پاویون سوئیس در اکسپو دبی2020 | Switzerland ,Expo 2020

پاویون سوئیس در اکسپو2020 با نام بازتاب‌ها (Reflections) به بازتاب جنبه‌های کلیدی فرهنگ این کشور پرداخته و مفاهیم را در یک مجموعه از عناصر و تصاویر ارائه می‌دهد. در این مقاله به بررسی آن پرداخته‌ایم.
ARCHKITE.IR
archkite logo

شناسنامه

نام: پاویون سوئیس در اکسپو دبی ۲۰۲۰ | Switzerland Pavilion Expo 2020

معمار: گروه معماری OOS

مکان: دبی، امارات متحده عربی، UAE

«برگه پاویون سويیس در سایت رسمی اکسپو 2020 دبی»

پاویون سوئیس با نام بازتاب‌ها (Reflections) به بازتاب جنبه‌های کلیدی فرهنگ این کشور، زیبایی طبیعی سوئیس و نوآوری‌های آن پرداخته و مفاهیم را در یک مجموعه از عناصر و تصاویر ارائه می‌دهد. این پاویون یک محتوای تعاملی داشته و سعی می‌کند به بازدیدکنندگان نزدیک شود و تمام حواس آن‌ها را به کار بگیرد. این پاویون مانند یک آهنربا بازدیدکنندگان را به خود جذب کرده است و همه‌ی تنوع‌های سوئیس از زیبایی کوه‌های آلپ تا نقش سوئیس به‌عنوان یک مرکز پیشرو نشان می‌دهد.

سایت قرارگیری و معرفی کلی

سوئیس اولین کشوری بوده که با اکسپو ۲۰۲۰ همراه شده و در یک همکاری نزدیک با برگزارکننده اکسپو قرار گرفته است. پاویون سوئیس در منطقه فرصت در اکسپو ۲۰۲۰ که در کشور امارات و در شهر دبی برگزار می‌شود، قرار گرفته و طراحان علاوه بر نمایش خود کشور به جنبه‌ی محیطی نیز توجه کرده‌اند. ساخت، بهره‌برداری و نگهداری از این پاویون منعکس‌کننده موضوع پایدار اکسپو می‌باشد. هزینه کل اقدامات صورت‌گرفته برای این پاویون ۱۷.۷ میلیون دلار بوده است. معماران این پاویون گروه معماری OOS می‌باشند که در شهر زوریخ مستقر هستند. در طراحی صحنه از Bellprat و همکارانش و برای طراحی منظر از Lorenz Eugster کمک گرفته شده است. آن‌ها یک بیانیه معماری جسورانه از بیرون ایجاد کرده‌اند.

ساختار پاویون

پاویون سوئیس در اکسپو ۲۰۲۰ یک سازه‌ی مکعبی شکل است که به‌صورت موقتی ساخته شده و از چادر‌های بادیه‌نشین‌ها الهام گرفته است تا ادای احترام به آن‌هایی باشد که روی رودخانه‌های خشک قدیمی بیابان همچنان ایستاده‌اند و با درختان خرمای ۹ متری احاطه شده‌اند. در این بنا جنبه‌های فرهنگی، طبیعت و نوآوری به نمایش گذاشته می‌شود؛ مناظر خیره‌کننده کشور به‌عنوان پس‌زمینه‌ای برای آینده‌ای پایدار در راستای فناوری‌ها، نوآوری‌ها و دستاوردهای علمی این کشور می‌باشد. این پاویون با عناصر داربست به‌صورت پایدار تولید شده که نصب و برچیدن آن نیز آسان می‌باشد.

نمای آینه‌ای این پاویون دارای یک فرورفتگی قیفی شکل رو به محوطه است که به زنده شدن محیط کمک کرده است. به گفته کلن برگر این پاویون پذیرای بازدیدکنندگان در یک تور اکتشافی از راه دور است و ارزش‌های سوئیسی، خلاقیت، گشودگی و زیبایی چشم‌اندازهای این کشور را به نمایش می‌گذارد. به گفته او معنا در بازتاب نهفته است. این ایده برگرفته از سطوح بازتابیده است که از معماری محلی الهام گرفته شده است.

Switzerland expo2020 archkite.ir 4
اسکچ فضای خارجی پاویون سوییس در اکسپو دبی2020
فضای خارجی پاویون سوییس در اکسپو دبی2020

گشت و گذار آنلاین در پاویون سوئیس

راهنمایی: با استفاده از این قسمت امکان این را خواهید داشت تا در مجموعه به گشت و گذار بپردازید. توجه داشته باشید اگر از ایران درحال مشاهده این صفحه هستید و تصویر یا تصاویر به‌صورت سیاه به شما نشان داده می‌شود، متاسفانه نیاز به استفاده از سرویس‌های تغییر آی‌پی دارید.

نمای خارجی پاویون

‌طراحی داخلی

درون پاویون سوئیس یک تجربه‌ای بی‌نظیر است که با عبور از آن چشم‌اندازهای زیبای سوئیس به نمایش گذاشته شده و به‌گونه‌ای طراحی شده است که فضاها برای کارگاه‌ها و رویدادهای روزانه آماده باشند، افراد را بیشتر درگیر خود کرده و آموزش بیشتری برای همگان داشته باشد.

ورودی اصلی

ورودی اصلی در غرب گرفته است و انعکاس نور خورشید عصر به درخشش فرش قرمز می‌انجامد، برای بازدیدکنندگان چتر‌های آفتابی در نظر گرفته شده تا بازی بیشتری با آفتاب صورت بگیرد. طراحی این بنا بر اساس مفهوم یک سفر بوده که تجربه‌ای از ارزش‌های خاص سوئیس باشد و به سه بخش نمایشی؛ Tipically سوئیس، کشف فرصت‌ها و امکانات و بخش ارتباط ذهن‌ها، خلق آینده تقسیم‌بندی شده است.

بخش Tipically و غار کریستالی

بخش Tipically سوئیس در ورودی غرفه قرار گرفته و تأثیر بصری قوی دارد. در ورودی یک صلیب سوئیسی از دور به‌نمایش‌درآمده است و سوئیس فرش قرمز ۷۰۰ مترمربعی را برای جهانیان گشوده است. نمای ساختمان به‌صورت کامل با فیلم انعکاسی پوشانده شده است و بازدیدکنندگان در صف منتظر هستند تا وارد غار کریستالی بشوند آن‌ها با حضور خود تصویر منعکس‌شده در آینه غول‌پیکر را تغییر می‌دهند.

بخش کشف فرصت‌ها و امکانات

بعد از عبور از غار کریستالی، بخش کشف فرصت‌ها و امکانات در فضایی بزرگ با سقف بلند و تاریک می‌باشد که در آن صداهای معمول کوه‌های سوئیس شنیده می‌شود و پس از آن امکان پیاده‌روی در دریای مه  و تجربه احساس مه واقعی بر روی پوست یا نگاه‌کردن به دریای مه کوه‌های سوئیس یا بالارفتن با یک فرش جادویی میسر می‌شود و در قسمت بالایی فضا نور خورشید عبور می‌کند که یک چشم‌انداز خیره‌کننده ایجاد کرده و زمینه آشنایی با فرصت‌های گردشگری سوئیس می‌باشد.

پس از عبور از دامنه‌های کوه وارد بخش دیگری از جهان فرصت‌ها شده و یک فیلم ۶ دقیقه‌ای به نمایش گذاشته می‌شود که در یک زمینه پانوراما حرکت روز تا شب و بهار به زمستان دیده می‌شود. دید‌های طولانی به مناظر، نشان‌دادن فرصت‌هایی است که سوئیس در مواجهه با چالش‌های جهانی مانند سیستم آموزشی دوگانه، نوآوری‌ها در توسعه پایدار و مشارکت شهروندان در تصمیم‌گیری‌ها ارائه می‌دهد و از این طریق پیام‌های اساسی خود را منتقل می‌کند.

بخش ارتباط ذهن‌ها

بخش ارتباط ذهن‌ها و ایجاد آینده به استارتاپ‌ها و فناوری‌های دیجیتال اختصاص‌داده‌شده است. در این بخش شرکت‌های سوئیسی به‌صورت نمایش دیجیتال، پژوهش‌های خود را به اشتراک گذاشته و در قسمت Swissnex mobile زمینه برای ایجاد رویدادهای مشترک پدیدآمده است. در بخش نهایی بازدید، کشور سوئیس مهمان‌نوازی خود را با تفسیری از مناظر عربی در وادی و تپه‌های آبرفتی و گروه‌های گیاهی منفرد به نمایش گذاشته و تجربه‌ای همگن از چیدمان صندلی سنتی عربی و سوئیسی می‌باشد. بخش کافه، سرو انواع نوشیدنی و غذا و انواع شکلات‌های سوئیسی در کافه اسپرونگلی می‌باشد. فضای پشت‌بام به رویداد‌های عمومی و خصوصی و کافه اختصاص‌داده‌شده است.

Switzerland expo2020 archkite.ir 3
Switzerland expo2020 archkite.ir 2
فضای داخلی پاویون سوییس در اکسپو دبی2020
Switzerland expo2020 archkite.ir 6
فضای داخلی پاویون سوییس در اکسپو دبی2020
فضای درونی پاویون سوییس در اکسپو دبی2020
Switzerland expo2020 archkite.ir 7
فضای داخلی پاویون سوییس در اکسپو دبی2020

آلبوم عکس غرفه سوئیس در دبی در اکسپو ۲۰۲۰

این مطلب را برای دوست خود ارسال کنید:

فهرست مطالب این صفحه

 مطلب پیشنهادی: