پاویون ژاپن در اکسپو دبی ۲۰۲۰ | Japan, Expo2020

پاویون ژاپن در اکسپو ۲۰۲۰ جهت تشویق بازدیدکنندگان به دیدن هنر، فرهنگ و فناوری پرجنب‌وجوش کشور طراحی شده است. محوریت این پاویون موضوع اتصال بوده و معمار سعی کرده از طریق معماری اشتراکات ژاپن و خاورمیانه را به نمایش بگذارد.
ARCHKITE.IR
archkite logo

شناسنامه

نام: پاویون ژاپن در اکسپو دبی ۲۰۲۰ | Japan Pavilion Dubai Expo 2020

معمار: یوکو ناگایاما، Yuko Nagayama

مکان: دبی، امارات متحده عربی، UAE

«برگه پاویون ژاپن در سایت رسمی اکسپو 2020 دبی»

پاویون ژاپن در اکسپو ۲۰۲۰ با موضوع Join Sync act و جهت تشویق بازدیدکنندگان به دیدن هنر، فرهنگ و فناوری پرجنب‌وجوش کشور طراحی شده است. محوریت این پاویون موضوع اتصال بوده و معمار سعی کرده از طریق معماری اشتراکات ژاپن و خاورمیانه را به نمایش بگذارد. این پاویون نشان می‌دهد باهم به‌سوی آینده‌ای بهتر برای زمین حرکت کرده و قدمی برای ساختن دنیای فردا برخواهیم داشت.

سایت قرارگیری و معرفی کلی

پاویون ژاپن در منطقه فرصت اکسپو ۲۰۲۰ در شهر دبی کشور امارات قرار دارد. معمار این بنا یوکو ناگایاما و همکاران او می‌باشند. به گفته وی از نظر ارتباط فرهنگی نقطه شروع طراحی، شباهت‌هایی بوده است که بین الگوهای خاورمیانه و ژاپن وجود دارد و نوع جدیدی از شبکه سه‌بعدی هندسی به‌عنوان نما و ساختار و فیلتر محیطی طراحی شده است. این شبکه سه‌بعدی پیچیده هندسی از اشتراکات هنر ژاپنی و عربی الهام گرفته شده است.

ساختار پاویون

ساختار این بنا اشاره به هنر ژاپنی بسته‌بندی هدیه، اوریگاتا دارد. نمای سه‌بعدی ترکیبی از الگوهای آرابسک و آسانوها (برگ کنف) می‌باشد و به هنر سنتی ژاپنی، اوریگامی، اشاره دارد. اسکلت بنا کاملاً سفید بوده و در قسمت خارجی استخرهای آب انعکاسی قرار گرفته‌اند. نماهای داخلی بنا به رنگ سیاه بوده و در گذر از آن‌ها با طبیعت ژاپن نیز آشنایی صورت می‌گیرد. فضای داخلی مینیمال است و وضوح، سادگی، شفافیت و نور فراوان وجود دارد. در فضای ورودی با غذاهای ژاپنی و محلی در رستوران از بازدیدکنندگان استقبال می‌شود.

نمای خارجی پاویون ژاپن در اکسپو ۲۰۲۰
Japan pavilion expo2020 Archkite.ir 3
نمای خارجی از پاوبون ژاپن در اکسپو2020

طراحی داخلی پاویون ژاپن

پاویون ژاپن از ۶ بخش تشکیل شده است. بخش اول مواجه با ژاپن می‌باشد؛ در فضایی پر از غبار و نور بازدیدکنندگان حضور پیدا می‌کنند و با ویدئوهای بصری پویا احاطه می‌شوند و هم‌زیستی قدیمی ژاپن با طبیعت نشان داده می‌شود. بازدید از داستان ملاقات‌ها و ژاپن از گذشته تا به امروز شروع می‌شود. بخش دوم مربوط به فرهنگ و تاریخ است و مجموعه‌ای صفحه‌نمایش عظیم در تاریکی وجود دارد. پیش از وجود تقویم در ژاپن از طریق گل‌هایی که در هر فصل شکوفا می‌شوند زمان تشخیص داده می‌شده است و ملاقات‌های ژاپن با دیگر کشورها از طریق جاده ابریشم صورت می‌گرفته است. بخش دوم عصر اکتشافات و ملاقات با مدرنیته و هم‌چنین فرهنگ منحصربه‌فرد ژاپن را که به خرد و تکنیک‌های خارج از کشور با حساسیت‌های باستانی آمیخته شده است نشان می‌دهد. در این بخش می‌توان نگاهی به ژاپن و تغییرات آن داشت.

بخش سوم، بخش نوآوری است و در ۴ منطقه فضا، دریا، شهر و خشکی، مینیاتورهای استادانه وجود دارد که با استفاده از روش mitate که یک روش ژاپنی و نمایش یک چیز از طریق یک چیز دیگر است به نمایش درآمده‌اند و به گسترش تخیل کمک می‌کنند. فناوری‌های ژاپن که مبتنی بر طبیعت آن است و فناوری‌‌های امروزی آن نیز به نمایش گذاشته می‌شود. بخش چهارم بخش مسائل است؛ در این بخش فضا با آیینه‌ها احاطه شده است، تصاویر به سمت بالا می‌روند و صحنه به‌صورت کامل تغییر می‌کند. در این بخش تصویر زمین و مسائلی که با آن مواجه است مانند جنگل‌زدایی، آلودگی دریا، قطبی شدن اقتصادی و گرسنگی جهانی به نمایش در می‌آید. این بخش با استفاده از آیینه‌ها یک بازتاب بی‌نهایت صورت می‌گیرد که بازدیدکنندگان و ویدئوها کنار یکدیگر بازتاب شده و به اکنون بشریت نگاه می‌کنند.

بخش پنجم جایی است که ایده‌ها با یکدیگر ملاقات می‌کنند. این بخش یک سالن نمایش ۳۶۰ درجه است و نقطه اوج آن جایی آشکار می‌شود که بر اساس تحلیل مسیرهای که بازدیدکنندگان طی کرده‌اند و افرادی که در آن روز و آن لحظه جمع شده‌اند تصویری ارائه می‌شود. گردهمایی افراد با شخصیت‌های و حساسیت‌های متنوع به تولد ایده‌های جدید می‌انجامد. بخش ششم نیز طراحی جامعه آینده برای زندگی است.

ترکیب جلوه‌های دیجیتال و آنالوگ در این پاویون برای درگیری کامل حواس بازدیدکنندگان و ایجاد حس واقع‌گرایی بوده است. بازدیدکنندگان با یک فضای رویایی، واقعی و ترکیبی از خیال در آینده و المان‌های گذشته رو‌به‌رو می‌شوند که تمامی حواس آن‌ها را معطوف به خود می‌کند.

Japan pavilion expo2020 Archkite.ir 7
داخل پاویون ژاپن در اکسپو ۲۰۲۰
Japan pavilion expo2020 Archkite.ir 8
Japan pavilion expo2020 Archkite.ir 9
داخل پاویون ژاپن در اکسپو ۲۰۲۰

گشت و گذار آنلاین در پاویون ژاپن

انرژی و پایداری در پاویون

اکسپو ۲۰۲۰ توجه ویژه به مسئله پایداری داشته ازاین‌رو در طراحی سعی شده به این امر توجه ویژه شود، علاوه‌برآن مسئله انرژی مسئله روز دنیا نیز می‌باشد. در پاویون ژاپن سیستم خنک‌کننده‌ای ابداع شده است که از سنت‌های هر دو فرهنگ الهام گرفته شده و از تکنیک‌های سازگار با محیط‌زیست استفاده شده است. نمای بنا از مصالح نازک شبیه به کاغذ ژاپنی ساخته شده است که بنا را در برابر نور خورشید محافظت می‌کند. حوض کم‌عمق آب در جلوی ساختمان قرار گرفته است که از طریق تبخیر حرارتی به خنک شدن منطقه کمک می‌کنند. این آب‌نماها تصویر پاویون را نیز منعکس می‌کنند. بنا به یک سیستم زیست‌محیطی متصل است که قدرت طبیعت را در بر می‌گیرد.

در این پاویون معماران توانسته‌اند عملکرد حداکثری را در شرایط خاص رطوبت و دمای امارات متحده عربی ایجاد کنند. در واقع غلبه بر این چالش دمایی و رطوبتی بوده که مخاطبان را به این پاویون جذب کرده و بر تاثیرگذاری این پاویون افزوده است.

نمای خارجی از پاوبون ژاپن در اکسپو2020
Japan pavilion expo2020 Archkite.ir 6

نکته نهایی

ژاپن در شهر اوزاکا کانسای میزبان اکسپو ۲۰۲۵ می‌باشد ازاین‌رو سعی کرده تا تمام پتانسیل‌های خود را به نمایش گذاشته و آمادگی خود را برای رویداد آینده نشان دهد. صداهایی که در این پاویون به اشتراک گذاشته می‌شوند برای اکسپو آینده استفاده شده و اقدامات و چالش‌هایی که درمورد آن‌ها گفت‌وگو می‌شود به اکسپو بعدی کمک خواهند کرد.

آلبوم عکس غرفه ژاپن در اکسپو ۲۰۲۰ دبی

این مطلب را برای دوست خود ارسال کنید:

همچنین بخوانید:

اگر به متن پاویون ژاپن در اکسپو دبی ۲۰۲۰ | Japan, Expo2020 علاقه داشتید، خواندن این مطالب نیز به شما پیشنهاد می‌شود:
فهرست مطالب این صفحه

 مطلب پیشنهادی: