پاویون هلند در اکسپو دبی ۲۰۲۰ | Netherlands, Expo2020

پاویون هلند در اکسپو ۲۰۲۰ یک بیوتوپ (Biotope) جدید در بیابان ایجاد کرده و یک سیستم آب‌وهوایی دایره‌ای برای جمع‌آوری آب، انرژی، تولید باران و غذا ارائه می‌دهد.
ARCHKITE.IR
archkite logo

شناسنامه

نام: پاویون هلند در اکسپو دبی ۲۰۲۰، Netherlands Pavilion Dubai Expo 2020

معمار: معماران V8

مکان: دبی، امارات متحده عربی، UAE/منطقه پایداری

مساحت: ۳۷۲۷ مترمربع

ارتفاع: ۱۸ متر

«برگه پاویون هلند در سایت رسمی اکسپو 2020 دبی»

پاویون هلند در اکسپو ۲۰۲۰ یک بیوتوپ (Biotope) جدید در بیابان ایجاد کرده و یک سیستم آب‌وهوایی دایره‌ای برای جمع‌آوری آب، انرژی، تولید باران و غذا ارائه می‌دهد. این بیوتوپ تلفیق هنر، معماری و فناوری است. پاویون طراحی شده روایتی چند حسی پیرامون پدیده‌های طبیعی است. این پروژه نمایش راه‌حل‌های تجربی برای کمبود آب، انتقال انرژی و کمبود موادغذایی در یک مدل و مقیاس واقعی است. این پاویون شیوه جدید تفکر برای کمک به یافتن راه‌حل‌های کارآمد برای چالش‌های جهانی است.

سایت قرارگیری و معرفی کلی

پاویون هلند در منطقه پایداری اکسپو ۲۰۲۰ در دبی کشور امارات متحده عربی قرار گرفته است. این پاویون توسط معماران V8 طراحی شده است و تجربه بازدیدکنندگان توسط Kossmanndejong انجام می‌شود. در پاوین هلند یک سفر فضایی انجام شده و در مرکز آن یک توقف آرام در میان شلوغی نمایشگاه ایجاد شده است. این پاویون به ارتفاع ۱۸ متر و مساحت ۳۷۲۷ مترمربع می‌باشد. این پاویون از مواد صنعتی مانند ورق‌های فلزی، لوله‌های فولادی، کانال‌ها و لوله‌ها تشکیل شده است که با پوشش گیاهی و پارچه‌های نساجی ترکیب شده‌اند. نمای بنا از فیلم بادی ETFE تشکیل شده است.

پاویون هلند در اکسپو 2020 دبی

طراحی داخلی پاویون هلند

بازدیدکنندگان از طریق یک رمپ به داخل پاویون می‌رسند. در داخل بنا یک مخروط بزرگ به قطر ۱۹ قرار گرفته است که عنصر اصلی نمایشگاه به‌حساب می‌آید؛ این مخروط یک مزرعه عمودی و یک‌دنیای مینیاتوری است که گیاهان خوراکی مانند شاهی و ریحان در خارج آن و نهالستان قارچ‌ها در داخل آن تشکیل شده است و آب‌وهوا به‌صورت طبیعی کنترل می‌شود. ساختار دودکش مانند این مخروط، دما و رطوبت داخل آن را تنظیم می‌کند. در داخل این مخروط یک ریز اقلیم خنک قرار گرفته و یک بارندگی طراحی شده است. در این فضا ساختار پوشیده از گیاه مشاهده شده و پس از خروج عطر بوی خاک هلند که توسط Birthe Leemeijer ایجاد شده بازسازی می‌شود.

پاویون هلند شامل یک سالن VIP، یک رستوران، فروشگاه و دفاتر نیز می‌شود. منسوجات این پاویون Buro و Belen هستند که در آمستردام تولید می‌شوند. سایه‌بان Buro Belens محافظ نور فرابنفش که برای سرطان و آفتاب‌سوختگی مضر می‌باشد، شده است. به گفته یکی از همکاران پروژه این پاویون داستان ساختمان به شیوه‌ای شاعرانه و حسی است. برای نمونه ذائقه بازدیدکنندگان را با احساس کاهش دما و بوی قارچ صدقی درگیر می‌کنند.

پاویون هلند در اکسپو 2020 دبی
پاویون هلند در اکسپو 2020 دبی

انرژی در پاویون هلند

آب از طریق رطوبت هوا برداشت می‌شود و برای مصرف بازدیدکنندگان و آبیاری استفاده می‌شود؛ روزانه ۸۰۰ لیتر آب استخراج می‌شود. این فرایند با استفاده از انرژی‌های تجدیدپذیر؛ سلول‌های خورشیدی سبک‌وزن و شفاف و ارگانیک یا OPV طراحی شده توسط هنرمند Marjavan Aubel تامین می‌شود. پنل‌های خورشیدی نور خورشید را فیلتر کرده و موج‌های که برای فتوسنتر نیاز است را وارد فضا می‌کنند.  با یک فناوری جدید لایه نازک آلی عملکرد متفاوت به پنل‌های خورشیدی قدیمی بام داده است. این پنل‌ها انرژی لازم برای تولیدشان را در چند‌ماه پس می‌دهند.

سیستم برداشت آب توسط SunGlacier طراحی شده است و ترکیب اختراعات طراحان مختلف هلندی و شرکت‌های فناوری را نشان می‌دهد که نحوه کارکرد آن به این صورت است که با ایجاد تراکم روی صفحه فلزی خنک شده قطرات آب ایجاد می‌شود. این اتفاق در ته مخروط در عمق ۴ متری که به طور طبیعی خنک‌تر است رخ می‌دهد.

منسوجات داخل پاویون مانند پرده و سایه‌بان از پلیمر‌های زیستی و نشاسته ذرت ساخته شده‌اند. شرکت Buro BELÉN دیواری پرده‌ای برای جداکردن سالن تجاری از محل بازدیدکنندگان طراحی کرده است. این قطعه با عرض 26 متر و طول 12 متر به طور سفارشی از عناصر زیستی ساخته شده است. نخ PLA به طور ویژه توسط BELÉN طراحی و ساخته شده و از نظر صنعتی زیست تخریب پذیر و تجدیدپذیر است. 

کاشی‌های کف از مواد زیست‌توده‌ی حاوی میسلیوم توسط استودیوی ایتالیایی Mogu ساخته شده‌اند. بر اساس اصول اقتصاد دایره‌ای، متریال‌ها جداسازی شده و مجدداً استفاده می‌شوند. پس از اکسپو مواد اولیه ساختمانی به صاحبان محلی بازگردانده می‌شوند و عناصر به طبیعت بازمی‌گردند. به گفته دیوید اسپایرینگ معمار همکار این طرح، گروه طراحی تلاش کرده‌اند تا ردپای خود را تاحدامکان به حداقل رسانده و قطعه پاویون پس از اکسپو مانند قبل با شن و ماسه تحویل داده شود. این شن و ماسه‌ها در پاویون هلند برای پرکردن بین دو ورق شمع استفاده شده و به‌عنوان عایق عمل می‌کنند.

دیوار‌های غرفه از شمع‌های فولادی است که پس از اکسپو به پیمانکاران تحویل داده می‌شود. سقف‌ها نیز از لوله‌های فولادی درست شده است و سعی شده در ساخت بنا از بتن استفاده نشود. به گفته اسپایرینگ کل پایه ساختمان از فولاد بوده که این اتفاق در امارات منحصربه‌فرد است و طی گفت‌وگوها و فشارهای زیاد به مقامات این امر ممکن شده است سطح کف نیز از تشک‌های سنگ‌فرش قابل‌استفاده مجدد و زمین بیابانی تشکیل شده است.

netherlands expo2020 archkite.ir 3
netherlands expo2020 archkite.ir 2
پاویون هلند در اکسپو 2020 دبی
netherlands expo2020 archkite.ir
انرژی در پاویون هلند در اکسپو 2020 دبی

نکته نهایی

پاویون هلند ارتباط بین آب، انرژی و غذا را در حالت پایدار نشان می‌دهد. این پاویون نشان‌دهنده امید در صحرا است و اینکه چطور فناوری می‌تواند راه‌های پایدار زندگی راحت را در شرایط خشک فراهم کند. معماری این پاویون یک منظره بصری نبوده بلکه پشتیبانی از عملکرد به‌عنوان ماشین برداشت و تقویت پیام پایداری بوده است. به گفته اسپایرینگ این پاویون الهام‌بخش مردم است تا ببینند پایداری شدنی است و یک راه‌حل برای مناطقی مانند امارات است که انرژی خورشیدی زیاد و آب شیرین کم دارند.

پاویون هلند در اکسپو 2020 دبی

گشت و گذار آنلاین در فضای خارجی پاویون هلند در اکسپو 2020

آلبوم عکس غرفه پاویون هلند در اکسپو

این مطلب را برای دوست خود ارسال کنید:

فهرست مطالب این صفحه

 مطلب پیشنهادی: