موزه توس | Toos Museum

موزه توس یا موزه فردوسی واقع در استان خراسان رضوی و ساخنه هوشنگ سیحون است. این موزه به لحاظ نوع ساختار مورد اهمیت است که در این مقاله به آن پرداخته‌ایم.
ARCHKITE.IR
archkite logo

شناسنامه

نام: موزه توس | Toos Museum «یا موزه فردوسی»

معمار: هوشنگ سیحون، Hooshang Seyhoun

مکان: توس، خراسان رضوی، ایران

اجرا: حسین حجارباشی، تقی درودیان، حسین لرزاده

زمان ساخت: ۱۳۴۷ شمسی  |  مساحت: ۶۰۰ مترمربع

کاربری: چای‌خانه و نقال خانه  |   ثبت آثار ملی: ۱۳۵۴ شمسی

تغییر کاربری: تبدیل به موزه، ۱۳۶۱ شمسی  |  تغییر در طرح: ۱۳۸۴ شمسی

سایت قرارگیری

موزه توس«موزه فردوسی»  در ۲۰ کیلومتری شهر مشهد در شهر توس، استان خراسان رضوی، ایران در مجموعه فرهنگی باغ آرامگاه فردوسی واقع شده است و هرساله عده زیادی جهت ادای احترام به فردوسی مخصوصاً در ایام نوروز به این مکان رفته و دیدن می‌کنند. آرامگاه فردوسی نیز توسط معمار بزرگ هوشنگ سیحون طراحی شده است. موزه در سمت چپ مجموعه باغ آرامگاه قرار گرفته است و بازدیدکنندگان از مسیری سبز با آب‌وهوای مناسب سمت موزه هدایت می‌شوند.

معرفی کلی بنا

موزه توس«موزه فردوسی»  در باغی به وسعت ۶ هکتار در کنار آرامگاه فردوسی و کتابخانه واقع شده است. این موزه ۹۰۰ متر زیربنا داشته و مساحت آن ۶۰۰ مترمربع می‌باشد. برای ساخت این موزه طرح‌های متنوعی از معماران ایرانی و خارجی به دست کارفرما رسیده اما در نهایت طرح هوشنگ سیحون انتخاب و ساخته می‌شود. بنا از سنگ‌های مقاوم ساخته شده که بیانگر روحیه‌ی مقاومت موجود در شاهنامه و روحیه‌ی فردوسی می‌باشد و جنس درونی زمانه‌ی خود را بیان می‌کند.

گشت و گذار آنلاین در موزه توس یا موزه فردوسی

راهنمایی: با استفاده از این قسمت امکان این را خواهید داشت تا در مجموعه به گشت و گذار بپردازید. توجه داشته باشید اگر از ایران درحال مشاهده این صفحه هستید و تصویر یا تصاویر به‌صورت سیاه به شما نشان داده می‌شود، متاسفانه نیاز به استفاده از سرویس‌های تغییر آی‌پی دارید.

ساختار بنا

موزه توس یا موزه فردوسی مجموعه از ۴ بخش تشکیل شده است؛ بخش موزه که قطعات سفالی به‌دست‌آمده در اکتشافات را شامل می‌شود، بخش دوم که تجلی‌گر روح شاهنامه است و ابزاری که در شاهنامه از آن‌ها اسم برده شده مثل گرز و سپر و… نگهداری می‌شود، بخش سوم را اشیایی که در عصر فردوسی وجود داشته‌اند تشکیل داده و بخش چهارم، بخش نگهداری اشیا اهدایی به موزه می‌باشد و هم‌چنین از نسخه‌ی خطی شاهنامه نیز در این مجموعه نگهداری می‌شود.

نمای بیرونی مجموعه یادآور معماری دوره هخامنشی است که از سنگ‌هایی که از منطقه‌ی توس آورده شده پوشانده شده است و تداعی‌گر آرامگاه کوروش و مفاهیم اسطوره‌ای در اشعار فردوسی می‌باشد. بخش فوقانی مجموعه توخالی بوده و ایجاد فضاهای پر و خالی به خوانایی فضا و جذابیت آن افزوده است. موزه توس یک مجموعه باصلابت است که کاربری فرهنگی هنری داشته و فرهنگ و تاریخ سرزمین را یادآور می‌شود.

ورودی موزه توس اثر هوشنگ سیحون
ورودی موزه توس اثر هوشنگ سیحون

ساختار داخلی بنا

فضای داخلی موزه فردوسی بنا الهام گرفته شده از دوره اشکانیان می‌باشد و از ۲۰ ستون مرمرین در پایین و ۸ ستون در قسمت فوقانی تشکیل شده است. مصالح اصلی مجموعه بتن و سنگ و کاشی می‌باشد که دیوار‌های داخلی بنا از آجرنما و رنگ سفید پوشیده شده و در قسمت‌هایی کاشی‌های سبز به چشم می‌خورند. امروزه سطح کف با تراورتن سفید پوشانده شده و با اضافه‌کردن سنگ زرد به بخش‌هایی از کف یادآور خطوط پلان پیشین می‌باشد.

نکته نهایی

موزه توس یا به عبارتی موزه فردوسی، مجموعه‌ای فرهنگی-گردشگری است که با وجود تغییرات در طی سال‌ها همچنان شکوهمند است و در کنار آرامگاه شاعر بزرگ توانسته به‌خوبی خدمات ارائه بدهد و به صنعت گردشگری شهر توس کمک کند. این موزه مانند دیگر کارهای هوشنگ سیحون بی‌زمان طراحی شده و در هر تاریخی می‌تواند حس اصالت و صلابت و شکوه خود را برساند.

سوالات متداول در مورد موزه توس

موزه توس در شهر توی، استان خراسان رضوی(۲۰کیلومتری مشهد) واقع شده است.

موزه توس در سال 1347 خورشیدی به عنوان چایخانه و مکانی برای نقالی ساخته شده و در سال 1361 به موزه تبدیل شده است.

این مطلب را برای دوست خود ارسال کنید:

فهرست مطالب این صفحه

 مطلب پیشنهادی: