پل صلح | Peace Bridge

پل صلح اثر ماندگار سانتیاگو کالاتراوا در کانادا است
ARCHKITE.IR
archkite logo

شناسنامه

نام: پل صلح | Peace Bridge

معمار: سانتیاگو کالاتراوا، Santiago Calatrava

کارفرما: شورای شهر کالگری

نام مستعار: پل تله انگشت، Finger trap Bridge

مکان: کالگری، آلبرتا، کانادا

زمان ساخت: ۲۰۱۰-۲۰۱۲

کاربری: پل پیاده و عبور دوچرخه

طول: ۱۲۶ متر | پهنا: ۸ متر | ارتفاع: ۵.۸۵ متر

تعداد دهانه: ۱ عدد

هزینه‌ی ساخت: ۲۴۵.۵ میلیون دلار

«صفحه پل صلح در وبسایت رسمی کالاتراوا»

نام‌گذاری پل

پل صلح یا Peace Bridge در سال ۲۰۰۹ میلادی، در شورای شهر کالگری و با اکثریت آرا و بعد از رونمایی از طرح، برای ادای احترام به ارتش کشور کانادا، پل صلح نامیده شد. با توجه به اینکه از لحاظ بصری این پل به ٬معمای تله انگشت٬ شباهت دارد، به آن پل تله انگشت، Finger trap bridge نیز می‌گویند.

چرایی تصمیم به ساخت

شورای شهر کالگری با مطالعه و بررسی وضعیت شهری، بررسی آمار و نتایج برآمده از افزایش جمعیت منطقه در آینده و نیاز روزانه ساکنین منطقه برای رسیدن به محل کار خود در امتداد شمال به جنوب رودخانه بو، تصمیم گرفت علاوه بر ۳ پل احداث شده روی رودخانه، پل جدیدی را بسازد. وضعیت سایت ایجاب می‌کرد تا پل ساختار متفاوتی از پل‌های رایج داشته باشد، به همین دلیل تصمیم گرفتند طراحی پل را به شخص معمار و طراح، سانتیاگو کالاتراوا بسپارند.

پل صلح اثر سانتیاگو کالاتراوا

سایت قرارگیری

پل صلح در امتداد شمالی جنوبی رودخانه بو در شهر کالگری کشور کانادا احداث شده است و منطقه شمالی این رودخانه را که جامعه مسکونی و مجلل  sunny side می‌باشد را به جامعه شهری مدرن شهر اودکلر در سمت جنوب رودخانه متصل کرده است. با توجه به پرواز هلی‌کوپتر در منطقه، محدودیت ارتفاع برای طراحی پل وجود داشته و به طراح اجازه نمی‌داد که پل با کابل‌های بلند طراحی کند،‌ به همین علت ارتفاع کلی پل ۵.۸۵ متر طراحی شد. هم‌چنین پل صلح برای کم کردن ردپای اکولوژیکی خود در منطقه هیچ‌گونه پایه‌ای در آب ندارد. محدودیت ارتفاعی و عدم وجود پایه در آب طراحی را بیش از بیش با چالش روبه‌رو کرده است. با توجه به احتمال سیل در رودخانه بو و در شهر کالگری این پل باید می‌توانست تا ۱۰۰ سال از سیل جلوگیری کرده و حداقل تا ۷۵ سال طول عمر مفید داشته باشد.

پل صلح اثر سانتیاگو کالاتراوا

معرفی کلی بنا

Peace Bridge برای تمامی افراد با محدودیت‌های حرکتی متفاوت طراحی شده است و در ساختار داخلی آن مسیر عبور با چرخ و پیاده تفکیک شده و عبور آسان را برای عموم فراهم کرده است. راحتی و امنیت از شاخصه‌های اصلی پل بوده و با نورپردازی مناسب در شب نیز توانسته آسایش بیشتری را تامین کند. در سال ۲۰۰۸ تصمیم اولیه برای طراحی و احداث پل گرفته شده است، در سال ۲۰۰۹ در شورا نام‌گذاری انجام شده و با توجه به مخالفت ابتدایی مردم، نام‌گذاری با سیاست جلب رضایت عمومی و قانع‌کردن ذهن مردم انجام می‌شود. در سال ۲۰۱۰ ساخت پل به صورت پیش‌ساخته در کشور اسپانیا آغاز شده و در سال ۲۰۱۱ به کالگری منتقل می‌شود. نیاز به جوشکاری و رفع مشکلات ناشی از حمل و نقل افتتاح پل در ۲۴ مارچ ۲۰۱۲ با حضور ۲۰۰۰ نفر اعضای شهر انجام می‌گیرد.

ساختار کلی پل

پل صلح از ۸۵۰ تن فولاد ساخته شده است. متریال اصلی عرشه، فولاد و برای تکیه‌گاه‌ها، بتن مسلح است. در سقف از شیشه‌های خم شده در بین قاب‌های فولادی خمیده استفاده شده است. سایه‌بان سقف روی عرشه پل و در فضای باز قرار گرفته است که با کف پوش فولادی دیاگرید پشتیبانی می‌شود.

پل یک ساختار فولادی مارپیچ دارد که در یک سطح مقطع بیضی شکل تعریف شده است و فضای داخل را بوجود آورده است. طرح مارپیچی سازه فولادی در هم بافته شده است تا استقامت پل حاصل شده و بدون کابل و ستون فولادی امکان عبور ۶۰۰۰ نفر در روز را تامین کند. دهانه‌های بالایی پل با برگ‌های لعابی پر شده و به شکل مارپیچ به بیرون خم شده است تا در برابر شرایط جوی، باران و باد مانند یک محافظ عمل کند.

ساختار کلی پل مانند دیگر کارهای کالاتراوا حالتی مجسمه مانند دارد که در منظر طبیعی و در تضاد با طبیعت جلوه‌ی بصری ایجاد کرده و بر جاذبه آن افزوده و شاخص و معرفی برای شهر کالگری شده است.

ساختار داخلی و ظاهر فیزیکی پل

Peace Bridge به طول ۱۲۶ متر و ۸ متر پهنا که در واقع این عدد تقریباً دوبرابر عرض معمول پل‌های ساده است در طول به سه بخش تقسیم شده است. دو بخش کناری برای عبور پیاده و قسمت میانی برای عبور دوچرخه‌سوار، اسکیت و ویلچر می‌باشد. کف قسمت میانی کمی پایین‌تر از بخش پیاده قرار گرفته است تا مسیر عبوری مشخص و عبور آسان باشد. طراحی این قسمت جهت تشویق به استفاده بیشتر از دوچرخه‌سواری در تراکم بالای منطقه می‌باشد و در راستای کاهش اثرات زیست‌محیطی و پشتیبانی از کاربری زمین حرکت کرده است.

سانتیاگو کالاتراوا در پروژه‌های پیشین خود نشان داده بود که طرف‌دار عدم تقارن است و در طراحی پل‌های خود از دکل‌های بلند و لنگر انداخته بهره گرفته است. اما پل صلح تقارن و نظم ریاضی قابل‌درکی دارد. هم‌چنین پروژه‌های کالاتراوا عموماً به رنگ سفید و درخشان طراحی شده‌اند، افزودن رنگ قرمز در پل صلح به‌عنوان یک رنگ اصلی تداعی‌گر پرچم کانادا بوده و علاوه بر تمایزی که با رنگ بستر خود دارد و آن را شاخص می‌کند ادای احترام به پرچم کانادا نیز می‌باشد.

پل صلح یک طراحی انقلابی در بستر شهر کالگری بوده و نمادی از خط افق این شهر می‌باشد و تبدیل به یک نماد فرهنگی در مرکز شهر شده است.

پل صلح اثر سانتیاگو کالاتراوا
پل صلح اثر سانتیاگو کالاتراوا
دیاگرام پل صلح اثر کالاتراوا

نور در طراحی

Peace Bridge در تمام ساعات روز روشن و درخشان است. قرارگیری شیشه‌های شفاف روی سقف پل امکان استفاده از نور روز فراهم کرده و کیفیت حضور روزانه در پل را تضمین می‌کند. نور مصنوعی در پل صلح جزئی اساسی که مفهوم جدیدی را القا می‌کند. فلورسنت‌های خطی انعطاف‌پذیر در لوله‌ها پیچیده شده و پیچیدگی ساختار پل را تقویت و شکل و ساختار بصری پل تکمیل کرده‌اند. پیچیدگی سازه و نور، هویت جدیدی به طراح بخشیده است. نوارهای کاتدی سفارشی با اکریلیک مات در بالای خطوط پیوسته نوری قرار داده شده‌اند. هر واحد ۳ لامپ فلورسنت خطی  k۴۰۰۰ دارد که با رنگ ثابت نشان جذابیت و فناوری قابل‌اعتماد در سازه هستند. علاوه بر نوارها، چراغ‌های  LED در محدوده پیاده‌رو و روی زمین نصب شده و بر خوانایی پل افزوده‌اند.

هزینه ساخت

بودجه ساخت پل صلح، از بودجه پایتخت تأمین شده است اما با توجه گران بودن هزینه‌های اولیه ساخت پل کارفرما را همواره با شکل روبه‌رو کرده است. ساخت پل در نهایت ۲۴.۵ میلیون دلار هزینه داشت؛ ۱۷.۹۹۵ میلیون دلار از این مبلغ برای ساخت و ۳.۹ میلیون دلار برای طراحی معماری و سازه و مهندسی تخصصی و تضمین کیفیت و ۲.۶ میلیون دلار برای مدیریت و پروژه و حوادث احتمالی هزینه شد. در واقع برای هر مترمربع پل حدود ۳۰.۴ هزار دلار هزینه اولیه شده است. با بررسی هزینه ساخت پل‌های دیگر، نسبت هزینه به طول پل، پل صلح جزو گران‌ترین پل‌های سازه‌ای محسوب شده و حدود ۱۰ برابر هزینه بیشتری داشته است. اما نسبت به طراحی منحصر فرد و امکان عبور دوچرخه، از نگاهی دیگر، هزینه کمتری نسبت به پل‌های دیگر داشته است. هم‌چنین این مقایسه در هزینه تنها در هزینه‌های اولیه انجام شده است ولی در طول زمان این هزینه بازگشت داده می‌شود.

مردم و رویدادها

هزینه‌های اولیه پل و وجود ۳ پل دیگر بر روی رودخانه بو، ابتدا مخالفت مردم منطقه را به دنبال داشت. اما به‌مرورزمان و با رونمایی از طرح و تبیین هدف ساخت، مخالفت‌ها کمتر شده و در نهایت طرح با اقبال عمومی روبه‌رو شد و مردم زیادی در افتتاحیه حضور پیدا کردند. هر ۲ سال یک‌بار در ۲۰ ژوئن به مناسبت سالگرد آزادی هلند در ساعت ۵:۲۱ صبح مراسم صبحانه‌ای روی این پل برگزار می‌شود. در سال ۲۰۱۶ خرابکاران شیشه‌ها و چراغ‌های پل را می‌شکنند، شورای شهر کالگری به‌سرعت آن‌ها را تعمیر کرده و چراغ‌های جدیدی را نصب می‌کند که برخلاف قبل دوام بیشتری در فصل سرد و زمستان داشته باشند. در ۲۶ ژوئن ۲۰۱۷ نیز، پروژه توپ قرمز بر روی پل نصب شده است.

پل صلح اثر سانتیاگو کالاتراوا

جوایز و افتخارات

پل صلح از سال ۲۰۱۲ تا سال ۲۰۲۰، ۲ جایزه مهم طراحی دریافت کرده است:

  • جایزه عالی طراحی فولاد سال ۲۰۱۳
  • جایزه عالی طراحی ملی فولاد سال ۲۰۱۴

و جزو ۱۰ پروژه معماری برتر ۲۰۱۲ و ۱۰ فضای عمومی برتر سال ۲۰۱۲ قرار گرفته است.

نکته نهایی

Peace bridge، چالش‌برانگیزترین، در دسترس‌ترین و کاربردی‌ترین پل طراحی شده توسط سانتیاگو کالاتراوا می‌باشد. این پل توانست به‌سرعت جهانی شده و به قطب گردشگری تبدیل شود و مردم زیادی را به بازدید دعوت کند. مراکز عمومی اطراف پل رونق گرفته و منطقه از لحاظ اقتصادی رشد کرده و توانسته به آسایش ساکنین منطقه کمک شایانی بکند.

سوالات متداول در مورد پل صلح Calgary

پل صلح در در کشور کانادا و در آلبرتا-کالگری «Calgary» واقع شده است.

معمار پل صلح سانتیاگو کالاتراوا است.

پل صلح بین سال‌های ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۲ میلادی ساخته شده است.

هزینه ساخت پل صلح 245.5 میلیون دلار بوده است.

این پل جهت ادای احترام به ارتش کانادا ساخته شده است.

پل صلح اثر کالاتراوا به صورت یک خرپای استوانه‌ای ساخته شده و از عجایب آن این است که هیچ پایه‌ای در آب ندارد. جنس این پل از فولاد است و عرشه آن بتنی است.

  • جایزه عالی طراحی فولاد سال ۲۰۱۳
  • جایزه عالی طراحی ملی فولاد سال ۲۰۱۴

و جزو ۱۰ پروژه معماری برتر ۲۰۱۲ و ۱۰ فضای عمومی برتر سال ۲۰۱۲

این مطلب را برای دوست خود ارسال کنید:

فهرست مطالب این صفحه

 مطلب پیشنهادی: