میدان یک فرشته | One Angel Square

بنای «میدان یک فرشته» باهدف بیشترین انعطاف‌پذیری در فضای داخلی و با کاربری اداری و تجاری باکیفیت بالا طراحی و ساخته شده و از پایدارترین ساختمان‌های بزرگ جهان می‌باشد.
ARCHKITE.IR
archkite logo

شناسنامه

نام: میدان یک فرشته | One Angel Square

لقب: Sliced Egg

معمار: شرکت 3D Reid | کارفرما: شرکت CO_OP

مکان: منچستر، انگلستان

زمان ساخت: ۲۰۱۰-۲۰۱۳

هزینه‌ی ساخت: ۱۴۲ میلیون پوند

کاربری: اداری – تجاری | ارتفاع: ‌ ۷۲.۵ متر

میدان یک فرشته باهدف بیشترین انعطاف‌پذیری در فضای داخلی و با کاربری اداری و تجاری باکیفیت بالا طراحی و ساخته شده است. این ساختمان گواهی BREEAM برجسته را در بخش تجاری دریافت کرده و از پایدارترین ساختمان‌های بزرگ جهان می‌باشد. هم‌چنین بزرگ‌ترین ساختمان اداری – تجاری منچستر می‌باشد.

تصمیم به ساخت و سایت قرارگیری

شرکت Co-Op از سال ۱۸۶۳ بخشی از خیابان اصلی بریتانیا بوده و در سال ۲۰۰۹ برای احیای کسب‌وکار خود و اعتماد به آینده تصمیم می‌گیرد به منچستر رفته و ساختمان مرکزی خود را با محیط کار و امکانات مدرن فراهم کند. این ساختمان بخشی از توسعه شهر به نام NOMA بوده است که هدف آن توسعه ۲۰ هکتاری و احیای بخش شمالی شهر منچستر است. طراحی ساختمان توسط شرکت معماری 3D Reid با سرپرستی مایک هیچکموف در ماه می سال ۲۰۰۹ انجام شده، ساخت آن از ژانویه ۲۰۱۰ شروع شده و در فوریه ۲۰۱۳ با حضور ملکه الیزابت افتتاح شده است. هزینه کل ساخت حدود ۱۴۲ میلیون پوند بوده است. میدان یک فرشته در منطقه Angel Meadow، شهر منچستر در انگلستان واقع شده است، این خیابان دارای مسیرهای دوچرخه‌سواری است و نزدیک به ایستگاه‌های اتوبوس و تراموا می‌باشد.

معرفی کلی

میدان یک فرشته شبیه به یک تخم‌مرغ بریده شده یا یک کشتی است و مساحت آن ۳۰۴۳۹ مترمربع، مساحت هر طبقه ۲۶۹۴ مترمربع و ارتفاع کل ۷۲.۵ مترمربع است. در نقطه کانونی برش مورب ساختمان یک دهلیز تمام‌قد به وجود آمده است که ویژگی اصلی ساختمان بوده، تهویه طبیعی را فراهم کرده و سقف شیشه‌ای به سمت جنوب متمایل شده و امکان بهره‌مندی از نور روز را برای فضای داخلی به وجود آورده است. فرم ساختمان را با ساختمان The Ark و City hall در لندن مقایسه می‌کنند.

Angel archkite.ir 10
Angel archkite.ir 11
بنای «میدان یک فرشته» یک اثر پایدار و سبز
Angel archkite.ir 8
Angel archkite.ir 7

ساختار بنا و فضای داخلی

میدان یک فرشته یک فرم سه‌وجهی با دیوار‌های خمیده است با تراس‌های پلکانی که از طبقه دهم از یکدیگر جدا شد‌ه‌اند. ساختمان مثلثی ۳ ضلع دارد که در هر ضلع بالکن‌های بتنی سفیدرنگ در هر طبقه قرار گرفته‌اند و در پشت هر بالکن طبقه اداری بزرگ بدون ستون قرار دارد. فضای داخلی میدان یک فرشته یک فضای باز است که ۴۰۰۰ کارمند را در خود جای داده است. ساختمان ۱۶ طبقه است که ۲ طبقه‌ی آن زیرزمین و ۱۴ طبقه روی زمین است. هر طبقه به ۶ منطقه تقسیم شده است تا امکان مدیریت فضا آسان شود.

بنای «میدان یک فرشته» یک اثر پایدار و سبز
Angel archkite.ir 9

نور

نور‌های داخلی بنا توسط شرکت طراحی روشنایی Buro Happod با همکاری نماینده سازنده داخلی طراحی شده است. استفاده از LED به‌عنوان یک راه‌حل برای روشنایی داخلی و خارجی استفاده شده است. چراغ‌های سفارشی سفید Color Blast با افزایش طرح کلی ساختمان با نور سفید قرار گرفته‌اند. ساختمان مجهز به سنسور‌های نور روز است و در ارتباط با نور طبیعی عمل کرده و چراغ‌ها فقط به مقدار موردنیاز نور تولید می‌کنند که به صرفه‌جویی نیز کمک می‌کند.

گشت‌وگذار در اطراف بنای میدان یک فرشته

راهنمایی: با استفاده از این قسمت امکان این را خواهید داشت تا در مجموعه به گشت و گذار بپردازید. توجه داشته باشید اگر از ایران درحال مشاهده این صفحه هستید و تصویر یا تصاویر به‌صورت سیاه به شما نشان داده می‌شود، متاسفانه نیاز به استفاده از سرویس‌های تغییر آی‌پی دارید.

ساخت

مرحله ابتدایی ساخت، نصب پایه‌های شمع ۵۳۹ به عمق متوسط ۱۸ متر بوده است. متریال اصلی بنا فولاد است که استحکام طبقه‌های بزرگ بدون ستون را فراهم کرده است. ساختمان از مونتاژ ۳۳۰۰ تن فولاد و ۱۹۴۸ کف بتنی قهوه‌ای تشکیل شده است. ساختمان از سه هسته بتنی داخلی به شکل مثلث متساوی‌الاضلاع ایجاد شده است. نصب پنل‌های نما نیز با تکنیک دسترسی طناب دار انجام شده است.

پایداری و انرژی

میدان یک فرشته نسبت به ساختمان‌های مشابه خود ۵۰ درصد در مصرف انرژی، ۸۰ درصد در مصرف کربن و ۳۰ درصد در هزینه‌های عملیاتی کاهش داشته است. انرژی اضافی تأمین شده در ساختمان به شبکه بازگردانده می‌شود. ساختمان به سیستمی مجهز است که اطلاعات کاربر را در زمان عملکرد ساختمان به‌صورت لحظه‌ای به اشتراک می‌گذارد. ساختمان مجهز به نقاط شارژ الکتریکی اتومبیل‌ها می‌باشد و ۱۰۵ پایه دوچرخه جهت تشویق به استفاده از آن قرار داده شده است. هم‌چنین ساختمان دارای آسانسورهای مسافربری و خدماتی با کارایی بالا می‌باشد.

گرمایش و سرمایش

در ساختمان بتن به‌عنوان یک عنصر با جرم حرارتی عمل کرده، نوسانات دما را کنترل کرده و شبیه یک اسفنج حرارتی به‌صورت غیرفعال گرما را جذب می‌کند و کاهش انرژی موردنیاز برای خنک‌سازی ساختمان کمک می‌کند. گرمایش ساختمان با استفاده از نیروگاه CHP تأمین می‌شود که ماده ورودی آن روغن کلزایی است که از مزارع به دست می‌آید، CHP مسئول تأمین نیروی برق نیز می‌باشد. لوله‌های زیرزمینی خاکی بتنی تعبیه شده نیز در کنترل میزان سرمایش و گرمایش تأثیر به سزایی داشته‌اند. هم‌چنین بنا مجهز با سیستم کامپیوتری بازیافت گرمای زاید می‌باشد. بازیابی حرارت از سیستم‌های IT به گرم‌شدن ساختمان کمک می‌کند.

دهلیز میانی یک سیستم غیرفعال خورشیدی است که به سمت جنوب قرار گرفته و گرمای خورشیدی را جمع‌آوری می‌کند. در زمستان لوورهای بالای نمای ۲ پوسته بسته شده و به حفظ هوای گرم کمک می‌کند. در تابستان نیز عکس آن عمل کرده و با باز شدن لوورها هوای گرم بیرون رفته تا از گرمایش بیش از حد ساختمان جلوگیری کرده و نیاز به سامانه‌های سرمایشی را کم کند. جهت کم‌شدن مصرف آب یک سیستم بازیافت آب مورداستفاده قرار گرفته است و یک سیستم برداشت آب باران نیز تعبیه شده است.

بنای «میدان یک فرشته» یک اثر پایدار و سبز

نما و پایداری

نمای دو پوسته ساختمان در کم ‌کردن نیاز به سیستم گرمایش و سرمایش ساختمان تأثیر زیادی داشته است. بین پنجره‌ی داخلی و ساختار پانل شیشه‌ای بیرونی یک حفره وجود دارد. طراحی پوسته ساختمان به‌گونه‌ای است که در هنگام افزایش متوسط دمای سالانه کارآمد عمل می‌کند و علاوه بر زیبایی به کنترل گرمایش و تهویه کمک کرده و به سه گوشه منحنی ساختمان تاکید می‌کند. نمای دوپوسته توسط شرکت Waangner Biro با ۴۰۰۰ کارگر از ۹۰ شرکت مختلف ساخته شده است. نما در نوامبر ۲۰۱۱ ساخته شده و مونتاژ صفحات مورب نمای بیرونی انجام شده است. نما باید توسط پودر پوشش داده می‌شود اما با هزینه ۱۲۰ هزار پوند اضافی روکش آلومینیومی با رنگ برنز زده شد که به مدت ۵۰ سال در صرفه‌جویی هزینه مؤثر بود.

جوایز و افتخارات

 • گواهینامه BREEAM outstanding با امتیاز ۹۵.۳۲
 • گواهی انرژی نمایش
 • گواهینامه A نظری عملکرد انرژی EPC
 • جایزه طلا طراح سازندگان با امتیاز ۳۸.۵ از ۴۰ و دریافت نمره کامل ۵ دسته از ۸ دسته موجود
 • جایزه سازنده و مهندس؛ پروژه پایدار سال ۲۰۱۱
 • جایزه سازنده و مهندس؛ معمار سال ۲۰۱۱
 • جایزه سیب سبز؛ جایزه برنز سال ۲۰۱۲
 • جایزه هفته املاک در بخش دستاورد پایدار سال ۲۰۱۲
 • قرارگیری در لیست کوتاه جشنواره جهانی معماری ۲۰۱۲
 • جایزه MIPIM در بخش بهترین توسعه اداری و تجاری، سال ۲۰۱۳

نکته نهایی

میدان یک فرشته از نظر انرژی بر اساس داده‌های پیش‌بینی شده اقلیمی تا سال ۲۰۵۰ مقاوم شده است؛ تا در برابر افزایش دمای ۳ تا ۵ درجه تابستان و ۳۰ درصد بارندگی بیشتر در زمستان با مشکلی مواجه نشود. این ساختمان با رویکرد مسئولانه در طراحی و ساخت و رسیدن به پایداری یک معیار جدید برای طراحی دفتر تجاری می‌باشد.

پیشنهاد مطالعه؛ اگر به مقاله «میدان یک فرشته | One Angel Square» علاقه‌مند شدید، خواندن این مقاله نیز به شما پیشنهاد می‌شود:
خانه‌ی آفتاب‌گردان یا خانه‌ی گردان خورشیدی اثر رولف دیچ

خانه‌ی آفتاب‌گردان | Heliotrope House

خانه‌ی آفتاب‌گردان یا خانه‌ی گردان خورشیدی (Heliotrope) الهام گرفته شده از رفتار گل آفتاب‌گردان است که با چرخش خورشید به سمت آن می‌چرخد. خانه‌ی آفتاب‌گردان یک ساختمان مدرن و اولین خانه انرژی مثبت (Plus Energy) در جهان است.

ساختمان پیکسل در استرالیا ملبورن

ساختمان پیکسل | Pixel Building

ساختمان پیکسل در ملبورن استرالیا اولین ساختمان بدون کربن استرالیا است که آب و برق آن در محل تأمین می‌شود. این ساختمان تمرکز بیشتر بر بهره‌وری انرژی داشته و به‌عنوان دفتر آینده شناخته می‌شود.

آلبوم عکس One Angel Square | میدان یک فرشته

اگر به متن این صفحه نیاز دارید

جهت استفاده از متن این صفحه و یا حمایت از نویسنده این متن، می‌توانید به‌صورت قانونی آن را خریده و تنها با مقاصد علمی(مانند استفاده در پژوهش‌ها یا ارائه‌های دانشجویی) مورد استفاده قرار دهید.

 • متنی که خریده می‌شود ممکن است حداکثر ۱۰درصد با متنی که در این صفحه مشاهده می‌شود اختلاف داشته باشد.
 • به محض پرداخت فایل word این صفحه برای شما قابل دانلود خواهد بود.

این مطلب را برای دوست خود ارسال کنید:

فهرست مطالب این صفحه

 مطلب پیشنهادی: