وان سنترال پارک | One Central Park

سنترال پارک سیدنی ساختمان سبز بلند‌مرتبه و دومنظوره است که شهر کوچکی را با خدمات رفاهی ایجاد کرده است. این بنا خط افق سیدنی را تغییر داده است و یک نقطه عطف در معماری سبز محسوب می‌شود.
ARCHKITE.IR
archkite logo

شناسنامه

مشخصات کلی ساختمان

نام: وان سنترال پارک | One Central Park

معمار:  آتلیه جین نوول | Atelier Jean Nouvel

 کارفرما: Frasers Property, Sekisui House

پیمانکار: یک شرکت ساختمانی عمرانی و معدنی استرالیا به نام BESIX

مکان: سیدنی، استرالیا

افتتاح: ۲۰۱۴

ارتفاع: ۱۳۰ متر

کاربری: مسکونی

هزینه‌ ساخت: ۱.۸ میلیارد دلار استرالیا

«وبسایت رسمی One Central Park»

سنترال پارک سیدنی ساختمان سبز بلند‌مرتبه و دومنظوره است که شهر کوچکی را با خدمات رفاهی ایجاد کرده است. این بنا خط افق سیدنی را تغییر داده است و یک نقطه عطف در معماری سبز محسوب می‌شود. طراحی و ساخت این ساختمان ترکیبی از استراتژی‌های طراحی پایدار است و توانسته رتبه ۶ ستاره سبز را دریافت کند. در این بنا با ابتکارات و زیر ساخت‌های سبز نوع جدیدی از زندگی را ارائه می‌کند.

تصمیم به ساخت و سایت قرارگیری

این بنا اولین مرحله از پروژه نوسازی شهری پارک مرکزی است. سرمایه‌گذاران Frasers Property و Sekisui House بوده‌اند. پارک مرکزی سیدنی در حومه سیدنی، چیپندیل منطقه New South wales قرار گرفته است. محوطه پارک مرکزی ۵.۸ هکتار بوده و ۲۳۵ هزار مترمربع آن با فضای مسکونی، تجاری و خرده‌فروشی توسعه‌یافته است و پیش‌بینی شده ۲۲۰۰ آپارتمان مسکونی و ۹۰۰ خانه دانشجویی در این فضا وجود داشته باشد. در محوطه نزدیک به آن Park Lane و The Mark قرار گرفته است. در شمال سایت خیابان برادوی، در شرق خیابان کنزتیکتون و در غرب خیابان ابروکرومبی واقع شده‌اند. شروع ساخت از فوریه ۲۰۱۰ بوده و در می سال ۲۰۱۳ تکمیل شده است. این بنا توسط آتلیه جین نوول با همکاری PTW طراحی شده، پیمانکار آن شرکت ساختمانی عمرانی و معدنی استرالیا به نام BESIX بوده و در دسامبر سال ۲۰۱۳ افتتاح رسمی گردیده است.

وان سنترال پارک | One Central Park

معرفی کلی

سنترال پارک ۲ برج به‌هم‌پیوسته با کاربری مسکونی است که از به برج شرقی و غربی تقسیم‌بندی می‌شوند. یک برج کوتاه‌تر در قسمت جلویی قرار گرفته و بخش خدماتی را نیز شامل می‌شود؛ یک مرکز خرید و خرده‌فروشی ۶ طبقه در پایه برج‌ها قرار گرفته است. معمار یک نمای عمودی باغ طراحی کرده است که نقطه شاخص بنا به‌حساب می‌آید. ارتفاع کل بنا ۱۳۰ متر می‌باشد. در طراحی بنا به مسائل اقلیمی توجه ویژه شده است و طراحی بر اساس داده‌های آب‌وهوایی پیش رفته است.

وان سنترال پارک | One Central Park

ساختار بنا و فضای داخلی

پنت‌هاوس‌های طراحی شده مجموعه از نقاط موردتوجه بنا می‌باشند. مساحت واحدهای پنت‌هاوس ۱۵۸ تا ۲۰۷ مترمربع بوده و قیمت آن‌ها از ۲.۶۵ تا ۳ میلیون دلار استرالیا بوده است. مساحت واحد‌های زیر پنت‌هاوس ۱۲۷ تا ۱۶۱ مترمربع بوده و قیمت آن‌ها ۱.۶۸ تا ۲.۵۷ میلیون دلار استرالیا می‌باشد. در سال ۲۰۱۴ مجموعه‌ای از پنت‌هاوس‌ها در ۵ سطح بالاتر از برج شرقی قرار گرفته و شامل ۳۸ اقامتگاه منحصربه‌فرد با چشم‌انداز پانوراما از افق شهر، کوه‌های آبی، حومه شرقی و خلیج گیاه‌شناسی بوده که به sky at one Central Park معروف می‌باشد.

سنترال پارک ۳۴ طبقه مسکونی و ۱۲ طبقه سرویس‌پذیری دارد. از امکانات رفاهی ساختمان می‌توان به سالن ورزشی ۲۸۰ مترمربعی اشاره کرد که در سطح ۴ مرکز خرده‌فروشی قرار گرفته و فضای استخر که در سکوی باز بین برج‌های شرقی و غربی قرار گرفته است. مرکز خرید مجموعه بیش از ۴۰ فروشگاه تخصصی را شامل می‌شود.

تراس‌ها بخش مهمی از فضا محسوب می‌شوند؛ بنا دارای ایوان‌های سرپوشیده است که به افزایش فضای زندگی در خارج بنا کمک کرده و می‌توان حداکثر استفاده از آب‌وهوای معتدل سیدنی را داشت. در نمای شمالی و شرقی ایوان بیرون از نما قرار گرفته است که در برابر صدا، باد و آفتاب واحد‌ها را محافظت کرده و در قسمت جنوبی و غربی حداکثر استفاده از چشم‌اندازهای پارک را فراهم کرده است.

وان سنترال پارک | One Central Park

معماری داخلی

دو معمار داخلی به‌صورت جداگانه فضای شرق و غرب مرکز را طراحی کرده‌اند. طراحی قسمت شرقی توسط کوئیچی تاکادا با حس ارگانیک بودن و آمیخته شدن برگ و باغ به فضای چوبی انجام شده است. قسمت غربی را ویلیام اسمارت با ایده لوکس بودن برگرفته شده از خودروهای اسپرت و قایق‌های پیشرفته و جلوه‌ی درخشانی که دارند، طراحی کرده است.

پایداری و انرژی

سنترال پارک به سبب مدیریت مصرف انرژی که نسبت به سایر ساختمان‌های مشابه ۲۵ درصد کم‌تر می‌باشد در دسته‌بندی معماری سبز و کم‌مصرف قرار می‌گیرد. در این بنا انتشار گازهای گلخانه‌ای تا ۱۹۰ هزار تن در ۲۵ سال کاهش میابد. بنا مجهز به سیستم اندازه‌گیری هوشمند می‌باشد که مصرف گاز، برق و آب را آنالیز می‌کند. تأمین انرژی به عهده نیروگاه سه مگاواتی انرژی سه‌گانه می‌باشد و نشان تعهد به پایداری در این بنا می‌باشد. نیروگاه گاز طبیعی کم‌کربن انرژی حرارتی برای ساکنین را تولید کرده و ظرفیت تولید انرژی گرمایش و سرمایش توسط آن برای ۳ هزار مسکن و ۶۵ هزار مترمربع خرده‌فروشی و فضای تجاری می‌باشد.

وان سنترال پارک | One Central Park

آب و بازیافت

در سنترال پارک کارخانه بازیافت داخلی آب قرار گرفته است. این شبکه آب بازیافتی بزرگ‌ترین تأسیسات آب بازیافتی بیورآکتور غشایی جهان می‌باشد و به ۴ هزار نفر ساکن و ۱۵ هزار بازدیدکننده و کارگر خدمات ارائه می‌دهد. منابع آب از پشت‌بام، سطوح غیرقابل‌نفوذ، آب‌های زیرزمین توسط زهکشی تأمین می‌شود و برای دیوارهای سبز، فاضلاب عمومی و آب آشامیدنی مورداستفاده قرار می‌گیرد. سیستم آبیاری گیاهان بنا نیز به‌صورت خودکار انجام می‌شود که ۱۰۰ درصد از آب خاکستری و بازیافتی می‌باشد که بار فاضلاب عمومی را نیز کاهش می‌دهد.

نمای سبز

در نمای ساختمان ۲۵۰ گونه گیاهی از گیاهان استرالیایی قرار گرفته است که نقشی نمادین داشته و باعث سایه‌اندازی و زیبایی بنا می‌شوند. باغ‌های آویزان عمودی بیش از ۵۰ متر ارتفاع داشته و با تکنیک Cantilevered heliostat تعبیه شده‌اند که این فضا یک سیستم هیدروپونیک خارج از ساختمان است. در کل ۳۵ هزار گیاه در ۲۳ دیوار سبز در مساحت ۱۲ هزار مترمربع قرار گرفته و از سطح ۲ تا ۳۳ بالا رفته‌اند. باغ‌سازی نما توسط متخصصان زیرساخت‌های زندگی در سیدنی؛ گیاه‌شناس Blanc به همراه Junglefy انجام شده و شرکت ساختمانی BESIX Watpac با ایجاد مدول‌های برای کل پروژه و ایجاد براکت‌های پشتیبانی و قاب‌های آلومینیومی ایجاد شده است. مدیریت گیاهان در کل دوره استفاده از ساختمان نیز بر عهده این گروه می‌باشد.

۲۷۰۰ جعبه‌ی کاشت مخصوص به‌صورت جداگانه طراحی شده و توسط اسلب کف پشتیبانی می‌شوند و یک جلوه‌ی زنده در نما ایجاد می‌کنند. هر گیاه عمودی یا افقی سیستم آبیاری مخصوص خود را دارد. گیاهان برای رشد نیاز به خاک ندارند و شرط اصلی وجود آب، کربن‌دی‌اکسید، نور و مواد مغذی است که به‌صورت مکانیکی پخش شده و به تحریک رشد و بقا کمک می‌کند. این گیاهان به‌عنوان دستگاه کنترل طبیعی آفتاب عمل می‌کنند.

وان سنترال پارک | One Central Park

جزئیات ساخت

هلیو استات کنسول مرکزی به حالت معلق در طبقه ۲۸ برج شرقی قرار گرفته و عنصر غالب در طراحی ساختمان به شمار می‌آید و راهی برای بازتاب نور به باغ‌ها و دهلیزها ایجاد کرده است. نحوه کار آن توسط آینه‌های موتوری بوده که ۱۰۰ متر زیر قوس پشت‌بام برج غربی قرار گرفته‌اند و نور روز را به‌صورت خودکار ردیابی می‌کنند انجام می‌شود. ۲۲۰۰ پانل بازتابنده ثابت در قسمت زیرین قرار گرفته که نور روز را به دهلیز خرده‌فروشی، راهرو عابر پیاده، تراس استخر و مناطق مشترک می‌رساند. یان کرساله کنسول طراحی شده را به یک صفحه‌نمایش LED با ۲۸۸۰ چراغ تبدیل کرده که روشنایی را فراهم می‌کند.

مشکلات

 • استخر در برابر بادهای شدید و آوار آسیب‌پذیر بوده است.
 • امکان ایجاد سیل و نشتی در فضای پارکینگ خودرو وجود دارد.
 • سقف سالن بدن‌سازی به علت ضعف کار برق‌کار منجر به سوختگی شده است.
 • در سال ۲۰۱۹ متوجه شدند قسمت‌هایی از ساختمان نیاز به روکش‌های قابل اشتعال دارد.

جوایز و افتخارات

 • دریافت ۵ ستاره سبز در بخش طراحی واحد مسکونی چندواحدی، سال ۲۰۱۳
 • دارای امتیاز از شورای ساختمان سبز استرالیا
 • برنده جایزه بهترین تناسب داخلی از ASOFIA، سال ۲۰۱۵
 • برنده بهترین ساختمان سبز نوآورانه MIPIM، سال ۲۰۱۵
 • برنده توسعه با تراکم بالا UDIA تا سال ۲۰۱۵
 • برنده جایزه Overall، LEAF، سال ۲۰۱۴
 • برنده بهترین ساختمان بلند در سراسر جهان از طرف شورای ساختمان بلند و زیستگاه شهری، سال ۲۰۱۴
 • برنده بهترین پروژه تولید هم‌زمان باانرژی منطقه‌ای از شورای بهره‌وری انرژی، سال ۲۰۱۴
 • برنده جایزه پایداری LEAF، سال ۲۰۱۴
 • برنده جایزه بین‌المللی زیرساخت سبز از کنگره جهانی زیرساخت سبز، سال ۲۰۱۴

نکته نهایی

سنترال پارک بزرگ‌ترین ساختمان مسکونی در استرالیا به‌حساب می‌آید. در طراحی این ساختمان اقدامات پایداری با نبوغی که در ساختار به‌کاررفته، هویت جدیدی به شهر داده است. در این بنا معماری منظر و ساختمان با یکدیگر ترکیب شده و نمادی جدید از آینده پایدار به سیدنی می‌دهد. پارک مرکزی سیدنی تجربه یکپارچه برای زندگی هماهنگ با جهان طبیعت را نشان می‌دهد و پایداری را به‌عنوان یک روش زندگی توصیف می‌کند.

پیشنهاد مطالعه؛ اگر به مقاله «وان سنترال پارک | One Central Park» علاقه‌مند شدید، خواندن این مقاله نیز به شما پیشنهاد می‌شود:
برج مارکوپولو در آلمان با معماری سبز

برج مارکوپولو | Marco Polo Tower

برج مارکوپولو به دنبال چیزی است که برج‌های پیش از آن بوده‌اند نبوده است. شکل و چیدمان این برج یک مجسمه‌سازی منحصربه‌فرد و قابل‌توجه است. این ساختمان مفهوم ساختمانی اکولوژیکی کل‌نگر می‌باشد.

آلبوم عکس وان سنترال پارک «One Central Park»

اگر به متن این صفحه نیاز دارید

جهت استفاده از متن این صفحه و یا حمایت از نویسنده این متن، می‌توانید به‌صورت قانونی آن را خریده و تنها با مقاصد علمی(مانند استفاده در پژوهش‌ها یا ارائه‌های دانشجویی) مورد استفاده قرار دهید.

 • متنی که خریده می‌شود ممکن است حداکثر ۱۰درصد با متنی که در این صفحه مشاهده می‌شود اختلاف داشته باشد.
 • به محض پرداخت فایل word این صفحه برای شما قابل دانلود خواهد بود.

این مطلب را برای دوست خود ارسال کنید:

فهرست مطالب این صفحه

 مطلب پیشنهادی: