پاویون کره در اکسپو دبی 2020 | Korea, Expo 2020

پاویون کره جنوبی در اکسپو ۲۰۲۰ یک نمای پویا و پیکسلی دارد که در طول روز به‌صورت مداوم تغییر می‌کند و در این اینستالیشن جنبشی در تعامل با محیط اطراف و مخاطبین خود درآمده است.
ARCHKITE.IR
archkite logo

شناسنامه

نام: پاویون کره در اکسپو دبی ۲۰۲۰ | Korea Pavilion Dubai Expo 2020

معمار: مون هون و مویوکی | Mooyuki architects & Moon Hoon

پیمانکار: شرکت سانگ یانگ

مکان: دبی، امارات متحده عربی، UAE

مساحت: ۴۶۵۱ مترمربع

«برگه پاویون کره جنوبی در سایت رسمی اکسپو 2020 دبی»

پاویون کره جنوبی در اکسپو ۲۰۲۰ در یک فضای تعاملی در محیط‌های واقعی و مجازی تجربه‌ها را به اشتراک می‌گذارد. این پاویون یک نمای پویا و پیکسلی دارد که در طول روز به‌صورت مداوم تغییر می‌کند و در این اینستالیشن جنبشی در تعامل با محیط اطراف و مخاطبین خود درآمده است. این بنا از یک گل که قطرات شبنم روی آن پراکنده شده‌اند ایده گرفته است. شعار پاویون کره؛ کره هوشمند، حرکت جهان به‌سوی شما، بوده و نشان‌دهنده اراده قوی کره جنوبی برای هدایت جهان به‌سوی آینده می‌باشد.

پیشینه و سایت قرارگیری

پاویون کره در منطقه تحرک اکسپو ۲۰۲۰ واقع شده است. این اکسپو در شهر دبی کشور امارات برگزار شده است. معمار این بنا مویوکی و مون هون می‌باشند و ساخت آن توسط شرکت سانگ یانگ انجام شده است. شرکت مون از طریق یک مسابقه با مفهوم طراحی mobile Mass-ity، برنده طراحی این پاویون شده است. افتتاح بنا با حضور مقامات کوترا و امارات از جمله شیخ نهیان انجام شده است.

معرفی کلی

این پاویون مانند چادر‌های تابستانی بادیه‌نشینان طراحی شده است و فضای مادانگ با محفظه مکعبی نفوذپذیر پوشانده شده و مکعب‌های چرخشی در آن جای‌داده شده‌اند. به گفته مون هون تهویه این بنا از طریق این ساختار طبیعی ایجاد شده و دید به آسمان را نیز ایجاد می‌کند. فضای باز کافی به بازدیدکنندگان آزادی داده تا داخل و خارج را تماشا کرده و استراحت کنند. ساختمان و نمایشگاه به‌صورت آزادانه ساخته شده‌اند. پاویون کره با الهام از فیلم بازی ماهی مرکب که در سال ۲۰۲۱ بسیار زیاد دیده شد، فضایی را جهت بازی‌های کودکانه سنتی کره مانند دالگونا و داکجی ایجاد کرده است.

پاویون کره در اکسپو دبی

ساختار پاویون

ساختمان با مساحت ۴۶۵۱ مترمربع با سقف مثلثی خود یک ساختار استادیوم مانند با نمای پلکانی و امواج رنگی دارد. این پاویون از لحاظ مساحت رتبه پنجم را بین پاویون‌های دیگر دارد. حالت موج‌دار پاویون منظره کره را منعکس کرده و تصویر طبیعی و بوکولیک در ادغام با پیشرفت‌های تکنولوژی ارائه می‌دهد. پاویون دارای رمپ‌هایی است که در مسیر آن آینده شهرها به نمایش در می‌آید. این بنا یک ساختار نامنظم دارد که بیانگر آزادی می‌باشد. دیدی که به‌واسطه رمپ‌ها به وجود می‌آید حس شفافیت به فضای ساختاری صنعتی و حجیم پاویون می‌دهد.

پلان پاویون کره در اکسپو دبی

نما

۱۵۹۷ مکعب به‌صورت انتزاعی ساختار پاویون را تشکیل داده‌اند. مکعب‌های چرخان در نما قرار گرفته‌اند، به سمت دید بالا می‌روند و بیانگر تحرک و انرژی مردم کره می‌باشند. مکعب‌های چرخان دارای یک صفحه دیجیتال و سه وجه رنگی آنالوگ هستند؛ نمای مکعب‌های چرخان در داخل و خارج ساختمان تجربه می‌شوند و با مفهوم digi-loguo تلاشی برای ایجاد طراوت در رسانه‌های دیجیتال معاصر می‌باشد. در نمای جنوبی روزنه‌های کوچک پرتوهای نازک نور خورشید را به داخل کشیده و نسیم می‌تواند به‌صورت آزادانه وارد فضا شود.

پاویون کره مانند یک زیگورات رنگین‌کمان، برج‌های بابل، DNA و یا مارپیچ کهکشانی است که ۴ رمپ در داخل و خارج آن بافته شده‌اند و با شیب‌ها نوسانی بالا و پایین می‌روند و گویی مسیر با شی غیرمنطقی و تصادفی برخورد کرده است. این رمپ‌ها مرز داخل و خارج را تار یا شکسته می‌کنند و یک تجربه فضایی داخلی و خارجی پیوسته ارائه می‌دهند. رمپ‌های پیچ‌درپیچ نقاط دید بسیار زیادی در سطوح و موقعیت‌های مختلف ایجاد می‌کنند و نشان‌دهنده تجربه پرواز می‌باشد. پس از خروج از رمپ‌ها برنامه AR نگاهی به شهر مجازی که بر اساس فناوری‌های زیرساخت هوشمند کره‌ای به وجود آمده است، می‌اندازد.

پاویون کره در اکسپو 2020 دبی

طراحی داخلی

در داخل این پاویون به کشور کره جنوبی و آینده سفرکرده و با واقعیت افزوده مواجه شده و تصاویر دیجیتال روی واقعیت موجود ایجاد می‌شوند که ایده گرفته شده از مفهوم سراب در صحرا و معجزات می‌باشد و این مفاهیم را القا می‌کنند. فناوری‌های جابه‌جایی پیشرفته، نمایش‌های فرهنگی و نمایشگاه‌های هیجان‌انگیز بخشی از ساختار داخلی بنا را تشکیل می‌دهند. فناوری‌های روز کشور کره مانند هوش مصنوعی نیز به نمایش در می‌آیند.

خانه‌های سنتی کره‌ای دارای مادانگ هستند، مادانگ فضایی باز برای اجتماعات و تعاملات است و این مفهوم در پاویون به‌صورت یک فضای مرکزی درآمده است و میزبان اجراهای فرهنگی، رویدادها و کنسرت‌های کی پاپ است و باعث ایجاد حس هماهنگی مشترک بین بازدیدکنندگان و اجراکنندگان می‌شود. در این فضا صندلی‌ها به‌صورت نامنظم هستند و یک تجربه فضایی طبیعی‌تر ایجاد می‌کنند. در اطراف مادانگ فضاهای جانبی و کاربردی در ۴ سطح با کاربری، رستوران، خرده‌فروشی، نمایشگاه‌ها قرار گرفته‌اند. در فضای مادانگ ستون‌های متحرکی قرار گرفته‌اند که مجهز به حسگرهای حرکتی و سیستم رانندگی مستقل می‌باشند و همراه با بازدیدکنندگان به رقص در می‌آیند.

نمای داخلی پاویون کره در اکسپو 2020 دبی
نمای داخلی پاویون کره در اکسپو 2020 دبی

بنا در ۴ طبقه و یک زیرزمین ساخته شده است. در طبقه اول پاویون یک موبایل به افراد داده می‌شود تا از خود عکس سلفی گرفته و آواتار مجازی تولید کنند. در طبقه سوم Flap Vision قرار گرفته است که از جدول زمانی آنالوگی که حرکت و ورود قطارها را به ایستگاه‌ها نشان می‌دهد الهام گرفته شده است و یک صفحه نمایشگر چشمگیر پذیرای بازدیدکنندگان می‌باشد. این فناوری نحوه تبدیل تحرک از آنالوگ به دیجیتال را نشان می‌دهد.

با استفاده از موبایل‌ها تصاویر قرار گرفته شده روی هند ریل‌های رمپ‌ها اسکن شده و تصاویر گرافیکی از شهر مجازی، خودروهای الکتریکی هیوندای موتور با سوخت هیدروژنی و زیرساخت‌های انرژی سبز توسط GS Cattex نشان داده می‌شود. هم‌چنین می‌توان حرکت هوایی وسایل نقلیه را نیز مشاهده کرد. یک صفحه‌نمایش بزرگ به‌صورت عمودی به سقف متصل شده و می‌توان ویدئو ۷ دقیقه‌ای را با درازکشیدن روی کیسه‌های لوبیا دید که یک سفر شگفت‌انگیز از تصاویر رنگارنگ، سبک زندگی و فناوری‌های پیشرفته کره می‌باشد. فضای سینما ارائه یک تور مجازی از کره جنوبی بوده است.

نکته نهایی

پاویون کره انرژی مردمانش را نشان داده و ایده تحرک در شرایط معاصر و آینده را به تصویر کشیده است. این بنا شگفتی‌های جابه‌جایی را در آینده با مفهوم Mass_ity که مخفف Mass_city می‌باشد به تصویر کشیده است. کره جنوبی درصدد گرفتن میزبانی اکسپو ۲۰۳۰ در شهر بوبان می‌باشد ازاین‌رو سعی کرده تا بستر مناسبی را فراهم کند. به گفته ثانی احمد الزیودی این پاویون گواهی بر روابط قوی دوجانبه میان امارات متحده عربی و کره جنوبی بوده و نشان از تعهد مشترک آن‌ها برای اتصال جهان و ایجاد پیشرفت می‌باشد.

پاویون کره در اکسپو 2020 دبی

گشت و گذار آنلاین در فضای داخلی پاویون کره در اکسپو 2020

آلبوم عکس غرفه پاویون اتریش در اکسپو

اگر به متن این صفحه نیاز دارید

جهت استفاده از متن این صفحه و یا حمایت از نویسنده این متن، می‌توانید به‌صورت قانونی آن را خریده و تنها با مقاصد علمی(مانند استفاده در پژوهش‌ها یا ارائه‌های دانشجویی) مورد استفاده قرار دهید.

  • متنی که خریده می‌شود ممکن است حداکثر ۱۰درصد با متنی که در این صفحه مشاهده می‌شود اختلاف داشته باشد.
  • به محض پرداخت فایل word این صفحه برای شما قابل دانلود خواهد بود.

این مطلب را برای دوست خود ارسال کنید:

فهرست مطالب این صفحه

 مطلب پیشنهادی: