۱۹۹۲ سایت پادگان ارتش بوده است. محله دارای شیب است و به دشت Rhinc Valley می‌رسد. آب‌وهوای محله بسیار معتدل بوده و بیش از ۱۸۰۰ ساعت تابش خورشید با تشعشع ۱۱۰۰ کیلووات‌ساعت بر مترمربع می‌باشد. سرعت باد ۲.۷ متر بر ثانیه بوده و میانگین دما ۱۰.۳ سانتی‌گراد می‌باشد.

پنل‌های خورشیدی در دهکده خورشیدی یا سولار ستلمنت

ساختار محله

طراحی هر خانه در محله ووبان با بیشترین بازدهی و تبدیل قبض‌های انرژی به درآمد بوده است. هدف طراحی این محله اکولوژی پایدار و توسعه اقتصادی است تا به یک جهان بدون عیب دست پیدا کنیم و مجموعه‌ای مقرون‌به‌صرفه، زیبا و راحت می‌باشد. هم‌چنین مسکن با حداقل تقاضای انرژی گرمایش و ایجاد بهترین اتصال به داخل و زیرساخت‌های مناسب دیگر اهداف این پروژه بوده‌اند. ساکنین نیز در طراحی پروژه مشارکت داشته‌اند. طراحی منطقه با یک برنامه‌ریزی شهری مناسب صورت‌گرفته است.

پنل‌های خورشیدی در دهکده خورشیدی یا سولار ستلمنت

به اعتقاد رولف دیش مجموعه ساکنین خوب، تعهدات نو، محیط‌های کاری خلاقانه و خلق مجموعه با ایده‌های ترکیبی و برنامه‌ریزی‌های اکولوژیکی به ایجاد یک محله پایدار و باکیفیت می‌انجامد. ترافیک با پیاده‌روهای عریض کنترل شده و مسیر برای عبور دوچرخه و وسایل نقلیه عمومی اختصاص‌داده‌شده است؛ مردم ترغیب می‌شوند تا از دوچرخه بیشتر استفاده کنند و استفاده از ماشین را به حداقل برسانند. محله دارای پارکینگ زیرزمینی است و مجهز به سیستم اشتراک‌گذاری خودرو می‌باشد. جهت تحرک ساکنین فضای زندگی و کار ترکیب شده‌اند. منطقه مجهز به ۳ خط اتوبوس و یک خط تراموا می‌باشد و یک پارکینگ طبقاتی نیز نزدیک سایت می‌باشد.

مساحت کل منطقه ۴۲ هکتار بوده و ۲۰۰ هزار نفر در آن‌جا ساکن می‌باشند. مساحت خانه‌های محله از ۸۱ تا ۲۱۰ مترمربع بوده و سیستم‌های خدمات ساختمان مونتاژ شده‌اند. ۸۰ درصد ساختمان‌ها مسکونی و ۲۰ درصد خدماتی می‌باشند. ساختمان‌ها پیش از ساخت مدل‌سازی شده تا بهینه‌ترین حالت طراحی شود. طراحی منطقه به شکل فشرده و با انعطاف‌پذیری بالا می‌باشد. درختان قدیمی محله محافظت شده‌اند و یک جاده محلی از منطقه عبور می‌کند. یک خیابان بزرگ نیز در ۱۰۰ متری شرق سایت قرار گرفته و ۱۰ هزار ماشین در روز از آن عبور می‌کند.

پایداری و انرژی

جهت دستیابی به کربن کمتر در این پروژه ساختمان‌ها با پوشش مناسب بهینه شده‌اند و تقاضای گرمایش به کمتر از ۱۵ کیلووات‌ساعت بر مترمربع رسیده است. تقاضای انرژی از ۳۲.۷ به ۱۲ کیلووات‌ساعت بر مترمربع رسیده است. طراحی ساختمان‌ها و نحوه قرارگیری آن‌ها نسبت به یکدیگر نیز بهینه شده تا سایه‌اندازی مناسبی نسبت به یکدیگر داشته باشند و نور روز را در ساختمان داشته و از آن بهره بگیرند. ساختمان‌ها از جهت بهینه جنوب ۱۵ درجه انحراف دارند. جهت طراحی شرایط آب‌وهوایی منطقه تجزیه‌وتحلیل شده و به ریز اقلیم و سیستم باد محلی توجه ویژه شده است. رفتار کاربر نیز بسیار در کاهش مصرف انرژی اهمیت دارد. این شهرک در ۸ سال سکونت خود سالانه بیش از ۴ هزار یورو درآمد داشته و بهره خورشیدی آن ۵۶۰۰ دلار بوده است.

دیاگرام دهکده خورشیدی یا سولار ستلمنت

برق

از انرژی خورشیدی به‌صورت فعال بهره گرفته می‌شود و تولید برق به‌صورت اسپین آف می‌باشد. تمامی سقف ساختمان‌ها مجهز به صفحات خورشیدی می‌باشد تا انرژی موردنیاز را تأمین کنند. توان کل تأمین شده ۴۴۵ کیلووات ثانیه بوده و ۴۲۰ هزار کیلووات‌ساعت برق خورشیدی پاک در سال به دست می‌آید. صفحات خورشیدی شیشه‌ای علاوه بر تأمین نیاز انرژی به‌عنوان سایه و سرپناه نیز استفاده می‌شوند. جهت کاهش مصرف برق لوازم‌خانگی کارآمد ترویج می‌شود.

دیاگرام دهکده خورشیدی یا سولار ستلمنت

گرمایش، سرمایش و تهویه

واحد‌های تولیدی بیومس نیازهای حرارتی اضافه را تولید می‌کنند. با یک برنامه‌ریزی دقیق نشت گرما کاهش پیدا کرده و لوله‌ها برای کاهش حرارت عایق‌بندی شده‌اند، قطر آن‌ها افزایش و طول آن‌ها کاهش پیدا کرده است. جهت تأمین آب گرم از آب‌گرم‌کن‌های خورشیدی به مساحت ۴۶ مترمربع استفاده شده است و ۳۶۰۰ لیتر آب گرم ذخیره می‌شود. از یک سیستم گرمایش نوآورانه نیز بهره گرفته شده که هوا با بازیابی حرارت ۸۰ درصد تهویه شده و نیاز حرارتی باقی‌مانده با CHP غیرمتمرکز تامین می‌شود. این سیستم با توجه به تقاضای گرما کار می‌کند و سوخت آن گازهای سوخت‌های زیستی می‌باشد. رادیاتورها در هر اتاق ۶ صبح تا ۲۲ شب کار می‌کنند. جهت پخت‌وپز نیز از گاز طبیعی استفاده می‌شود.

بازیابی حرارت لوله اگزوز با راندمان ۹۸ درصد می‌باشد به علت شرایط آب‌وهوایی منطقه نیازی به سیستم سرمایش نبوده است و بازشوها به سمت شمال کاهش پیدا کرده و نماهای جنوبی سایه‌انداز شده است؛ ۵۰ درصد نماهای جنوبی نیز دهانه‌های شیشه‌ای دارند. سایه‌اندازی درختان خنکی به همراه دارد. کاهش نشت هوا در فشار ۵۰ پاسکالی با h=۰.۵ و کمتر از آن می‌باشد که با هماهنگی برنامه‌ریزان اندازه‌گیری اولیه انجام‌گرفته است. تهویه هوا با جریان متقاطع از هر آپارتمان صورت می‌گیرد.

مصالح و زباله

ساختمان‌ها از الوارهای چوب درخت سیاه (black forest) ساخته شده‌اند که کیفیت فضایی را به وجود آورده‌اند. متریال استفاده شده در سقف‌ها بتن با ضخامت ۴۳ سانتی‌متر و الیاف معدنی با ضخامت ۳۰ سانتی‌متر با U، ۰.۱ وات بر مترمربع کلوین بوده و دیوار‌های نگهدارنده با سنگ‌های ضخیم ۲۴ سانتی‌متری ایجاد شده‌اند و عایق آن‌ها الیاف معدنی با U، ۱.۲۳ وات بر مترمربع کلوین می‌باشد. دیوار خارجی غیر پشتیبان از پانل چوبی با U، ۱.۲۳ تا ۱.۶۵ وات بر مترمربع کلوین می‌باشد پنجره‌های بنا دوجداره با گاز آرگون و سه جداره با لایه کریپتون و U، ۰.۷ وات بر مترمربع کلوین و g، ۰.۶ می‌باشند. شهرک مجهز به سیستم فاضلاب مستقل می‌باشد که به واحد بیوگاز متصل می‌باشد.

پنل‌های خورشیدی در دهکده خورشیدی یا سولار ستلمنت

جوایز

  • یکپارچگی خورشیدی سلول‌های خورشیدی، سال ۲۰۰۲
  • جایزه خورشیدی اروپا، سال ۲۰۰۲
  • جایزه جهانی انرژی، سال ۲۰۰۳
  • جایزه انرژی Wuppertal و محیط‌زیست، سال ۲۰۰۵
  • زیباترین مجموعه مسکونی آلمان، سال ۲۰۰۶
  • جایزه خلاقیت مجله PEN ژاپن، سال ۲۰۰۷ و ۲۰۰۸
  • جایزه پایداری آلمان، سال ۲۰۰۸
  • جایزه معماری فوتوولتاییک Baden-Wurtemberg

نکته نهایی

دهکده خورشیدی با ساختمان‌های فشرده توانسته زندگی را برای طیف وسیعی از انسان‌ها فراهم کند و با ایجاد انجمن و مشارکت در برنامه‌ریزی پروژه را مدیریت کند. این دهکده علاوه بر تأمین نیاز‌های انرژی خود انرژی مضاعف تولید کرده و پایدار و همراه محیط‌زیست می‌باشد. رولف دیش توانسته ایده‌های خود را به ثمر برساند و یک اتوپیا از یک محله از لحاظ انرژی را ارائه دهد.

پیشنهاد مطالعه؛ اگر به مقاله «دهکده خورشیدی | Solar Settlement» علاقه‌مند شدید، خواندن این مقاله نیز به شما پیشنهاد می‌شود:

اگر به متن این صفحه نیاز دارید 

(به همراه pdf زبان اصلی خلاصه مشخصات پروژه)

جهت استفاده از متن این صفحه و یا حمایت از نویسنده این متن، می‌توانید به‌صورت قانونی آن را خریده و تنها با مقاصد علمی(مانند استفاده در پژوهش‌ها یا ارائه‌های دانشجویی) مورد استفاده قرار دهید.

  • متنی که خریده می‌شود ممکن است حداکثر ۱۰درصد با متنی که در این صفحه مشاهده می‌شود اختلاف داشته باشد.
  • به محض پرداخت فایل word این صفحه برای شما قابل دانلود خواهد بود.

آلبوم عکس سولار ستلمنت

این مطلب را برای دوست خود ارسال کنید:

فهرست مطالب این صفحه

 مطلب پیشنهادی: