پاویون اتریش در اکسپو دبی2020 | Austria Expo 2020

پاویون اتریش در اکسپو ۲۰۲۰ مبتکرانه، الهام‌بخش و سفری برای تمام حواس است. شعار این اکسپو اتریش معنادار است، می‌باشد.
ARCHKITE.IR
archkite logo

شناسنامه

نام: پاویون اتریش در اکسپو دبی ۲۰۲۰ | Austria Pavilion Dubai Expo 2020

معمار: Querkraft

مکان: دبی، امارات متحده عربی، UAE | منطقه فرصت

«برگه پاویون اتریش در سایت رسمی اکسپو 2020 دبی»

پاویون اتریش در اکسپو ۲۰۲۰ مبتکرانه، الهام‌بخش و سفری برای تمام حواس است. شعار این اکسپو اتریش معنادار بوده و این پاویون یک معماری هوشمند و پایدار است که توانایی‌های اتریش را به نمایش می‌گذارد و مکانی برای تامل و آگاهی از محیط‌زیست است. موضوع این پاویون؛ چگونه می‌توان از منابع با دقت و احترام بیشتری در آینده استفاده کرد، می‌باشد تا راهی برای افزایش تمایل افراد در جوامع برای شکل دادن به آینده ایجاد کند. پاویون از برج‌های باد تاریخی الهام گرفته است.

Austria pavilion expo2020 archkite.ir 9

سایت قرارگیری و معرفی کلی

پاویون اتریش در منطقه فرصت میان پاویون سوئیس و چین در اکسپو ۲۰۲۰ در جنوب شهر دبی، کشور امارات متحده عربی قرار گرفته است. این پاویون توسط گروه معماری Querkraft طراحی شده است که بین ۴۳ تیم طراح برای این کار برگزیده شده است. مشاور مهندس شرکت WME Global بوده که خدمات ساختمانی پایدار طراحی می‌کند.

ساختار بنا

ساختار این پاویون ۳۸ مخروط درهم‌آمیخته شده با گچ‌بری با پوشش هستند که مخروط‌های کوتاه بریده در ارتفاعات مختلف قرار گرفته، روی مخروط‌ها منافذی برای نور ایجاد شده که یک تأثیر تجربه فضایی متفاوت می‌گذارد. این پاویون یک ساختمان لمسی با خاک رس حساب به آب‌وهوا می‌باشد. سعی شده است تا اتریش به‌عنوان یک مرکز نوآوری معرفی شود. این پاویون مرکزی برای استراحت و تفکر می‌باشد. در اطراف بنا ۳ حیاط سبز با سیستم مه آب قرار گرفته‌اند.

پاویون اتریش ترکیب دانش ساختمانی سنتی و پیشرفته است که مصالح ساختمانی سنتی با تکنیک‌های مدرن همراه شده است؛ این ترکیب بدون آلاینده است و آب‌وهوای مطبوع ایجاد می‌کند. محیط روشنایی خیره‌کننده دارد و توالی اتاق‌های دیدنی و چندوجهی محیط جذابی را ایجاد کرده است. در این پاویون از طریق تمام حواس و از طریق فناوری، فضای اتریش تجربه می‌شود. سایه‌بان‌هایی از برگ‌های در باد بر فراز مخروط‌ها قرار گرفته و خش‌خش ایجاد می‌کنند.

نمای خارجی پاویون اتریش در اکسپو ۲۰۲۰ دبی
دیاگرام پاویون اتریش در اکسپو ۲۰۲۰ دبی

طراحی داخلی پاویون اتریش

فضای iLab مکانی برای بحث و تامل عمیق است؛ این مکان مخفف نوآوری، الهام، اطلاعات، ایده‌ها و تعامل است و برای نمایشگاه‌های موقت، سخنرانی‌ها، کارگاه‌های آموزشی و آزمایش‌ها به کار می‌رود. فضاهای VIP برای شرکت‌های اتریشی در نظر گرفته شده است. در مرکز پاویون قهوه‌خانه وینی مجلل قرار گرفته است که بر اساس ایده گفت‌وگو و تبادل نظر بوده و سعی می‌کند ماندگاری ذهنی ایجاد کند.

 سکانس‌های اتاق منحصربه‌فرد با فضاهای مختلف در خارج و داخل ایجاد می‌شود که تجربه‌های متفاوتی رقم می‌زنند. آژانس طراحی Bleed فرهنگ و نوآوری‌های کشور را با تصاویر قابل‌درک با تأسیسات هنری ایجاد کرده است. طراحی یک رویکرد مینیمالیستی داشته و بدون خواندن و فقط با حواس ۵گانه اطلاعات داده می‌شوند. هیروگلیف‌های مدرن در دیوارهای سفالی حک شده و معروف‌ترین آن‌ها تصویر موتزارت آهنگ‌ساز معروف اتریشی و کوه‌های آلپ مرکزی می‌باشد.

نمای خارجی پاویون اتریش در اکسپو ۲۰۲۰ دبی
دیاگرام پاویون اتریش در اکسپو ۲۰۲۰ دبی
دیاگرام پاویون اتریش در اکسپو ۲۰۲۰ دبی

پرتوهای لیزری، طرح‌ریزی Ars Electronica Solutions بوده و به متحرک‌کردن نمادها پرداخته است؛ دیوارها بدون کلام تبدیل به یک نمایش آینده‌نگر شده‌اند. در مخروط دید یک سنگ مرمر فلزی از مرکز به بیرون قرار گرفته است و دایره‌ای متحدالمرکز در طبیعت ایجاد کرده است. در قسمت دیگر بنا با استفاده از مکانیزم مغناطیسی در زیر میز، یک توپ ۶ الگوی مختلف در یک ساعت ایجاد کرده است. پخش ترکیب دیجیتالی از هوا روی دیوار به مختل کردن گردش خون می‌انجامد.

دیاگرام پاویون اتریش در اکسپو ۲۰۲۰ دبی

در گوشه‌ی دنج پاویون، عطر تند کاج سوئیسی قرار گرفته است که به‌عنوان ملکه آلپ شناخته می‌شود؛ این کاج شفابخش بوده و به آرام‌کردن سیستم عصبی، بهبود خواب و آرام‌کردن جریان قلب کمک می‌کند. یک سکوی موج‌دار از چوب نرم و چکش‌خوار حک شده جهت درازکشیدن وجود داشته که با کوه‌ها و دریاها احاطه شده است. در مخروط شنوایی افراد کمک به ساخت موسیقی کرده و آن را می‌شوند؛ این کار به کمک آهنگ‌سازی پیانوی روبرت هوبر انجام می‌شود. صدای فلزی با موسیقی کلاسیک ترکیب شده و همچنان که حرکت فضایی به تحریک صدا منجر شده، هیچ دو بازدیدکننده‌ای صدای مشترک ایجاد نمی‌کنند.

در بخشی از بنا ضربان‌های قلب افراد جمع‌آوری و همگام‌سازی می‌شود؛ افراد با قراردادن دست‌های خود روی میز تپش‌های قلبشان ثبت شده و الگوهای منحصربه‌فردی ایجاد می‌شود؛ دانه‌های شن با فرکانس هر پالس به ارتعاش درآمده و تا زمانی که یک تصویر را تشکیل دهند ادامه می‌دهند. در قسمتی از بنا کودکان نیز با فناوری روز آشنا و همراه شده و کدنویسی را همراه با ربات‌ها تجربه می‌کنند.

Austria pavilion expo2020 archkite.ir 5
نمای داخلی پاویون اتریش در اکسپو ۲۰۲۰ دبی

جوایز و افتخارات

 • برنده جایزه جهانی معماری و طراحی در بخش معماری پایدار
 • جایزه طراحی آلمان، توجه ویژه به پاویون از منظر طراحی اقتصادی 
 • برنده جوایز طراحی ساخته شده در بخش طراحی معماری و پایداری و صرفه‌جویی انرژی
 • برنده جایزه ساختمان زمین سبز اتریش در بخش استاندارهای بالای ساخت‌وساز پایدار
 • برنده جایز نقره شرکت‌کنندگان رسمی BIE اکسپو ۲۰۲۰ دبی در بخش معماری، پاویون‌های خود ساخته رده M
 • برنده جایزه نمایشگاه جهانی مجله EXHIBITOR در بخش بهترین طراحی پایدار
 • برنده جایزه طلا طراحی شهری و معماری در بخش سازه‌های موقت
 •  برنده جایزه سبز GOOD DESIGN در بخش معماری، برنامه‌ریزی شهری، معماری منظر
 •  برنده طراحی Staatspreis ۲۰۲۲ در بخش فضاها و محیط (سالن VIP اکسپو)
 • برنده هیئت داوران جوایز Architizer A+Awards در بخش مفهوم، معماری و پایداری
 • افتخار 2A پاویون‌های ویژه و جایزه یادبود دستاوردهای نوآورانه در بخش ایده‌های نوآورانه و و متحول‌کننده در معماری
 • برنده جایزه پلاتین انجمن معماری و طراحی ADC در بخش Pop-up و معماری موقت ساخته شده
 • برنده جایزه طراحی reddot در بخش مفهوم طراحی و معماری
 • برنده جایزه طراحی XAVER در بخش بهترین خدمات تامین‌کننده

گشت و گذار آنلاین در فضای داخلی پاویون اتریش

انرژی

کنترل دماهای اتاق‌ها با یک برنامه‌ریزی هوشمندانه صورت‌گرفته و روکش سفالی، روش ساخت‌وساز از فرایندهای طبیعی هوای مطبوعی ایجاد کرده است. دیوارهای بتنی و سفالی در طول شب خنکی را جذب کرده و در طول روز آن را در فضای داخلی آزادکرده و باعث کاهش ۷۰ درصد انرژی می‌شوند. جهت مهار باد برای تهویه مطبوع، هوای گرم از روزنه مخروط‌ها خارج می‌شود. پاویون با استفاده از ۸ نوع مختلف عناصر پیش‌ساخته، ایجاد شده است و متریال‌های اصلی بنا نی، خاک، خاک رس و سیلیت می‌باشد. پس از اکسپو مخروط‌ها در قسمت‌های خود جداگانه برچیده شده و در مکان‌های جدید جهان عرب مونتاژ می‌شوند.

Austria pavilion expo2020 archkite.ir 7

نکته نهایی

هدف طراحی این پاویون یک مشارکت بین فرهنگی در مبحث انرژی و پاسخ به سؤالات ساختمان‌های حساس به آب‌وهوا بوده است. پاویون اتریش ترکیبی از سنت، فرهنگ و نوآوری‌های این کشور می‌باشد و طراحی سعی کرده تا گذشته و آینده را به یکدیگر پیوند دهد. پاویون اتریش مکانی برای مکث، تامل و لذت است و افراد را به شیوه‌ای جدید با خود همراه می‌سازد.

Austria pavilion expo2020 archkite.ir 6

آلبوم عکس غرفه پاویون اتریش در اکسپو

اگر به متن این صفحه نیاز دارید

جهت استفاده از متن این صفحه و یا حمایت از نویسنده این متن، می‌توانید به‌صورت قانونی آن را خریده و تنها با مقاصد علمی(مانند استفاده در پژوهش‌ها یا ارائه‌های دانشجویی) مورد استفاده قرار دهید.

 • متنی که خریده می‌شود ممکن است حداکثر ۱۰درصد با متنی که در این صفحه مشاهده می‌شود اختلاف داشته باشد.
 • به محض پرداخت فایل word این صفحه برای شما قابل دانلود خواهد بود.

این مطلب را برای دوست خود ارسال کنید:

همچنین بخوانید:

اگر به متن پاویون اتریش در اکسپو دبی2020 | Austria Expo 2020 علاقه داشتید، خواندن این مطالب نیز به شما پیشنهاد می‌شود:
فهرست مطالب این صفحه

 مطلب پیشنهادی: