ساختمان کریستال | ‌The Crystal

ساختمان کریستال از سبزترین سازه‌های جهان و جزو ۱۰ ساختمان پایدار در سطح جهان است که باهدف نشان داده المان‌های پایدار شهری ساخته شده است تا جهان را به‌سوی رشد شهرهای پایدار تشویق کند.
ARCHKITE.IR
archkite logo

شناسنامه

نام: ساختمان کریستال | ‌The Crystal

معمار: ویلکنسون ایر | Wilkinsoneyre

کارفرما: شرکت زیمنس

مکان: لندن، انگلستان

هزینه‌ی ساخت: ۳۰ میلیون پوند

کاربری: نمایشگاهی

«وبسایت رسمی معمار پروژه، ویلکنسون ایر»

«وبسایت رسمی ساختمان کریستال»

ساختمان کریستال از سبزترین سازه‌های جهان و جزو ۱۰ ساختمان پایدار در سطح جهان است که باهدف نشان داده المان‌های پایدار شهری ساخته شده است تا جهان را به‌سوی رشد شهرهای پایدار تشویق کند. این ساختمان نماد زندگی چندوجهی و سالم شهری است و یک نمایشگاه دائمی از سبک زندگی پایدار می‌باشد. ساختمان کریستال فناوری‌های جدید را نشان داده و ثابت می‌کند چگونه می‌توان یک ساختمان با فناوری بالا، پایدار و پربازده طراحی کرد.

تصمیم به ساخت و سایت قرارگیری

ساخت این بنا به تصمیم شرکت معروف انگلیسی، زیمنس انجام شده است و طراحی آن به سرپرستی معمار مشهور انگلیسی ویلکنسون ایر و با همکاری گروه آروپ و گروه Pekins+Will انجام گرفته است. ساخت مجموعه حدود ۳۰ میلیون پوند هزینه داشته است. ساختمان کریستال در شرق لندن، در اسکله رویال ویکتوریا، شهرکینگ، نیوهام، نزدیک پارک المپیک، در نزدیکی فرودگاه این شهر و در مجاورت تله‌کابین در انگلستان واقع شده است. این منطقه بخشی از سایت Green Enterprise District می‌باشد. در ۳ نوامبر ۲۰۲۰ تصمیمی مبنی بر انتقال دفتر مرکزی لندن از City Hall به ساختمان کریستال شده است که منجر به صرفه‌جویی ۵۰ میلیون پوند می شود و باید این جابه‌جایی تا ۳۱ دسامبر سال ۲۰۲۱ عملی شود.

معرفی کلی

این ساختمان ۶۳۰۰ مترمربع مساحت داشته و شامل فضاهای نمایشگاهی، امکانات کنفرانس است و مرکز تکنولوژی و نوآوری می‌باشد. ایده اولیه طراحی بنا از ساختار بلوری کریستال گرفته شده است و هندسه خاص آن مجموعه‌ای از اشکال زاویه‌دار است. طرح ساختار مشخص و همیشگی بناهای متداول را نداشته و مرزی بین نمای جلو، عقب و سقف وجود ندارد. در واقع ساختمان یک مجموعه عناصر به‌هم‌پیوسته است.

ساختمان کریستال اثر ویلکنسون ایر

ساختار بنا و فضای داخلی

زاویه‌ای که در پوسته وجود دارد سبب به‌وجودآمدن فضاهای داخلی جذاب و متنوع شده است. فضای مرکزی بنا ۱۳۹۵ مترمربع بوده و تمامی فضاها و دیوارها نمایش‌دهنده‌ی زندگی شهری هستند. سالن کنفرانس ۲۷۰ نفره، سالن نمایش بزرگ و کافه و رستوران، ۲۷۶۰ مترمربع فضا را به خود اختصاص داده‌اند و فضای عمومی مجموعه به‌حساب می‌آیند. فضای خصوصی، فضای اداری است که برای کارکنان و به‌منظور تحقیقات و طراحی می‌‌باشد و مساحت آن ۱۹۹۷ مترمربع می‌باشد.

طراحی داخلی بنا توسط گروه PBP+W انجام شده است. فضاهای نمایشگاهی ساختمان در یک نیم‌طبقه بزرگ به همراه نمایش تئاتر و تجربه حسی در فضایی به رنگ سفید که در تضاد با پوسته قرمز روشن سالن است و جلوه‌ی خوبی ایجاد می‌کند، وجود دارد. زیرساخت‌هایی برای پشتیبانی از عملکرد نمایشگاهی ساختمان و نمایشگرها طراحی شده‌اند.

ساختمان کریستال اثر ویلکنسون ایر

پایداری و انرژی

ساختمان کریستال ۶۵ درصد نسبت ساختمان‌های دیگر آلودگی کمتری دارد. این ساختمان تماماً الکتریکی بوده و بدون سوخت فسیلی می‌باشد. بنا به سیستم کنترل ساختمان، KNX مجهز شده و با این سیستم مدیریت ساختمان مستقل می‌شود. ۲۵۰۰ دستگاه این ساختمان مجهز به KNX می‌باشند و مصرف انرژی و عملکرد‌های آن ردیابی می‌شود.

The Crystal archkite.ir 1

آب و بازیافت

سقف ساختمان جمع‌کننده آب باران بوده و آن را برای آشامیدن تصفیه می‌کند. ساختمان مجهز به سیستم بازیافت آب فاضلاب می‌باشد و بعد از بازیافت این آب برای استفاده موارد غیرخوراکی، شست‌وشو و فضای سبز مورداستفاده قرار می‌گیرد. در این ساختمان ۹۵ درصد زباله‌های تولید شده بازیافت می‌شوند.

گرمایش، سرمایش و تهویه

سیستم تهویه با راندمان بالا صورت فصلی تنظیم شده است و از انرژی سطح زمین بهره می‌گیرد؛ در فصول سرد گرمای زمین به داخل ساختمان آورده شده و در فصول گرم، گرمای داخل فضا را به زمین منتقل می‌کنند.

نور و الکتریسیته

ساختمان کریستال از تکنولوژی نورپردازی هوشمند استفاده می‌کند که انرژی آن از طریق صفحات فوتوولتاییک تأمین می‌شود. LED و لامپ‌های فلورسنت در نورپردازی داخل فضا استفاده شده است که باتوجه‌به نور موجود طبیعی به‌صورت هوشمند و برحسب نیاز روشن و خاموش می‌شوند. انرژی مازاد سلول‌های خورشیدی ذخیره شده و در مواقع اضطراری از آن استفاده می‌شود. این انرژی توسط لوله‌های داخل زمین تا عمق ۱۵۰ متر رفته و از دماهای مختلف زمین بهره‌مند می‌شود.

نما و نور طبیعی

نمای بیرونی نما متشکل از دو متوازی‌الاضلاع است که سطوح مثلثی شکل داشته و ساختار شیشه‌ای دارند؛ شیشه‌ی استفاده شده اسکله، آب و فضای سبز اطراف را منعکس کرده و امکان بهره‌گیری فضای داخل از نور روز را فراهم می‌کند. پوشش نما از شفافیتی برخوردار است که بتواند ارتباط مناسب با محیط اطراف داشته باشد. پوسته از ۶ نوع مختلف شیشه با سطوح مختلف شفافیت تشکیل شده است. این شیشه‌های مات و شفاف و طراحی مناسب آن‌ها باعث کم‌شدن هزینه‌های بنا شده‌اند.

Crystal archkite.ir
The Crystal archkite.ir 2
ساختمان کریستال اثر ویلکنسون ایر

جوایز و افتخارات

در بخش پایداری

  • گواهینامه BREEAM outstanding
  • کسب رتبه پلاتین لید
  • دریافت ISO14001
  • دریافت سیب سبز
  • گواهینامه bac
  • برنده تجارت سبز

در بخش طراحی

  • جایزه دفتر BCO
  • جایزه RICS، سال ۲۰۱۳

در بخش سلامتی

  • گواهینامه OH SAS18001
اسکچ ساختمان کریستال اثر ویلکنسون ایر

نکته نهایی

ساختمان کریستال یک مرکز مستقل در سطح جهانی است که در مورد زندگی و آینده و پیشرفت شهری بحث می‌کند. در طراحی ساختمان سعی شده است به بالاترین استانداردهای پایداری بین‌المللی دست پیدا کنند. طراحی بنا بر پایه تاب‌آوری در مقابل پیش‌بینی تغییرات اقلیمی تا سال ۲۰۵۰ بوده است. ساختمان ترکیبی از فناوری و محیط‌زیست را به نمایش گذاشته است. حضور مردم و اجازه فعالیت به آن‌ها در این ساختمان منجر به تحریک تغییر ایدئولوژی‌های اجتماعی شده و مفهوم پایداری را برای آن‌ها جذاب می‌کند.

the crystal section3 archkite.ir
پیشنهاد مطالعه؛ اگر به مقاله «ساختمان کریستال | ‌The Crystal» علاقه‌مند شدید، خواندن این مقاله نیز به شما پیشنهاد می‌شود:
ساختمان رابینسون در سنگاپور به عنوان نمونه موردی ساختمان سبز

برج رابینسون | Robinson Tower

برج رابینسون «یا ۱۸ رابینسون» یک برج اداری است که می‌توان به‌عنوان نمونه موردی ساختمان سبز معاصر و ساختمان پایدار از آن یاد کرد. این برج با فرمی پویا در مرکز شهر متراکم قرار گرفته است و رابط هم‌زیستی منظر با معماری است و شهرسازی پایداری را ترویج می‌کند.

آلبوم عکس ساختمان کریستال

این مطلب را برای دوست خود ارسال کنید:

فهرست مطالب این صفحه

 مطلب پیشنهادی: