پاویون سوئد در اکسپو دبی 2020 | Sweden, Expo2020

پاویون سوئد یک محیط کاملاً متصل و تعاملی است که تجربیات متنوع را ارائه داده و راه‌های جدید برای ایجاد جامعه هوشمند متمرکز با موضوعاتی نظیر فناوری، علوم زیستی، حمل‌ونقل، صنعت، مواد جدید، شهرهای هوشمند و اقتصاد‌های دایره‌ای معرفی کند.
ARCHKITE.IR
archkite logo

شناسنامه

نام: پاویون سوئد در اکسپو دبی ۲۰۲۰، Sweden Pavilion Dubai Expo 2020

معمار: Alessandro Ripellino Architects

مکان: دبی، امارات متحده عربی، UAE | منطقه پایداری

مساحت: ۲۰۰۰ مترمربع

«وبسایت رسمی پاویون سوئد»

«برگه پاویون سوئد در سایت رسمی اکسپو 2020 دبی»

پاویون سوئد در اکسپو ۲۰۲۰ با موضوع خلق مشترک برای نوآوری طراحی شده است. این پاویون آشنایی با جوامع باز، نوآور و هوشمند می‌باشد. پاویون یک محیط کاملاً متصل و تعاملی است که تجربیات متنوع را ارائه داده و راه‌های جدید برای ایجاد جامعه هوشمند متمرکز با موضوعاتی نظیر فناوری، علوم زیستی، حمل‌ونقل، صنعت، مواد جدید، شهرهای هوشمند و اقتصاد‌های دایره‌ای معرفی کند. ماهیت این پاویون و الهام‌بخش طراحی جنگل بوده و تمام حساسیت‌های معماری تا داستان‌سرایی‌های پاویون بر این مفهوم می‌باشد و فراگرفتن فضا یک احساس قدرتمند و منسجم می‌باشد.

سایت قرارگیری و معرفی کلی

پاویون سوئد در منطقه پایداری اکسپو ۲۰۲۰ در شهر دبی کشور امارات متحده عربی قرار گرفته است، پس از برگزاری مسابقه توسط Architect Sweden (سازمان حرفه‌ای معماران، معماران داخلی، معماران منظر و برنامه‌ریزان فضایی)، گروه Ripellino و Gardere & Pardo برنده طراحی پاویون سوئد شده‌اند. مسیرهای این پاویون با تنه‌های چوبی احاطه شده‌اند و افراد طی قدم‌زدن در میان آن‌ها با سوئد در حال ساخت شهرهای هوشمند و توسعه نسل بعدی سفری آشنا شده و هم‌چنین نواوری علوم زیستی و توسعه یک اقتصاد زیستی دایره‌ای را می‌آموزند. در این پاویون با رهبران صنایع هوشمند و دیجیتال همکاری می‌شود. این پاویون فضایی برای ارتباط خلاقانه با شرکت‌های شرکت‌کننده با موضوعات مختلف از جمله اقتصاد دایره‌ای و صنعت جنگل‌داری است.

ساختار بنا

بازدیدکنندگان می‌توانند در جنگل کاوش کرده و از قهوه سوئدی لذت ببرند. جنگل یک فضای زیبا و مسحورکننده و تلفیقی از جنگل‌های اسکاندیناوی و انبوه نوردیک و طراحی هندسه اسلامی می‌باشد که سعی شده ۲ فرهنگ سوئدی و عربی تلفیق شوند. محوطه این سایت یک پلان باز است با فضاهای محصور که به طور ضمنی با صدها تنه درخت به‌صورت خوشه‌ای ایستاده‌اند. تنه‌های ایستاده فضای خاص را محصور و تقسیم کرده و با قدم‌زدن در میان تنه‌ها از میان‌دشت‌ها یا برف‌های جنگلی بازدیدکنندگان به فضاهای مختلف می‌رسند.

جنگل نماد این پاویون و معماری آن است که یک نشان سوئدی و یک محیط کهن‌الگویی و مکانی برای خلوت، پرورش تخیل و خلاقیت است. جنگل یک اکوسیستم از جامعة موجودات زنده و پیوند آن‌هاست که نمادی از هم آفرینی، کمک متقابل، حمایت متقابل و احترام می‌باشد. جنگل محیطی ایده‌آل برای سرگردانی و غرق شدن در خلاقیت، نوآوری و ارتباط با طبیعت وجهان است.

تصویر پاویون سوئد در اکسپو دبی 2020

طراحی داخلی پاویون سوئد

ورودی بنا به‌دقت چیدمان شده و مسیری روشن مناطق و موضوعات مختلف را به یکدیگر متصل کرده است. سطح همکف؛ مکان‌های عمومی، نمایشگاه و کافه است و در تراز بالاتر اتاق‌های کنفرانس مانند خانة درختی قرار گرفته و برای پاویون سقف ایجاد کرده‌اند. خانه‌های درختی با صفحات مشبک چوبی پوشانده شده و سایه‌ای از خورشید ایجاد کرده‌اند. تصور و حس اتاق ایجاد شده توسط تنه‌ها با سازه‌های آینه‌ای تشدید شده و فضاهای نمایشگاهی تقسیم شده‌اند.

معماری پاویون در مساحت ۲۰۰۰ مترمربع پویایی خاص خود را داشته؛ افراد در جنگل‌ها پرسه زده، نمایشگاه‌ها را کشف کرده و فضاهای خصوصی و کنفرانس‌ها را معلق در فضا می‌بینند. پاویون سوئد یک زیبایی‌شناسی مینیمال دارد و هر نمایشگاه از یک فضای جنگلی مانند پاک‌سازی یا پناهگاه الهام گرفته است که تجربیات غیرمنتظره برای افراد پدید می‌آورد.

تصویر پاویون سوئد در اکسپو دبی 2020

گشت و گذار آنلاین در پاویون سوئد

انرژی و متریال‌ها

با طراحی پاویون به صورت یک جنگل، پایداری درعمل نشان داده شده است؛ این پاویون تأثیر سه‌مرحله‌ای در دوام دارد و از مواد جایگزین به‌جای بتن و فولاد استفاده شده و انتظار رفته تا ۱۰۰۰ تن کربن‌دی‌اکسید صرفه‌جویی شود. کاهش کربن‌دی‌اکسید به کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای منجر شده و می‌توان ۲۰۰۰ تن کربن‌دی‌اکسید اضافی از اتمسفر جذب و ذخیره کرد. برای ساخت این بنا از ۳۵ درخت استفاده شده است.

متریال‌های استفاده شده در این پاویون؛ تنه درختان تراشکاری شده برای ستون، عناصر چوبی چندلایه، متقاطع و تیرهای گلولام برای عناصر ساختمانی، صفحه‌نمایش چوبی برای سایه خورشیدی و خانه‌های درختی، پانل الیاف چوبی برای نمای خانه‌های درختی، پانل آلومینیوم انعکاسی برای روکش نما، ستون فقرات، پانل‌های خورشیدی برای روکش نما و ساختمان خدمات و سقف آن، لعاب سازه برای روکش نمای مغازه و کافه، پانل‌های برنجی برای روکش نما ورودی کنفرانس و سنگ آهک برای کف‌پوش نمایشگاه می‌باشد.

تصویر پاویون سوئد در اکسپو دبی 2020

نکته نهایی

پاویون سوئد همواره چیزی برای کشف داشته و کنجکاوی همه را تحریک می‌کند. این پاویون از یک مفهوم قوی با چارچوب فضایی واضح و انعطاف‌پذیر پیروی می‌‌کند و یک اکوسیستم درحال‌رشد و پویا را به نمایش می‌گذارد. جنگل تشکیل جامعه‌ای را نشان می‌دهد که ریشه‌های یکسانی دارند و مجموعه‌ای از افراد به‌هم‌پیوسته کنار یکدیگر عمل کرده و بر محدودیت‌ها و مصیبت‌ها غلبه می‌کنند. به گفته سفیر سوئد در امارات سوئد یک کشور برجسته با فناوری پیشرفته و یک کشور مبتکر با بهترین شرکت‌های جهانی است که فرصت‌های تجاری و همکاری برتر را به نمایش می‌گذارد.

پیشنهاد مطالعه؛ اگر به مقاله «پاویون سوئد در اکسپو دبی 2020 | Sweden, Expo2020» علاقه‌مند شدید، خواندن این مقاله نیز به شما پیشنهاد می‌شود:
نمای خارجی پاویون ژاپن در اکسپو ۲۰۲۰

پاویون ژاپن در اکسپو دبی ۲۰۲۰ | Japan, Expo2020

پاویون ژاپن در اکسپو ۲۰۲۰ جهت تشویق بازدیدکنندگان به دیدن هنر، فرهنگ و فناوری پرجنب‌وجوش کشور طراحی شده است. محوریت این پاویون موضوع اتصال بوده و معمار سعی کرده از طریق معماری اشتراکات ژاپن و خاورمیانه را به نمایش بگذارد.

دیاگرام توره رفرما «Torre Reforma»

توره رفورما | Torre Reforma

توره رفورما یک ساختمان پایدار و بهینه در مصرف انرژی می‌باشد. این بنا موفق به دریافت گواهی پلاتین LEED شده است. در سال ۲۰۱۶ توره رفورما به‌عنوان بلندترین آسمان‌خراش در مکزیکوسیتی می‌باشد. این بنا به بهبود کیفیت بصری خط افقی شهر و سطح خیابان کمک کرده است.

آلبوم عکس غرفه سوئد در اکسپو ۲۰۲۰ دبی

این مطلب را برای دوست خود ارسال کنید:

فهرست مطالب این صفحه

 مطلب پیشنهادی: