لو کوربوزیه | Le Corbousier

لو کوربوزیه معمار پیشگام قرن گذشته و دارای شهرت جهانی و نماد مدرنیته است. او اهل سوئیس بوده و از کودکی به هنرهای بصری علاقه‌مند بوده است.
ARCHKITE.IR
archkite logo

شناسنامه

 لو کوربوزیه | Le Corbousier

نام اصلی: شارل ادوار ژانده گری

تولد: ۶ اکتبر ۱۸۸۷

محل تولد: لاشودفون، سوئیس

فوت: ۲۷ آگوست ۱۹۶۵، فرانسه

زندگی فردی و تحصیلی

شارل ادوار ژانده گری، در ۶ اکتبر سال ۱۸۸۷ در منطقه کوهستانی بورا شهر لاشودفون، شمال غربی کشور سوئیس نزدیک مرز فرانسه متولد شد. او در ۳۳ سالگی نام مستعار لو کوربوزیه را که نام پدربزرگ خود می‌باشد انتخاب کرده و به این نام مشهور است. لو کوربوزیه معمار، طراح، شهرساز، نویسنده و نقاش بزرگ فرانسوی است که تئوری‌ها و طراحی‌هایش بسیار مورد تقلید قرار گرفته‌اند. او در معماری مدرن و سبک بین‌المللی از پیش‌گامان می‌باشد.

لو کوربوزیه از کودکی به هنرهای بصری علاقه‌مند بوده، مادرش مدرس پیانو و پدرش ساعت‌ساز مشهوری بوده است. در منطقه زندگی او افراد زیادی به ساعت‌سازی مشغول بوده‌اند. محل تولد لو کوربوزیه یک فضای کوهستانی بوده که علاقه او را به طبیعت حفظ کرده است. در ۱۳ سالگی مدرسه ابتدایی را رها کرده اما سپس به مدرسه دیگر رفته و معلم وی چارلز لپلانتیه بوده که در بوداپست و پاریس تحصیل‌کرده: چارلز در مدرسه هنر‌های زیبای محلی مبانی هنر را به لو کوربوزیه آموخته و هم‌چنین او را با آرت نوو آشنا کرده است.

لو کوربوزیه به شهر‌ها و کشور‌های مختلف سفر داشته و از معماری مناطق مختلف الهام گرفته است. علاوه بر اروپا به بالکان، آسیای کوچک، یونان و رم رفته و طرح‌هایی از معابدی مثل پانتئون برداشته و تقسیمات کلاسیک را یاد گرفته است. او در سوئیس تحت تأثیر خردگرایی فضای پرتستانی محیط بوده و سال ۱۹۰۷ به پاریس رفته و در دفتر آگوست پره مشغول می‌شود و از سال ۱۹۱۶ شهروند پاریس شده است. در سال ۱۹۳۵ به آمریکا سفر کرده و در ۲۷ آگوست ۱۹۶۵ در هنگام شنا در پاریس از دنیا رفت. سه سال پس از مرگ او بنیاد لو کوربوزیه تأسیس می‌شود.

لو کوربوزیه

زندگی حرفه‌ای

لو کوربوزیه اولین طراحی‌های خود را در شهر تولدش و برای خودش انجام داد، مانند ویلا فالت، ویلا شوآب و ویلا ژان فرت که برای والدینش طراحی کرده و از کوه‌های آلپ بهره گرفته است. طراحی‌های لو کوربوزیه برداشت او را از روح زمانه‌ی خود بیان می‌کند. او همواره به کارکردگرایی و کاربردی بودن تاکید داشته و تحت تأثیر اکسپرسیونیسم بوده است. لو کوربوزیه فرم هندسی و چگونگی هدایت نور و استفاده از مناظر طبیعی را درک کرده است.

او با آمده اوزالنفان ملاقات کرده و با هنر معاصر آشنا شده و نقاشی و نویسندگی را پی گرفته است. در سال ۱۹۱۸ همراه او بیانیه پیوریست را منتشر کرده و شروع کار حرفه‌ای او نویسندگی برای مجله و نقاشی بوده است. در سال ۱۹۲۲ استودیو خود را با پیر ژانره افتتاح کرده و تا سال ۱۹۴۰ این همکاری ادامه داشته است. دوره کاری لو کوربوزیه تحت تأثیر جنگ جهانی به دو قسمت تقسیم شده و در دوران جنگ بیشتر به مطالعه، نقاشی و نویسندگی مشغول بوده است و ایده Modulor در این زمان شکل گرفته است و سعی بر رسیدن به مقیاس انسانی داشته است که این ایده در سال ۱۹۵۰ تکمیل می‌شود.

دوره اول کاری از سال ۱۹۲۲ تا ۱۹۴۰ بوده و بیشتر طراحی‌های او ویلاهای شخصی برای افراد مختلف بوده که خلاف علاقه او بوده است. در سال ۱۹۲۷ در یک مسابقه با عنوان طراحی مرکز جدید لیگ ملل شرکت کرده که عدم پذیرفته شدن به دلیل رعایت نکردن قوانین، شهرت برای او به دنبال داشته است چراکه طرح او با دیوارهای شیشه‌ای یک طرح منحصربه‌فرد بوده است. دوره دوم کاری او پس از جنگ پیاده‌کردن تئوری‌های خود در نقشه‌کشی بوده است.

لو کوربوزیه تئوری‌های مخصوص خود را داشته که بسیار مورد تمجید به خصوص از سمت صنف ساختمان‌سازان قرار گرفته است؛ مشهور‌ترین سخن نقل شده از او؛ خانه مانند یک ماشین است، می‌باشد و هم چنین او استفاده از تزیین را هجو دانسته و معتقد بوده ساختمان باید به رنگ سفید باشد. او از متریال بتن به هنرمندی در اکثر کارهای خود استفاده کرده است.

 او تأثیر ماشین را بر انباشتگی انسان‌ها بیان کرده و پیش‌بینی کرده در آینده برج‌هایی به وجود می‌آیند که یک شهر را تشکیل می‌دهند که تمامی امکانات در آن وجود دارد و شهر‌ها تبدیل به مناطقی می‌شود که آپارتمان‌ها مانند اتومبیل کنار یکدیگر پارک شده‌اند. او تحت تأثیر فضای کلی شهر بوده و سیستم شهرنشینی را مورد انتقاد قرار داده و طرح‌های جدید ارائه داده است از جمله طراحی شهر چندگیر هند و برازیلیا در برزیل که توسط اسکار نیمایر طراحی شده است. او ترکیب منظم در شهرها را خسته‌کننده و ناهماهنگ می‌داند.

۵ اصل لو کوربوزیه

پنج اصل لو کوربوزیه نیز از جمله اصول معروف معماری می‌باشد که بسیار مطالعه شده و در آثار معماران معروف معاصر دیده می‌شود:

۱- ستون‌ها ساختمان را از روی زمین بلند می‌کنند.

۲- بام مسطح و باغ روی بام

۳- پلان آزاد

۴- پنجره‌های طویل و سرتاسری

۵- نمای آزاد، کف‌ها و دیوارها به صورت کنسول شده

لو کوربوزیه نماد مدرنیته است و اعتقاد دارد عصر ما هر روز ما را تعیین می‌کند. او ۵۰ سال در زمینه معماری و هنر کار کرده است. او عضو سازمان بین‌المللی معماری کنگره CIAM بوده است. از ۱۷ ژانویه سال ۲۰۱۶، ۱۷ پروژه لو کوربوزیه در ۷ کشور جزو میراث جهانی یونسکو قرار گرفته است. لو کوربوزیه همواره یک شخصیت جنجالی بوده به علت بی‌تفاوتی‌هایی که نسبت به اماکن فرهنگی داشته و ارتباطی که با فاشیسم، یهودستیزی و دیکتاتوری داشته است.

آثار لو کوربوزیه

 • کاخ شوروی در روسیه، سال ۱۹۳۱
 • آسمان‌خراش کارتسین در آمریکا، سال ۱۹۳۸
 • خانه کراتکت در آرژانتین، سال ۱۹۴۸
 • مقر سازمان ملل متحد در آمریکا، سال ۱۹۵۲
 • عبادتگاه رونشام در فرانسه، سال ۱۹۵۴
 • موزه ملی هنر غرب در ژاپن، سال ۱۹۵۷
 • نمایشگاه فیلیپس در بلژیک، سال ۱۹۵۸
 • مرکز هنرهای بصری کارپنتر دانشگاه هاروارد در آمریکا، سال ۱۹۶۱
 • مرکز هنر کارپنتر
 • ویلا ساوا
 • ویلا استین دومونزی
 • کلیسای نوتردام دوئو

کتاب‌های منتشرشده از لو کوربوزیه

 • شهر آینده
 • به سوی معماری
 • زیبایی‌شناسی معماری
 • تجزیه‌وتحلیل لو کوربوزیه
 • منشور آتن
 • به سوی یک معماری نوین

این مطلب را برای دوست خود ارسال کنید:

فهرست مطالب این صفحه

 مطلب پیشنهادی: