پاویون مراکش در اکسپو دبی ۲۰۲۰| Morrocco Pavilion Expo2020,

 پاویون مراکش در اکسپو ۲۰۲۰ تعهد این کشور جوان را به آینده‌ای پایدار و به‌سرعت در حال تغییر خود را نشان می‌دهد. هدف این طراحی ترکیب محدودیت‌های فنی و استفاده خلاقانه از مصالح سنتی مراکش است که با ابتکارات جدید به ثروتمندان این کشور ادای احترام کرده و فرهنگ و مناظر مراکش را نشان می‌دهد.
ARCHKITE.IR
archkite logo

شناسنامه

نام: پاویون مراکش در اکسپو دبی ۲۰۲۰ | Morocco Pavilion Dubai Expo 2020

معمار: Tarik Qualalou

مکان: دبی، امارات متحده عربی، UAE/ منطقه فرصت

مساحت: ۶۰۵۷ مترمربع

«برگه غرفه مراکش در وبسایت رسمی اکسپو دبی»

 پاویون مراکش در اکسپو ۲۰۲۰ تعهد این کشور جوان را به آینده‌ای پایدار و به‌سرعت در حال تغییر خود را نشان می‌دهد. هدف این طراحی ترکیب محدودیت‌های فنی و استفاده خلاقانه از مصالح سنتی مراکش است که با ابتکارات جدید به ثروتمندان این کشور ادای احترام کرده و فرهنگ و مناظر مراکش را نشان می‌دهد.

سایت قرارگیری و معرفی کلی

پاویون مراکش در منطقه فرصت شهر دبی کشور امارات متحده عربی قرار گرفته و توسط Tarik Qualalou با مساحت ۶۰۵۷ مترمربع طراحی شده است. این بنا یک دهکده خاکی عمودی است. در طراحی تکنیک‌های ساخت‌وساز سنتی مراکش و ارتباط جدید در طراحی معاصر و تلاش‌های این کشور را در طراحی توسعه شهری نشان می‌دهد.

ساختار پاویون مراکش

پاویون مراکش یک کار پیش‌گام در ساخت‌وساز خاکی فرسوده است که نمای خاکی ۴ هزار مترمربعی به ارتفاع ۳۳ متر است و در نوع خود بزرگ‌ترین می‌باشد. نمای خاکی شیاردار یک شاهکار فنی جاه‌طلبانه است و نشان می‌دهد مراکش در روش‌های ساخت زمین rammed پیش‌گام است. ۲۲ حجم مستطیلی شکل در ۷ طبقه و ۱۳ اتاق ساختار اصلی را تشکیل داده و از نظر بصری شبیه دهکده‌های بومی خاکی در مراکش می‌باشد. ۱۴ فضای نمایشگاهی شامل رستوران مراکشی، اتاق چای، منطقه غذای خیابان مدرن، فروشگاه، فضای رویداد، فضای اداری، سالن‌ها، فضای VIP پاویون مراکش را تشکیل داده که به‌صورت عمودی در اطراف یک حیاط عمیق داخلی قرار گرفته‌اند.

یک عنصر فضایی مهم در معماری سنتی مراکش یک خیابان داخلی پیوسته است که فضاها را به یکدیگر متصل می‌کند و از بالاترین طبقه ساختمان شروع شده و به‌تدریج به طبقه همکف می‌رسد. در مسیر فضاهای استراحت، ده باغ معلق، لحظات مکث و منظره‌های قاب‌بندی شده قرار گرفته‌اند که نمایشگاه‌های اطراف را نشان می‌دهد. رفت‌وآمد بین سطوح از طریق هسته شرقی در یک سکوی مرتفع انجام شده که با مساحت ۱۵ مترمربع و فضای نمایشگاهی ۵۰ نفر افراد را جابه‌جا می‌کند.

انرژی و مصالح در غرفه مراکش

خاک کوبیده مصالح سنتی ساختمانی در مراکش است و نقش کلیدی در تنظیم غیرفعال دما در شرایط داخلی با آب‌وهوای گرم و خشک امارات داشته است. این یک ماده سنتی و نوآورانه است و نشان می‌دهد چطور روش‌های سنتی به کمک روش‌های نوآورانه آمده و به توسعه شهری کمک می‌کند. نمای خاکی پاسخی مناسب به استاندارهای زیست‌محیطی LEED بوده است. نماهای داخلی از چوب نیز مانند یک ضدآفتاب عمل می‌کنند.

گشت و گذار سه بعدی در پاویون مراکش در اکسپو دبی ۲۰۲۰| Morrocco Pavilion Expo2020,

نکته نهایی

پاویون مراکش پس از اتمام دوره اکسپو به یک مجتمع مسکونی با استخر شنا ۸۰ مترمربعی، باشگاه بدن‌سازی و سالن مشترک تبدیل می‌شود. این پاویون چگونگی کاربرد بافت خاکی را در شهر نشان می‌دهد هدف پاویون مراکش ترویج دیدگاه استراتژیک مراکش برای آینده‌ای پایدارتر و برجسته‌تر کردن میراث تمدنی صدهزار سالة این کشور است. مراکش کشوری در قلب آفریقا با نواوری‌های خود است که میراث غنی و چشم‌اندازهای آینده‌ای پر از فرصت را در هم می‌آمیزد.

پیشنهاد مطالعه: اگر به مقاله «پاویون مراکش در اکسپو دبی ۲۰۲۰| Morrocco Pavilion Expo2020,» علاقه‌مند شدید، خواندن این مقاله نیز به شما پیشنهاد می‌شود:
رویال پارک سنگاپور

مجموعه رویال پارک | ParkRoyal Collection Pickering

مجموعه رویال پارک سنگاپور از محیط گرمسیری سنگاپور، از شالیزارهای برنجی زمینی، از پارک هونگ لیم در کنار سایت‌ تراس‌های برنج و نوپرگرافی آن الهام گرفته شده است. این مجموعه ۲ برابر مساحت سبز را در ارتفاع به شهر باز می‌گرداند. این مجموعه یک باغ مرتفع است.  

وان سنترال پارک | One Central Park

وان سنترال پارک | One Central Park

سنترال پارک سیدنی ساختمان سبز بلند‌مرتبه و دومنظوره است که شهر کوچکی را با خدمات رفاهی ایجاد کرده است. این بنا خط افق سیدنی را تغییر داده است و یک نقطه عطف در معماری سبز محسوب می‌شود.

آلبوم عکس پاویون مراکش در اکسپو دبی ۲۰۲۰| Morrocco Pavilion Expo2020,

این مطلب را برای دوست خود ارسال کنید:

فهرست مطالب این صفحه

 مطلب پیشنهادی: