پاویون فرانسه در اکسپو دبی ۲۰۲۰ | France Pavilion, Expo2020

پاویون فرانسه در اکسپو ۲۰۲۰ دبی نمایشی از فرانسه خوش‌‌بین، جسور، متفکر است که دارایی‌ها، ایده‌ها و استعدادها را نشان داده و به نقش اساسی آ‌ن‌ها در نوآوری و پیشرفت‌های انسانی تاکید می‌کند. موضوع اصلی این پاویون نور و روشنگری است که به شکل‌های متفاوت بیان می‌شود و یک تجربه منحصربه‌فرد و فراموش‌نشدنی است. این پاویون با راهکارهای سبز خود توانسته به گواهی طلای LEED دست یابد.
ARCHKITE.IR
archkite logo

شناسنامه

نام: پاویون فرانسه در اکسپو دبی ۲۰۲۰ | France Pavilion Dubai Expo 2020

معمار: Perez_Prado+celnikier & Grabli

مکان: دبی، امارات متحده عربی، UAE/ منطقه تحرک

مساحت: ۱۱۶۰ مترمربع

ارتفاع: ۲۱ متر

«برگه پاویون فرانسه در وبسایت رسمی اکسپو دبی»

پاویون فرانسه در اکسپو ۲۰۲۰ نمایشی از فرانسه خوش‌‌بین، جسور، متفکر است که دارایی‌های، ایده‌ها و استعدادها را نشان داده و به نقش اساسی آ‌ن‌ها در نوآوری و پیشرفت‌های انسانی تاکید می‌کند. موضوع اصلی این پاویون نور و روشنگری است که به شکل‌های متفاوت بیان می‌شود و یک تجربه منحصربه‌فرد و فراموش‌نشدنی است. این پاویون با راهکارهای سبز خود توانسته به گواهی طلای LEED دست یابد.

سایت قرارگیری و معرفی کلی

پاویون فرانسه در منطقه تحرک در شهر دبی کشور امارات متحده عربی قرار گرفته است. این پاویون توسط گروه معماری Perez_Prado+celnikier & Grabli طراحی شده و ساخت آن از ماه می سال ۲۰۱۹ شروع شده است. برنامه‌ها حول محور SDG می‌گردد. این پاویون نمایش نور، فرهنگ و هنر، غذاهای این کشور و تاکید بر برتری‌ها و افتخارات فرانسه است. ایده کلیدی در طراحی این بنا تجربه صف ورودی به یک فضای تجربه برانگیز بوده است. در این پاویون به تاریخ این کشور اشاره شده و نور به‌عنوان یک منبع تأملات عنصر کلیدی دارد. معماری خارق‌العاده بنا مقدمه‌ای برای بازدیدکنندگان فراهم می‌کند.

ساختار پاویون فرانسه

معماری بنا از تاریخچه پاویون‌های گذشته الهام گرفته است. پاویون فرانسه با ارتفاع ۲۱ متر هشتمین پاویون مرتفع در اکسپو ۲۰۲۰ بوده که یک نمای پانوراما از سایت را به بازدیدکنندگان می‌دهد. ۱۱۶۰ مترمربع مساحت کل پاویون بوده و بخشی را باغ‌ها و تفرجگاه‌ها تشکیل می‌دهند. پوسته فلزی با نورهای LED ترکیب شده و یک درهم‌رفتگی نور و متریال حاصل شده است به‌نحوی‌که گویا بنا لباسی از نور پوشیده است. پاویون یک امضای درخشان دارد که نمای زندة آن در شب و روز است و با نورهای مواج رنگی می‌شود. این یک برجسته‌سازی شاعرانه، غوطه‌وری رؤیایی و رؤیاپردازی است لحظات احساسی پدید می‌آورد. محوطة بنا با سایه‌بان‌های معلق محافظت می‌شوند.

فضای داخلی در پاویون فرانسه

نورهای با توسط استودیو BoA طراحی شده است. نور نماد راهنمایی به جلو و روشنگری است. در فضای داخلی دایرةالمعارف دیدرو و دالامبر برای اولین‌بار خارج از فرانسه به نمایش گذاشته شده است؛ این اعلامیه حقوق بشر آینده‌نگری را با گسترة جهانی نشان می‌دهد و پایه‌های دموکراسی مدرن، اشتراک ایده‌ها و دانش را پایه‌ریزی می‌کند. پاویون در دو سطح طراحی شده است؛ طبقه همکف برای بازدید عمومی بوده و یک مسیر تجربی و همه‌جانبه می‌باشد و پناهگاهی برای افراد می‌سازد. طبقه‌ی دوم برای رویدادهای خاص است.

انرژی و متریال

طراحی این پاویون از ۴ اصل کلیدی معماری زیست‌اقلیمی پیروی می‌کند:

1- ادغام محلی

2- مصالح ساختمانی

3- صرفه‌جویی در انرژی

4- بهره‌وری و راحتی و سلامت

طراحی بنا مطابق با قوانین شهر دبی پیش رفته و سازگار با درجه حرارت بالا، باد و موریانه می‌باشد؛ اقلیم محلی و محدودیت‌های هواشناسی بر رویکرد طراحی تأثیرگذار بوده‌اند. جهت کاهش گرمای شدید ورودی پاویون رو به شمال بوده است تا کم‌تر در معرض نور خورشید قرار بگیرد و با وجود گیاهان محلی ایجاد سایه کند. سایه‌بان این پاویون به طول ۵۵ متر و ارتفاع ۱۵ متر بوده و ۱۵۰۰ متر آسمان را نشان می‌دهد.

مساحت تایل‌های خورشیدی این پاویون ۲۵۰۰ متر است که در نما و سقف به کار رفته‌اند، از آفتاب امارات استفاده کرده و ۶۰ درصد انرژی را تأمین می‌کنند سقف خورشیدی SunStyle تولید برق سبز کرده، حفاظت آب‌وهوایی به همراه داشته و زیبایی‌شناسی به دنبال دارد؛ این سقف الکتریسیته تمیز را با نقش همیشگی سقف همراه می‌کند. استفاده از مصالح مناسب به کم‌کردن کربن کمک کرده و هدف انتخاب مصالحی بوده است که امکان جداسازی و استفاده مجدد را داشته باشند؛ سازه از فولاد بوده که در کارخانه به‌صورت پیش‌ساخته تولید شده و امکان جداسازی و بازسازی کارآمد وجود دارد. کنترل مصرف آب آشامیدنی و بازیافت بیش از ۸۰ درصد زباله‌ها از دیگر اقدامات سبز این پاویون می‌باشد.

گشت و گذار سه بعدی در پاویون فرانسه در اکسپو دبی ۲۰۲۰ | France Pavilion, Expo2020

نکته نهایی

هدف پاویون فرانسه فراتر رفتن از مرزهای معمول یک ساختمان بوده و نور و ماده با یکدیگر ترکیب شده‌اند. طراحی این پاویون به تعهدات توسعه پایدار وفادار مانده است و یک بنای سبز با رویکردهای ساده ارائه کرده است که علاوه بر نمایش فرانسه با بستر خود نیز هماهنگ بوده است.

پیشنهاد مطالعه: اگر به مقاله «پاویون فرانسه در اکسپو دبی ۲۰۲۰ | France Pavilion, Expo2020» علاقه‌مند شدید، خواندن این مقاله نیز به شما پیشنهاد می‌شود:
مدرسه سبز بالی

مدرسه سبز بالی | Green School Bali

مدرسه سبز بالی یک مدرسه سبز است که جهت آموزش مفاهیم پایداری طراحی و ساخته شده است. این مدرسه به‌عنوان مدرسه بدون دیوار مشهور است و یک مدرسه پایدار با رویکرد آموزشی متفاوت است.

برج شانگهای

برج شانگهای | Shanghai Tower

برج شانگهای دومین ساختمان بلند جهان و بلندترین برج چین با ارتفاع ۶۳۲ و تعداد طبقات ۱۲۷ می‌باشد که ساختمانی پایدار بوده و موفق به دریافت جایزه پلاتین LEED شده است.

اگر به متن این صفحه نیاز دارید

جهت استفاده از متن این صفحه و یا حمایت از نویسنده این متن، می‌توانید به‌صورت قانونی آن را خریده و تنها با مقاصد علمی(مانند استفاده در پژوهش‌ها یا ارائه‌های دانشجویی) مورد استفاده قرار دهید.

  • متنی که خریده می‌شود ممکن است حداکثر ۱۰درصد با متنی که در این صفحه مشاهده می‌شود اختلاف داشته باشد.
  • به محض پرداخت فایل word این صفحه برای شما قابل دانلود خواهد بود.

درصورتی که به متن این صفحه نیاز دارید نیز از طریق دکمه زیر می‌توانید آن را به‌طور قانونی تهیه کنید:

آلبوم عکس پاویون فرانسه در اکسپو دبی ۲۰۲۰ | France Pavilion, Expo2020

این مطلب را برای دوست خود ارسال کنید:

فهرست مطالب این صفحه

 مطلب پیشنهادی: