برج مارکوپولو | Marco Polo Tower

برج مارکوپولو به دنبال چیزی است که برج‌های پیش از آن بوده‌اند نبوده است. شکل و چیدمان این برج یک مجسمه‌سازی منحصربه‌فرد و قابل‌توجه است. این ساختمان مفهوم ساختمانی اکولوژیکی کل‌نگر می‌باشد.
ARCHKITE.IR
archkite logo

شناسنامه

نام: برج مارکوپولو، Marco Polo Tower

معمار: Behnisch

مکان: هامبورگ، آلمان

زمان ساخت: ۲۰۰۷-۲۰۱۰

کاربری: مسکونی

«وبسایت رسمی معمار پروژه، Behnisch»

«برگه برج مارکوپولو در وبسایت رسمی معمار پروژه، Behnisch»

برج مارکوپولو به دنبال چیزی است که برج‌های پیش از آن بوده‌اند نبوده است. شکل و چیدمان این برج یک مجسمه‌سازی منحصربه‌فرد و قابل‌توجه است. این ساختمان مفهوم ساختمانی اکولوژیکی کل‌نگر می‌باشد.

چرایی تصمیم به ساخت

پروسه طراحی و ساخت این بنا از سال ۲۰۰۷ تا ۲۰۱۰ انجام شده است و طراحی برج را معمار Behnisch انجام داده است. برج مارکوپولو بخشی از توسعه شهری این منطقه بوده و بزرگ‌ترین عملیات ارتقا در اروپا می‌باشد. برج مارکوپولو نقطه عطف در این منطقه می‌باشد.

سایت قرارگیری برج مارکوپولو

برج مارکوپولو در کنار مقر جدید یونیلور در بخش غربی منطقه هافن‌سیتی بر روی زبانه اسکله مثلثی شکل شهر هامبورگ کشور آلمان قرار گرفته است. بنا با ارتفاع ۵۵ متری خود مسیر شهر را به سمت جاذبه‌های جدید، ترمینال‌های کشتی کروز و تفرجگاه‌ها مشخص می‌کند. ساختمان در مجاورت بنای یادبود speicherstadt و Storetebeker، پارک گواسبورک و نزدیک مرکز کروز هامبورگ قرار گرفته است.

معرفی کلی بنا

برج مارکوپولو در درجه بالایی از انعطاف‌پذیری با امکان افزایش مساحت با اتصال آپارتمان‌های همسایه می‌باشد. تمام تغییرات بیرونی در داخل انعکاس پیدا کرده و هیچ سطح یا آپارتمانی شبیه دیگری نیست. تنوع آپارتمان‌ها از فضای دوخوابه تا پنت‌هاوس‌ها می‌باشد. تاکید اصلی این بنا بر نور و نماهای طبیعی و ایجاد فضاهایی می‌باشد که کلاس اقامتی بالایی داشته باشند. در تمامی واحد‌ها می‌توان منظره پانوراما از بندر گسترده و مرکز شهر داشت. این بنا به دلیل فرم خود معروف به سیخ کباب شده است.

ساختار بنا

هر طبقه برج مارکوپولو چند درجه عقب‌تر از طبقه زیرین، حول یک محور قرار گرفته است تا امکان نماهای فرورفته را ایجاد کرده و واحدها را از آفتاب مستقیم محافظت کند. همچنین نیاز به تهویه مطبوع الکتریکی را نیز از بین برده است. بنا ۱۷ سطح بالای زمین قرار گرفته و هر ۵۸ آپارتمان امکان دید مناظر را فراهم می‌کند. مساحت هر آپارتمان بین ۶۰ تا ۳۴۰ مترمربع است و تراس‌ها و بالکن‌ها به گسترش فضا کمک کرده و محیطی سخاوتمندانه و فضاهای نشیمن را در یک بازی نرم از گسترش گوش‌های قائمه ایجاد کرده‌اند.

بنا تا طبقه ۱۲ افزایش ارتفاع داشته و طبقات بیرون‌زده‌تر می‌شوند. کوچک‌ترین طبقه در قطر، طبقه همکف می‌باشد و بزرگ‌ترین طبقه نیز، طبقه ۱۲ می‌باشد. قطر ۴ طبقه بالا کمی کوچک‌تر شده و برای آپارتما‌ن‌های هستند که یک واحد را تشکیل می‌دهند. بنا مخلوطی از خطوط شکسته و منحنی با زوایای قائمه می‌باشد و به گفته اشپیگل، تراس‌های منحنی یک لوکس منحنی خاص را ایجاد کرده‌اند.

گشت و گذار آنلاین در برج مارکوپولو | Marco Polo Tower

فضای داخلی برج مارکوپولو آلمان

کاهش عناصر سازه‌ای باربر و خدمات ثابت این امکان را ایجاد کرده است که خود ساکنان تصمیم بگیرند کدام فضا را برای خواب، آشپزی، حمام یا … در نظر بگیرند. ورود به هر آپارتمان با چشم‌انداز اتاق نشیمن با پلان باز می‌باشد و پانل‌های شیشه‌ای که جهت تغییر فضا در نظر گرفته شده‌اند. فضای داخلی آپارتمان‌ها مطابق باسلیقه و همکاری معمار داخلی تغییر می‌کند. شکل کلاسیک و روکش کرومی درخشان، افزودنی هماهنگ به دکوراسیون داخلی می‌باشد.

مساحت طبقه همکف ۶۵۰ مترمربع می‌باشد و برای مغازه‌ها، امکانات، رستوران و تغذیه در نظر گرفته شده است. طراحی داخلی واحدها به عهده گروه KBNK بوده است و سعی کرده‌اند سبک ارگانیک خارجی را در داخل نیز گسترش بدهند و یک زنجیره روان از فضا ایجاد کرده و مناطق در یکدیگر جریان پیدا کرده‌اند. شکل‌دهی به فضای داخلی با استفاده از نورپردازی سرپوشیده و تاکید به خطوط سقف انجام‌گرفته و یک حرکت را ایجاد کرده است. خطوط نور به خطوط پویای معماری گره‌خورده‌اند. نورهای غیرمستقیم با تکمیل نورپردازی برجسته سیستم لامپ Occhio Piu انجام شده است.

سازه و ایمنی

سازه بنا اسکلت بتنی مسلح می‌باشد. ستون‌های خانه روی‌هم قرار نگرفته و بارهای تک‌تک ستون‌ها از طریق پانل‌های دیواری منحرف می‌شود و بار اصلی به روی راه‌پله و هسته آسانسور می‌باشد. توجه به مسائل آتش‌نشانی و حریق نیز باتوجه‌به این ساختار انجام شده است.

انرژی و پایداری در برج مارکوپولو

جهت کاهش مصرف انرژی؛ مبدل‌های حرارتی در پشت‌بام قرار گرفته‌اند و هوای گرم را به یک سیستم خنک‌کننده طبیعی تبدیل می‌کنند. تهویه طبیعی نیز از طریق لوورهای طبیعی انجام شده که ساکنان می‌توانند بدون ایجاد اختلال در هوای بیرون بخوابند. همچنین از پوشش پیشرفته در نما و پانل‌های خورشیدی استفاده شده است.

جوایز برج مارکوپولو

  • جایزه معماری BDA هامبورگ در سال ۲۰۱۲
  • جایزه اول جشنواره MIPIM Connes، بهترین پروژه مسکونی جهان در بخش توسعه‌های مسکونی در سال ۲۰۱۱
  • جایزه معماری بتن BDA در سال ۲۰۱۱
  • جایزه املاک اروپا در بخش پروژه ساختمان در سال ۲۰۰۹

نکته نهایی

 به گفته Die Welt برج مارکوپولو یک مجسمه قابل سکونت می‌باشد. این برج یک ساختمان سبز و لوکس است که توانسته به توسعه منطقه کمک کرده و به ساکنین اجازه بدهد تا زندگی باکیفیت بیشتر با ویوهای منحصربه‌فرد را تجربه کنند.

پیشنهاد مطالعه؛ اگر به مقاله «برج مارکوپولو | Marco Polo Tower» علاقه‌مند شدید، خواندن این مقاله نیز به شما پیشنهاد می‌شود:
فضای خارجی کلبه صفر«Zero Cottage»

کلبه صفر | Zero Cottage

کلبه صفر یک آپارتمان ۲ خوابه و  آپارتمان استودیویی است که با رویکردی معاصر در ترکیبی انعطاف‌پذیر با کابری مختلط به صورت انرژی صفر طراحی شده است.

ساختمان سبز سوزلون یک زمین در هند، نمای منظر

سوزلون یک زمین | Suzlon OneEarth

مجموعه سوزلون یک زمین یک دفتر مرکزی درجه یک سبز می‌باشد که موفق به دریافت گواهینامه پلاتین LEED شده است. این بنا مخالفت با ایده آسمان‌خراش است و یک Land Scraper می‌باشد. ساختمان، فضای هندی را با یک تکنولوژی بالا ترکیب کرده است. طراح سعی کرده است افراد را با طبیعت همراه کند. معماری این مجموعه شبیه یک طراحی رقص یک فیلم می‌باشد.

اگر به متن این صفحه نیاز دارید

جهت استفاده از متن این صفحه و یا حمایت از نویسنده این متن، می‌توانید به‌صورت قانونی آن را خریده و تنها با مقاصد علمی(مانند استفاده در پژوهش‌ها یا ارائه‌های دانشجویی) مورد استفاده قرار دهید.

  • متنی که خریده می‌شود ممکن است حداکثر ۱۰درصد با متنی که در این صفحه مشاهده می‌شود اختلاف داشته باشد.
  • به محض پرداخت فایل word این صفحه برای شما قابل دانلود خواهد بود.

درصورتی که به متن این صفحه نیاز دارید نیز از طریق دکمه زیر می‌توانید آن را به‌طور قانونی خریداری کنید:

آلبوم عکس برج مارکوپولو | Marco Polo Tower

این مطلب را برای دوست خود ارسال کنید:

فهرست مطالب این صفحه

 مطلب پیشنهادی: