الوصل پلازا در اکسپو دبی 2020 | Al Wasl, Expo2020

میدان الوصل یک مرکز برای نمایشگاه‌های اکسپو ۲۰۲۰ است. الوصل در زبان عربی به معنای ارتباط است و هدف دبی را در گرد هم آوردن مردم در نمایشگاه نشان داده و انعکاس موقعیت فیزیکی میدان است.
ARCHKITE.IR
archkite logo

شناسنامه

نام: الوصل پلازا در اکسپو دبی ۲۰۲۰ | Al Wasl Plaza Dubai Expo 2020

معمار: Adrian Smith وGordon Gill Architecture ‌

مکان: دبی، امارات متحده عربی، UAE

مساحت: ۷۲۴۰۰۰ مترمربع

«سایت رسمی اکسپو 2020 دبی»

میدان الوصل یک مرکز برای نمایشگاه‌های اکسپو ۲۰۲۰ است. الوصل در زبان عربی به معنای ارتباط است و هدف دبی را در گرد هم آوردن مردم در نمایشگاه نشان داده و انعکاس موقعیت فیزیکی میدان است. هم‌چنین الوصل نام تاریخی شهر دبی می‌باشد. این میدان مرکز نمایش‌های عجیب‌وغریب است و افراد با هر پیشه در Connect mind حضور پیدا می‌کنند.

سایت قرارگیری و معرفی کلی

الوصل در منطقه فرصت اکسپو ۲۰۲۰ در شهر دبی، کشور امارات متحده عربی قرار گرفته است. طراحی این پاویون نتیجه یک فراخوان آزاد و شفاف است که شرکت‌کنندگان تحت عنوان لوکزامبورگ پرمحتوا از ۱۷ ژانویه ۲۰۱۷ تا ۷ آپریل ۲۰۱۷ به رقابت پرداخته و در نهایت پاویون لوکزامبورگ توسط استودیو Meta form طراحی شده است و از نقاط جالب‌توجه آن سرسره‌ای است که در قسمت انتهایی قرار داده شده است.

سایت قرارگیری و معرفی کلی

میدان الوصل سه منطقه موضوعی فرصت، پایداری و تحرک، هم‌چنین میدان‌های اصلی، مترو، پاویون امارات را نیز از طریق ۷ ورودی و خروجی به یکدیگر متصل می‌کند. این میدان یک توسعه به‌هم‌پیوسته و چندمنظوره بوده که میزبان رویدادهای مختلف جمعی تا فعالیت‌های بزرگ با مقیاس ۱۰۰۰۰ نفر می‌باشد. طراح این میدان Adrian Smith وGordon Gill Architecture ‌ می‌باشد. مساحت کل این پروژه ۷۲۴۰۰۰ مترمربع می‌باشد.

ساختار بنا

الوصل پلازا یک میدان با گنبد ۳۶۰ درجه نیمه شفاف است. بالای میدان یک پرده گنبدی به ارتفاع ۶۷.۵ متر (بالاتر از ارتفاع برج پیزا) قرار گرفته که نقش آن به‌صورت سه‌بعدی از لوگو اکسپو ۲۰۲۰ الهام گرفته شده است و یک سطح برجسته به وجود آورده است که برآمدگی از داخل و خارج این بنا قابل‌مشاهده می‌باشد. عرض گنبد ۱۳۰ متر و وزن آن ۲۵۴۴ تن به‌اندازه ۲۵ نهنگ آبی می‌باشد. این بنا یک اتاق شهری بزرگ و مکانی برای ملاقات و یک میکرو اقلیم سایه است که شامل نمایشگاه‌ها، رستوران‌ها، پارک‌ها و فواره‌ها می‌باشد.

گنبد الوصل یک سازه پایدار است که بیش از ۱۲۰۰ تن ستون فولادی موقت و ۵۲۰ مترمکعب پایه بتنی برای پشتیبانی داشته است. بنا از ۱۳.۶ کیلومتر فولاد به وجود آمده که به ۱۱۶۲ بخش جداگانه تقسیم شده، سپس در ۶۰۰ عنصر در کارخانه‌های ایتالیا و ابوظبی جوش داده شده است. فولاد خام برای داربست در جمهوری چک، مجارستان و لهستان تولید شده، در بلژیک، آلمان و اسپانیا در شبکه‌های پیچیده درآمده و در ایتالیا توسط Cimolai Rimond تبدیل به منحنی شده است. پرده صفحه‌نمایش بین صفحات ساختار مشبک گنبد قرار گرفته است. ۲۵۲ پروژکتور لیزری برای پخش تصاویر روی سطح گنبد الوصل قرار گرفته‌اند که طراحی آن توسط کریستی، شریک رسمی نمایش و طرح اکسپو ۲۰۲۰ انجام شده است.

الوصل پلازا در اکسپو دبی

ساخت

ساخت این بنا چالش‌های مهندسی و ساخت‌وساز منحصربه‌فرد خود را داشته است. اطمینان از هم‌ترازی قطعات فولادی از پیش قالب‌گیری شده از چالش‌های اصلی ساخت بوده تا خطا کم‌تر از ۵ میلی‌متر باشد. سیستم‌های ساخت‌وساز از پیشرفته‌ترین تجهیزات نقشه‌برداری و اسکن لیزری برای اطمینان ۸۷۳ جوش گنبد استفاده شده است. تغییر جهت باد یا تغییر دمای هوا بر محاسبات تأثیرگذار بوده و تاج‌گذاری را با مشکل روبه‌رو می‌کرده است.

قرارگیری گنبد روی پایه‌های داربستی به ارتفاع ۴۵ متری زمین با استفاده از تکنیک Strand-jacking انجام شده و وزن کل بلندکردن آن ۸۳۰ تن معادل ۶۰۰ خودروی سالون بوده است. ۱۸ جک هیدرولیک با طناب‌های فولادی بالابر به ۱۸ ستون موقت مستقل متصل شده و بالابردن سازه را انجام داده‌اند. با استفاده از ۵۳ براکت موقت اتصال انجام شده و ۸۰۰ مهندس و تکنسین ساختمان در طول شب و با استفاده از نشانگر‌های GPS درنظرگرفتن اطمینان کامل برای تراز انجام شده است. حفظ هندسه ساختار پرده در حین بلند شدن بسیار مهم بوده و با نصب یک سری کابل کششی اتصال محیط تاج پرده به یک حلقه فشاری موقت انجام شده است. تست آسانسور برای اندازه‌گیری حرکت سازه در هنگام بلند شدن انجام شده است.

الوصل پلازا در اکسپو دبی
الوصل پلازا در اکسپو دبی
عکس با کیفیت از سقف الوصل پلازا

گشت و گذار آنلاین در الوصل پلازا

نکته نهایی

میدان الوصل پس از اکسپو ۲۰۲۰ در مرکز سایت، District 2020 به عنوان یک مرکز ارتباطی برای هتل‌ها و دفاتر همسایه باقی خواهد ماند. این پاویون مظهر همکاری افراد و جلوه‌ی فناوری است. به گفته رئیس کمیته عالی اکسپو دبی این نخستین شاهکار است که یک نقطه عطف مهم برای دبی و امارات بوده و یک شگفتی جدید و الهام‌بخش طرح‌های آینده می‌باشد.

ویدئو

آلبوم عکس غرفه الوصل در اکسپو 2020 دبی

این مطلب را برای دوست خود ارسال کنید:

همچنین بخوانید:

اگر به متن الوصل پلازا در اکسپو دبی 2020 | Al Wasl, Expo2020 علاقه داشتید، خواندن این مطالب نیز به شما پیشنهاد می‌شود:
فهرست مطالب این صفحه

 مطلب پیشنهادی: