مدرسه سبز بالی | Green School Bali

مدرسه سبز بالی یک مدرسه سبز است که جهت آموزش مفاهیم پایداری طراحی و ساخته شده است. این مدرسه به‌عنوان مدرسه بدون دیوار مشهور است و یک مدرسه پایدار با رویکرد آموزشی متفاوت است.
ARCHKITE.IR
archkite logo

شناسنامه

مشخصات کلی ساختمان

نام: مدرسه سبز بالی، Green School Bali

معمار: جان و سینتیا هاردی، John and Cynthia Hardy

مکان: جزیره بالی، مالزی

افتتاح: ۲۰۰۶

«وبسایت رسمی»

لوگو مدرسه سبز بالی

مدرسه سبز بالی یک مدرسه سبز است که جهت آموزش مفاهیم پایداری طراحی و ساخته شده است. این مدرسه به‌عنوان مدرسه بدون دیوار مشهور است و یک مدرسه پایدار با رویکرد آموزشی متفاوت است که توسط جان و سینتیا هاردی طراحی و ساخته شده است تا قوه‌ی تخیل و خلاقیت کودکان را شکوفا کرده و افرادی تربیت کنند که از محیط‌زیست و پایداری جهان دفاع کنند. این مدرسه در سال ۲۰۱۲ توسط شورای ساختمان سبز به‌عنوان سبزترین مدرسه جهان معرفی شده است.

چرایی تصمیم به ساخت

جان و سینتیا هاردی ایده‌ی مدارس سبز را در ذهن می‌پروراندند تا دنیای بهتری را به وجود بیاورند؛ آن‌ها معتقدند تأثیر سبزشدن مدارس خیلی بیشتر از معماری آن بوده و تأثیری که بر کودکان گذاشته و تغییری که در تفکر آن‌ها به وجود می‌آورد بسیار بالاتر می‌باشد. آن‌ها در سال ۲۰۰۶ این مدرسه را باهدف پایداری حداکثری و ایجاد فضایی شاد و پویا برای کودکان ساخته‌اند.

مدرسه سبز بالی

سایت قرارگیری و معرفی کلی مدرسه

مدرسه سبز بالی در جنگل‌های جزیره بالی و در نزدیکی مزرعه برنج در کشور مالزی ساخته شده است. برنامه درسی این مدرسه یک مدل پیشرو در یادگیری است که درس و مفاهیم طبیعت؛ یکپارچگی، مسئولیت‌پذیری، همدلی، پایداری، صلح، برابری و اعتماد را به کودکان آموزش می‌دهد. ساختار آموزشی آن بر پایه مطالعات سبز، علوم زیست‌محیطی، یادگیری کارآفرینی و هنرهای خلاق است که ساختار مدرسه و محل قرارگیری آن این امکانات را فراهم کرده است.

مدرسه بالی بدون دیوار و از متریال محلی این منطقه، چوب بامبو ساخته شده است و این متریال را می‌توان در پل ورودی به مجموعه که از روی آب رد می‌شود، در سازه و در مبلمان و… دید. فرم این مدرسه با ساختار همیشگی مدارس متفاوت بوده و در فضایی آزاد طراحی شده است. سقف‌های این مجموعه به حالت مخروطی شکل بوده که به علت مسائل اقلیمی و باران منطقه می‌باشد تا آب باران را به سمت پایین هدایت کند. پل بامبو ایده‌ای بوده که همیشه ذهن معماران مدرسه را به خود مشغول کرده و در این فضا توانستند ایده خود را به واقعیت تبدیل کنند.

ساختار و جزئیات

مدرسه سبز بالی تماماً سبز می‌باشد. نور طبیعی خورشید همواره وجود دارد و تهویه طبیعی همواره در اختیار کودکان می‌باشد. هنگام کم‌شدن دمای هوا بچه‌ها سرپناهی که از نخ ساخته شده و شبیه بالون می‌باشد را با کمک یکدیگر بر مجموعه کشیده و در فضای امن و دست‌ساز خود ادامه می‌دهند. تخته‌ای که برای درس دادن استفاده می‌شود از جنس بامبو می‌باشد هم‌چنین تخته‌هایی که شیشه‌های اتومبیل‌های فرسوده بوده و پشت آن‌ها کاغذ چسبانده شده نیز مورداستفاده قرار می‌گیرد و فرم صندلی‌ها از فرم معمول خود به‌صورت مربعی شکل خارج شده‌اند تا افراد بیشتر احساس راحتی داشته باشند.

مدرسه سبز بالی

پایداری و انرژی

عنوان سبزترین مدرسه سبز حاصل تفکر و رویای معمار و طراحی دقیق آن‌ها می‌باشد. در طراحی و ساخت از انرژی‌های تجدیدپذیر استفاده شده است؛ بهره‌گیری از انرژی خورشیدی مصرف انرژی‌های فسیلی را کاهش داده و باعث کاهش انتشار گازهای کربن نیز شده است. در سال ۲۰۱۱، ۱۱۸ پنل خورشیدی برای تأمین انرژی الکتریکی نصب شده است. محل نصب این پنل‌ها در محوطه و مانند قارچ در میان فضاهای سبز بوده که هیچ‌گونه آسیب زیبایی‌شناسی وارد نمی‌کند.

بامبو استفاده شده در ساخت یک متریال بومی بوده که به‌سرعت رشد کرده و آسیبی به زیست‌بوم وارد نمی‌کند و از ساختاری بسیار مقاوم برخوردار است. دانش‌آموزان به پرورش گیاهان مصرفی خود و کشت گیاهان بومی و خوراکی مشغول هستند تا کشاورزی و ارتباط با گیاهان را یاد گرفته و نیازهای خود را نیز برطرف کنند. آب مجموعه توسط یک چاه به عمق ۶۰ متر به دست می‌آید که آب آشامیدنی را تأمین کرده و یک سیستم تصفیه آب اسمز معکوس RO روی آن نصب شده است و به سیستم بیو فیلتراسیون اسمز معکوس متصل است تا از خلوص و ایمنی آب اطمینان حاصل شود.

در فضای مدرسه سبز بالی توربین بادی نصب شده که در طول شبانه‌روز ۸ هزار وات تولید الکتریسیته داشته و درس‌های توسعه انرژی و مزایای اکوسیستم را به کودکان آموزش داده و در سال ۲۰۱۶ توانسته ۶ کیلووات انرژی تجدیدپذیر برای مدرسه فراهم کند. مدیریت پسماند از ویژگی‌های بسیار مهم این مدرسه است. زباله‌ها به ۴ دسته تقسیم‌بندی شده‌اند؛ زباله‌های غذایی که آن‌ها را به حیوانات داده یا کمپوست می‌شوند و برای یادگیری کودکان نیز بسیار مؤثر می‌باشد، زیست‌توده یا بیومس ماده ورودی باغچه‌ها شده، فاضلاب انسانی به‌صورت خشک جمع‌آوری شده در داخل خاک بازیافت شده و ب عنوان کود درختان موز و بامبو از آن استفاده می‌کنند که علاوه‌برآن در صرفه‌جویی آب نیز بسیار مؤثر می‌باشد و زباله‌های صنعتی و اداری که به شرکت‌های اجتماعی جمع‌آوری‌کننده داده می‌شوند.

مدرسه سبز بالی

نکته نهایی

مدرسه سبز بالی سبزترین و بومی‌ترین مدرسه جهان کودکانی شاد دارد که با یکدیگر بازی کرده، می‌خندند و یاد گرفته و برای آینده تربیت می‌شوند. خانواده‌ها منازل خود را به مدرسه نزدیک کرده تا پیاده رفت‌وآمد کنند و بسیاری از افراد فعالیت‌های سبز خود را به منطقه آورده و باعث رشد آن منطقه شده‌اند. مدرسه سبز یک نماد و الگو برای تمام کشورهای جهان است تا با طراحی و ساخت آن جهانی بهتر را در آینده داشته باشیم.

پیشنهاد مطالعه؛ اگر به مقاله «مدرسه سبز بالی | Green School Bali» علاقه‌مند شدید، خواندن این مقاله نیز به شما پیشنهاد می‌شود:
ساختمان پیکسل در استرالیا ملبورن

ساختمان پیکسل | Pixel Building

ساختمان پیکسل در ملبورن استرالیا اولین ساختمان بدون کربن استرالیا است که آب و برق آن در محل تأمین می‌شود. این ساختمان تمرکز بیشتر بر بهره‌وری انرژی داشته و به‌عنوان دفتر آینده شناخته می‌شود.

دیاگرام ساختمان سبز مرکز کنوانسیون ونکوور غرب«Vancouver Convection Center West»

مرکز کنوانسیون ونکوور غرب | Vancouver Convection Center West

مرکز کنوانسیون ونکوور غرب اولین ساختمانی‌ است که گواهی پلاتین دوبل LEED را در بخش رهبری در طراحی و انرژی محیطی دریافت کرده است. این مرکز به یکپارچه‌کردن اکوسیستم شهری در تقاطع هسته مرکزی شهر و اکوسیستم دیدنی طبیعی آمریکای شمالی کمک می‌کند. پروژه ترکیبی از معماری، معماری داخلی، طراحی شهری است که بخشی از شهر را زنده کرده است.

آلبوم عکس مدرسه سبز بالی

این مطلب را برای دوست خود ارسال کنید:

فهرست مطالب این صفحه

 مطلب پیشنهادی: