ساختمان پیکسل | Pixel Building

ساختمان پیکسل در ملبورن استرالیا اولین ساختمان بدون کربن استرالیا است که آب و برق آن در محل تأمین می‌شود. این ساختمان تمرکز بیشتر بر بهره‌وری انرژی داشته و به‌عنوان دفتر آینده شناخته می‌شود.
ARCHKITE.IR
archkite logo

شناسنامه

نام: ساختمان پیکسل | Pixel Building

معمار: Studio 505

مکان: ملبورن، استرالیا

افتتاح: ۲۰۱۰

کاربری: اداری

«وبسایت رسمی ساختمان پیکسل»

Pixel Building archkite.ir 34

ساختمان پیکسل اولین ساختمان بدون کربن استرالیا است که آب و برق آن در محل تأمین می‌شود. این ساختمان تمرکز بیشتر بر بهره‌وری انرژی داشته و به‌عنوان دفتر آینده شناخته می‌شود که امکان تجزیه‌وتحلیل پیامد‌های مداوم فناوری‌های جدید در بخش ساختمان تجاری را فراهم می‌کند. این ساختمان مجموعه‌ای پیچیده از ضایعات صفر است.

سایت قرارگیری و معرفی کلی بنا

ساختمان پیکسل در یک مکان شهری کلیدی در کارخانه آب‌جوسازی CUB سابق در شهر ملبورن کشور استرالیا واقع شده است. این بنا با کاربری اداری خود توسط استودیو ۵۰۵ طراحی شده و در سال ۲۰۱۰ افتتاح شده است. پانل‌های رنگی در نمای پیچیده این ساختمان در ضلع غربی و شمالی ساختمان یک هویت نمادین، پرجنب‌وجوش و منحصربه‌فرد به بنا بخشیده است. پانل‌ها با living Edge پشتیبانی می‌شوند. بنا به سقف سبز مجهز می‌باشد. ساختمان در ۴ سطح ساده طراحی شده است. درگیری با طبیعت کم‌ارتفاع انتهای شمالی سایت Brewery از اهداف طراحی بوده که تغییری در دید محلی ایجاد کرده است. جهت اهداف محلی، فضای پارکینگ نیز کاهش پیدا کرده است.

ساختمان پیکسل در استرالیا ملبورن

گشت و گذار آنلاین در ساختمان پیکسل | Pixel Building

پایداری و انرژی

پایداری و رتبه‌

ساختمان پیکسل ۱۰۵ امتیاز در سیستم امتیازدهی LEED دریافت کرده و ۱۰۵ امتیاز در سیستم ستاره سبز استرالیا که موفق به دریافت رتبه ۶ شده است.

تأمین انرژی

انرژی پیکسل توسط توربین‌های بادی عمودی در سقف و صفحات فوتوولتاییک تأمین می‌شود. این بنا به سیستم سرمایش حرارتی مجهز می‌باشد که با یک چیلر جذب آمونیاک با سوخت گاز کار می‌کند و هوا به‌صورت هیدرونیک از طریق یک قطعه برجسته در ایستگاه‌های کاری آن عبور می‌کند. یک‌لایه نازک در نمای تهویه شونده بر روی پانل‌های شیشه‌ای ۲ لایه نصب شده است که به‌عنوان عایق حرارتی عمل کرده بدون ایجاد مانع عبور نور خورشید، گرما را داخل محفظه خود نگهداری می‌کند.

Pixel Building archkite.ir 33

انرژی و مدیریت آب

سقف این ساختمان جذب‌کننده آب باران بوده و آب خاکستری در مصارف غیرشرب استفاده شده و نیاز ساختمان را تأمین می‌کند. آب از اسمز عبور کرده و به توالت‌ها، حوضچه‌ها و دوش‌ها می‌رسد. کاهش مصرف آب از طریق توالت‌های خلأ، هاضم بی‌هوازی برای کاهش ضایعات انجام می‌شود.

انرژی و نور

پانل‌های رنگارنگ در نمای بنا سایه ایجاد کرده و با تغییر زاویه به حداکثر رساندن نور روز در مواقع نیاز کمک می‌کنند.

 انرژی و تهویه

ساختمان پیکسل مجهز به پنجره‌های هوشمند است که عصرها فعال شده و به تهویه شبانه کمک می‌کنند.

انرژی و متریال

متریال Pixelcrete مواد استفاده شده در این ساختمان است که بتن ویژه‌ای است که کربن نما را به حداقل رسانده است.

دیاگرام ساختمان پیکسل در استرالیا ملبورن
ساختمان پیکسل
Pixel Building archkite.ir 32
ساختمان پیکسل در استرالیا ملبورن
Pixel Building archkite.ir 30
Pixel Building archkite.ir 31
پیشنهاد مطالعه؛ اگر به مقاله «ساختمان پیکسل | Pixel Building» علاقه‌مند شدید، خواندن این مقاله نیز به شما پیشنهاد می‌شود:
کوپن هیل Copen Hill

کپن هیل | Copen Hill

کپن هیل نیروگاه تبدیل زباله به انرژی برق از طریق سوزاندن زباله‌ها است که با یک مجموعه ورزشی ادغام شده است. نام دیگر این بنا Amager Bakke می‌باشد.

اگر به متن این صفحه نیاز دارید 

جهت استفاده از متن این صفحه لطفا روی دکمه سبز رنگ کلیک کنید

توجه: این متن تالیف ArchKite است، لطفا جهت هرگونه استفاده از آن(حتی استفاده در ارائه‌های دانشجویی یا دانش‌آموزی) الزاما باید به آرک‌کایت به همراه لینک اصلی وبسایت لین داده و منبع ذکر شود.

آلبوم عکس برج پیکسل در استرالیا

این مطلب را برای دوست خود ارسال کنید:

فهرست مطالب این صفحه

 مطلب پیشنهادی: