پاویون امارات در اکسپو میلان۲۰۱۵ | UAE, Expo2015

پاویون امارات متحده عربی در اکسپو میلان ۲۰۱۵ توسط نورمن فاستر طراحی و ساخته شده است. موضوع اصلی اکسپو ۲۰۱۵، Feeding the planet بوده است.
ARCHKITE.IR
archkite logo

شناسنامه

مشخصات کلی ساختمان

نام: پاویون امارات متحده عربی در اکسپو میلان ۲۰۱۵

|

UAE Pavilion Milan Expo 2015

معمار: نورمن فاستر

مکان: میلان، ایتالیا

طول: ۱۴۰ متر | ارتفاع: ۱۲ متر

پاویون امارات متحده عربی در اکسپو میلان ۲۰۱۵ توسط نورمن فاستر معمار به نام عصر حاضر طراحی و ساخته شده است. موضوع اصلی اکسپو ۲۰۱۵، Feeding the planet بوده و چالش اصلی این طراحی توجه به شرایط اقلیمی میلان و به جهت انتقال پاویون به امارات شهر مصدر، توجه به آب‌وهوای گرم آن منطقه نیز بوده است. کانسپت اصلی طراحی نشان‌دادن خیابان‌های سایه‌انداز در شهر‌های کویری بوده است. از اهداف اصلی این پروژه حفظ، مراقبت، نوآوری و به اشتراک گذاشتن است.

چرایی تصمیم به ساخت و سایت قرارگیری

از سال ۲۰۰۷ میلادی نورمن فاستر در ابوظبی امارات پروژه‌های بدون تولید کربن را شروع کرده و شهرهای بدون زباله را طراحی کرده است به همین سبب و روابطی که با این کشور داشته جهت این رویداد به عنوان معمار انتخاب شده است. اکسپو سال ۲۰۱۵ بسیار برای کشور امارات مهم بوده تا بتواند دیده شود چرا که میزبان اکسپو سال ۲۰۲۰ می‌باشد. شریک پروژه نیز جرارد اوندن بوده است.

محل قرارگیری بنا شهر میلان کشور ایتالیا بوده است و پس از اتمام اکسپو، پاویون منتقل می‌گردد. در طراحی از درازای سایت نهایت استفاده برده شده است و پاویون امارات در فضای مرکزی مجموعه قرار گرفته بوده است و از طریق محور اصلی گردش به نام دکومانوس قابل‌دسترسی می‌باشد. ارتباطات از طریق وسایل نقلیه الکتریکی یا بدون آلاینده انجام شده و جهت حمل‌ونقل از سیستم اتوبوس‌های برقی استفاده می‌شود.

پاویون امارات متحده عربی در اکسپو 2015 میلان

معرفی کلی بنا

الگو شکل‌گیری از شکل صحرا با سطوح مواج و پشته‌های شنی الهام گرفته است. بنا از دو دیوار بتنی موج‌دار و ورودی گمراه‌کننده تشکیل شده است. پاویون از راه‌های باریک، دیوار‌های بلند به ارتفاع ۱۲ متر به وجود آمده و یادآور فضای حیاط‌های سنتی عربی می‌باشد. فاستر در طراحی از فرم‌های شهرهای باستانی استفاده کرده و از لندسکیپ طراحی قدردانی می‌کند. پاویون در مکانی باریک ۱۴۰ متری قرار گرفته است.

پاویون امارات متحده عربی در اکسپو 2015 میلان

طراحی داخلی

ورودی بنا شبیه به دره و باریک بوده و بین دیوارها کانال‌هایی تعبیه شده است که سیرکولاسیون مناسبی را فراهم کرده و بازدیدکنندگان را به سمت آتریوم و فضای سبز میانی با عبور از سطح شیبدار دعوت می‌کند. در هنگام ورود به سمت ۲ فضای باز رسیده و از یک ساختار مرکزی و استوانه‌ای هدایت شده که با پوششی از فلز طلایی پوشانده شده است. سپس در نهایت کافه‌ای کوچک که با دیوارهای بتنی قاب شده است و باغی از گیاهان بومی امارات، قرار دارد. هم‌زمان ۱۵۰ نفر می‌توانند از پاویون بازدید داشته باشند. در فضای داخلی قنات‌ها به‌صورت دیجیتالی نمایش داده می‌شوند.

پایداری و انرژی

در طراحی و ساخت بنا از روش‌های فعال و غیرفعال خورشیدی بهره برده است. بنا بازده انرژی طبیعی و شکل فشرده شهری را به نمایش می‌گذارد. در طراحی از اصول LEED بهره برده است. جرم و شکل ساختمان‌ها بهینه شده و از سلول‌های خورشیدی ادغام شده و پانل‌های حرارتی در بنا استفاده شده است. آلودگی نوری نیز با تدابیر معمار کاهش یافته است. هوای تازه و تهویه نیز ۳۰ درصد افزایش‌یافته است.

مصالح و بازیافت

متریال استفاده شده در ساختار اصلی GRC با رنگ‌دانه‌های قرمز است که بتن مسلح با الیاف شیشه آمیخته شده است. دیواره‌ها توسط قاب فولادی محافظت می‌شوند. متریال‌های دیگر از مواد محلی تهیه شده و محتوای آن‌ها بازیافت می‌شود. کلیه زباله‌های عملیاتی ۱۰۰ درصد تفکیک شده و زباله‌های ارگانیک بازیافت می‌شوند، ضایعات غذایی رستوران توسط یک دستگاه بی‌هوازی مورداستفاده قرار می‌گیرد.

دیاگرام پاویون امارات متحده عربی در اکسپو 2015 میلان
دیاگرام پاویون امارات متحده عربی در اکسپو 2015 میلان

آب و فضای سبز

 آب باران از بام و سطوح سخت جمع‌آوری می‌شود و جهت مصارف غیربهداشتی و برای رشد گیاهان و غذا استفاده می‌شود. اتصالات و وسایل نیز در به‌حداقل‌رساندن مصرف آب به‌درستی انتخاب شده‌اند و بیش از ۴۰ درصد مصرف آب صرفه‌جویی می‌شود. هم‌چنین جهت کاشت تطبیقی با رشد کم از این آب استفاده می‌شود. بام پاویون یک سقف سبز بوده که برای تولید غذا استفاده شده و به کاهش اثر جزیره حرارتی کمک می‌کند.

نور

اکثر چراغ‌های استفاده شده در فضا LED بوده و از چراغ‌های laser blade Inot نیز در امتداد سطح شیب‌دار و در ترکیب با ساختار جهت حس سازگاری وجود دارد. در محوطه نیز از چراغ‌های ipro برای برجسته‌کردن درختان استفاده شده است.

پاویون امارات متحده عربی در اکسپو 2015 میلان

نکته نهایی

این پاویون چالش‌های زندگی در آب‌وهوای بیابانی را بیان کرده و راه‌حل‌ها را به نمایش گذاشته است و از جوامع مدرن و پایدار حمایت می‌کند. طراحی این پاویون افتخار زیادی برای امارات به همراه داشته و اعتماد به این کشور را جهت برگزاری اکسپو ۲۰۲۰ فراهم کرده است. نورمن فاستر نیز از این طراحی بسیار خوشنود بوده و از این اعتماد اظهار خرسندی کرده است.

آلبوم عکس پاویون امارات متحده عربی در اکسپو میلان ۲۰۱۵

این مطلب را برای دوست خود ارسال کنید:

همچنین بخوانید:

اگر به متن پاویون امارات در اکسپو میلان۲۰۱۵ | UAE, Expo2015 علاقه داشتید، خواندن این مطالب نیز به شما پیشنهاد می‌شود:
فهرست مطالب این صفحه

 مطلب پیشنهادی: