پاویون ایتالیا در اکسپو دبی | Italy Pavilion Dubai Expo 2020

پاویون ایتالیا در اکسپو ۲۰۲۰ یک طراحی آزمایشی باهدف استفاده و بررسی مواد قابل‌استفاده مجدد و بهره‌گیری از خنک‌کننده طبیعی است.
ARCHKITE.IR
archkite logo

شناسنامه

نام: پاویون ایتالیا در اکسپو دبی ۲۰۲۰، Italy Pavilion Dubai Expo 2020

معمار: استودیوی ایتالیایی Carlo Ratti Associate

مکان: دبی، امارات متحده عربی، UAE / میان منطقه فرصت و پایداری

«لینک غرفه ایتالیا در سایت رسمی اکسپو 2020 دبی»

پاویون ایتالیا در اکسپو ۲۰۲۰ یک طراحی آزمایشی باهدف استفاده و بررسی مواد قابل‌استفاده مجدد و بهره‌گیری از خنک‌کننده طبیعی می‌باشد. در طراحی این پاویون سعی شده به این نکته توجه شود که سازه‌های موقت نباید ضایعات تولید کنند. این پاویون از اصول اقتصاد دایره‌ای پیروی می‌کند. روحیه‌ی آزمایشی در این پاویون جهت گرد هم آوردن دنیای طبیعی و مصنوعی می‌باشد. شعار این پاویون باتوجه‌به شعار اکسپو ۲۰۲۰؛ زیبایی است که مردم را به یکدیگر متصل می‌کند، می‌باشد.

سایت قرارگیری و معرفی کلی

پاویون ایتالیا در مرز منطقه پایداری و فرصت در اکسپو ۲۰۲۰ شهر دبی کشور امارات متحده عربی قرار گرفته است. این پاویون توسط Carlo Ratti Associate، Italo Rota، Matteo Gatto و استودیوی F&M Ingegneria طراحی شده است. پاویون با مشارکت شرکت‌‌های شریک در همه ابعاد نوآورانه ایجاد شده است. بنا از سه قایق و یک پرده ساخته شده از vokm طناب‌ساخته شده از پلاستیک بازیافتی ساخته شده است. به گفته کارلو راتی یکی از چیزهایی که همیشه درمورد نمایشگاه المپیک یا نمایشگاه‌های موقت وجود دارد این است که بعد از رویداد همه چیز دفن می‌شود و این دغدغه اصلی او بوده تا از مصالحی استفاده کند که بتوان بعد از پایان اکسپو از آن استفاده کرد.

ساختار بنا غرفه ایتالیا در اکسپو دبی

یک بدنه قایق سقف ورودی پاویون را ایجاد کرده است. بنا از ۱۵۰ ستون فولادی عمودی باریک با ارتفاع ۲۷ متر ساخته شده است. ۳ قایق واژگون به طول ۴۰ متر با همکاری کشتی‌سازی FinCantein ساختار اصلی را تشکیل داده‌اند. این قایق‌ها به سه رنگ پرچم ایتالیا، قرمز، سفید و سبز می‌باشد. بنا با طناب‌ها محصور شده است و هیچ دیوار معمولی وجود ندارد؛ طناب‌ها حالت پویایی نما را بیشتر کرده و سایه‌اندازی دارند. به‌علاوه این طناب‌ها به ایجاد ارتباط دریایی و ارتباط تجاری و تاریخی بین ایتالیا و خاورمیانه و در این راستا به موضوع اکسپو ۲۰۲۰ اشاره می‌کند. استفاده از LEDها، نمایش رنگ‌ها را بوجود آورده و تصاویر مختلف روشن شده و یک سطح چندرسانه‌ای ایجاد می‌شود.

سازه پاویون ایتالیا بر روی تپه‌ی ۱۶ فوتی قرار گرفته که از ماسه‌های محلی ساخته شده است. مسیرها و گذرگاه‌ها از ۱۶۰ گونه گیاه‌‌شناسی تزئین شده که یک پروژه مشترک با گیاه‌شناسان در شورای تحقیقات ملی ایتالیا می‌باشد. به گفته کمیسر ایتالیا این پروژه یک فضای نمایشگاهی است که اوج نبوغ ایتالیایی و مهارت‌های چند‌رشته‌ای را نشان دهد و فرصت‌های ارتقا در آموزش و تجارت جدید را بیان می‌کند. مساحت کل بنا ۳۵۰۰ مترمربع بوده و شامل فضاهای نمایشگاهی، کارگاه‌ها، اتاق جلسات و فضاهای B2B می‌باشد. این پاویون به معماری متحرک معروف است.

طراحی داخلی اکسپو ایتالیا

پله‌های برقی بازدیدکنندگان را از کنار رمپ‌ها بالا برده و از میان نمایشگاه‌هایی که طراحی و نواوری ایتالیا را نشان می‌دهند پایین می‌آورد. پس از ورود افراد از طریق پله‌برقی خارجی در مسیری ۱۱ متر بالا‌تر از سطح زمین و زیر بدنه اصلی قرار می‌گیرند و یک نقطه پانوراما از مسیر را می‌بینند و روی مسیر پیاده‌روی معلق قدم می‌زنند. پس از ورود افراد وارد باغ قهوه خورشیدی، کافه‌ای که توسط CRA و ROTO برای شرکت قهوه Lavazza طراحی شده است، می‌شوند.

از جاذبه‌های اصلی این پاویون Belvedere است که یک سازه گنبدی پوشیده از گیاهان بوده و با فرم مدیترانه‌ای خود تداعی‌گر باغ‌های رنسانس می‌باشد. در بخش تئاتر حافظه نسخه چاپ سه‌بعدی مجسمه معروف دیوید میکل‌آنژ قرار گرفته که با اسکن دقیق از این مجسمه قرن ۱۶، توسط موزه آکادمی فلورانس Galleria dell ایجاد شده است؛ می‌توان در قسمتی از بنا به چشمان این مجسمه نگاه کرد برخلاف آنکه در نسخه اصلی آن به علت ارتفاع ۲ طبقه‌ای آن همواره دید از پایین‌به‌بالا بوده است. فضای نوآوری فناورانه بنا توسط Enelx ایجاد شده و تاسیسات دیجیتالی Second sun و Second moon می‌باشد که احساسات بازدیدکنندگان را به جلوه‌های نور در زمان واقعی تبدیل می کند.

مصرف انرژی در پاویون ایتالیا

به گفته راتی بیشتر مصالح استفاده شده در غرفه ایتالیا را می‌توان از بین برد یا بازیافت کرد؛ مانند بهره‌گیری که از قایق‌ها شده است و این قایق‌ها پس از اکسپو به حرکت در دریا ادامه می‌دهند. یا استفاده از پوست پرتقال، تفاله قهوه، جلبک و ماسه در مصالح ساختمانی که پوشش مسیرهای معلق و گذرگاه‌ها را ایجاد کرده است. بین بدنه‌ها یک پوسته سقف موجی شکل از ETFE ساخته شده و با لایه‌ای از ورق‌های فلزی سوراخ‌دار نور خورشیدی فیلتر می‌شود؛ هم‌چنین بنا نیاز با این سیستم و وجود طناب‌ها نیاز به تهویه ندارد. طناب‌ها از ۲ میلیون بطری پلاستیکی بازیافتی تولید شده و نمای بنا را تشکیل می‌دهد.

در طراحی پاویون ایتالیا به چالش‌های شدید اقلیمی دبی توجه شده است. این بنا با ابعاد بزرگ و ساختار پیچیده خود یک نصب آزمایشی بزرگ بر مرز‌های مهم طبیعی می‌باشد. بنا دارای سیستم کاهش آب‌وهوای طبیعی از سایه و مه پاش است که مبتنی بر نبولایزر پیشرفته می‌باشد. ساختمان حاصل بیو تیپ‌های طبیعی و پیشرفته‌ترین فناوری‌های حاصل از تحقیقات فضایی می‌باشد که از جنگل‌های استوایی الهام گرفته شده است. مسئله‌ی دیگر در طراحی این پاویون، تولید مواد نئومتریا، مصالح ساختمانی جدید می‌باشد که منشأ ارگانیک و بیولوژیکی داشته و تولید تکنولوژیکی آن‌ها نباید با بازیافت اشتباه گرفته شود و می‌توان از این مواد در هر مکانی به‌صورت بالقوه استفاده کرد.

گشت و گذار سه بعدی در پاویون ایتالیا در اکسپو دبی | Italy Pavilion Dubai Expo 2020

نکته نهایی

در طراحی پاویون ایتالیا طراح سعی کرده تا به‌دوراز کلیشه‌ها حرکت کند و نشان دهد آیا می‌شود دانش تاریخی را به راهی برای آینده تبدیل کرد. به گفته راتی پاویون ایتالیا نشان می‌دهد که معماری چگونه باید برای آزمایش مورداستفاده قرار بگیرد و نیاز امروزه‌ی ما به آزمایش کردن مانند طبیعت است تا راهی که پاسخگویی بهتری دارد را بیابد. این پاویون نوعی از معمای آینده را نشان داده و به گفته راتی پیشبرد همگرایی دوگانه بین راه‌حل‌های مصنوعی و طبیعی می‌باشد. هم‌چنین این بنا پیشنهاد استراتژی‌هایی برای آینده شهرها ارائه می‌کند.

پیشنهاد مطالعه: اگر به مقاله «پاویون ایتالیا در اکسپو دبی | Italy Pavilion Dubai Expo 2020» علاقه‌مند شدید، خواندن این مقاله نیز به شما پیشنهاد می‌شود:
خانه‌ی آفتاب‌گردان یا خانه‌ی گردان خورشیدی اثر رولف دیچ

خانه‌ی آفتاب‌گردان | Heliotrope House

خانه‌ی آفتاب‌گردان یا خانه‌ی گردان خورشیدی (Heliotrope) الهام گرفته شده از رفتار گل آفتاب‌گردان است که با چرخش خورشید به سمت آن می‌چرخد. خانه‌ی آفتاب‌گردان یک ساختمان مدرن و اولین خانه انرژی مثبت (Plus Energy) در جهان است.

ساختمان سبز سوزلون یک زمین در هند، نمای منظر

سوزلون یک زمین | Suzlon OneEarth

مجموعه سوزلون یک زمین یک دفتر مرکزی درجه یک سبز می‌باشد که موفق به دریافت گواهینامه پلاتین LEED شده است. این بنا مخالفت با ایده آسمان‌خراش است و یک Land Scraper می‌باشد. ساختمان، فضای هندی را با یک تکنولوژی بالا ترکیب کرده است. طراح سعی کرده است افراد را با طبیعت همراه کند. معماری این مجموعه شبیه یک طراحی رقص یک فیلم می‌باشد.

آلبوم عکس پاویون ایتالیا در اکسپو دبی | Italy Pavilion Dubai Expo 2020

این مطلب را برای دوست خود ارسال کنید:

فهرست مطالب این صفحه

 مطلب پیشنهادی: