توره رفورما | Torre Reforma

توره رفورما یک ساختمان پایدار و بهینه در مصرف انرژی می‌باشد. این بنا موفق به دریافت گواهی پلاتین LEED شده است. در سال ۲۰۱۶ توره رفورما به‌عنوان بلندترین آسمان‌خراش در مکزیکوسیتی می‌باشد. این بنا به بهبود کیفیت بصری خط افقی شهر و سطح خیابان کمک کرده است.
ARCHKITE.IR
archkite logo

شناسنامه

نام: توره رفورما | Torre Reforma

معمار: LBR&A Arquitectos

مکان: مکزیکوسیتی، مکزیک

افتتاح: ۲۰۱۶

کاربری: اداری

ارتفاع: ۲۴۶ متر -۵۷ طبقه

«وبسایت رسمی توره رفرما(با زبان اسپانیایی)»

توره رفورما یک ساختمان پایدار و بهینه در مصرف انرژی می‌باشد. این بنا موفق به دریافت گواهی پلاتین LEED شده است. در سال ۲۰۱۶ توره رفورما به‌عنوان بلندترین آسمان‌خراش در مکزیکوسیتی می‌باشد. این بنا به بهبود کیفیت بصری خط افقی شهر و سطح خیابان کمک کرده است.

توره رفورما «Torre Reforma»

چرایی تصمیم به ساخت و سایت قرارگیری

 بنای توره رفورما «Torre Reforma» در پائو د لا رفورما شماره ۴۸۳ شهر مکزیکوسیتی در مکزیک توسط LBR&A Arcquitectos با کاربری اداری طراحی شده و در سال ۲۰۱۶ افتتاح شده است. این بنا برای مقاومت در برابر یک زلزله بزرگ ساخته شده است و نکته مهم درمورد این‌سایت زلزله‌خیزی آن می‌باشد. محل قرارگیری آن روبه‌روی خیابان Torre Mayor می‌باشد. سایت قرارگیری در یک موقعیت استراتژیک توسط خیابان مهمی مانند Paseo de la Reforma و Avenida Insurgentes طولانی‌ترین خیابان مکزیکوسیتی می‌باشد و به یک آزادراه شهری که محله‌های مرکزی شهر را به یکدیگر متصل می‌کند، نزدیک می‌باشد.

سایت طراحی قبلاً یک کلوپ شبانه بوده است. طرح اولیه بنا تخریب یک‌خانه تاریخی دهه ۱۹۳۰ بوده است اما تصمیم نهایی بر حفظ این بنا و استفاده از آن به‌عنوان ورودی اصلی بوده است. این بنا را با برج Torre Mayor طبق گفته مجله Chilango برج‌های غیر دوقلو می‌نامند. ساختمان به زیرساخت‌های مهم شهری از جمله دو ایستگاه مترو، اتوبوس‌های ترانزیت و ایستگاه دوچرخه عمومی متصل می‌باشد. گسترش پیاده‌روها در سطح زمین برای دسترسی راحت‌تر کاربران بوده و اولویت را به عابرین پیاده داده است.

توره رفرما «Torre Reforma»

ساختار بنا

توره رفورما «Torre Reforma» از ۲ دیوار بتنی ۲۴۶ متری اکسپوز شبیه یک کتاب‌باز می‌باشد و توسط یک دیاگرید شیشه‌ای فلزی سوم با نمای پانوراما قرار دارد. نماهای این بنا فضاهای خالی ستون همه‌کاره را فراهم کرده‌اند. خانه تاریخی به‌عنوان لابی بنا به‌کاررفته و مناطق تجاری در طبقه همکف و زیرزمین اول اجازه می‌دهند تا فعالیت‌های خیابان به داخل گسترش بیابد. خدمات ورزشی، فضاهای باز و تراس، بار و رستوران، باغ، سالن اجتماعات و اتاق ملاقات بخش‌های مختلف بنا می‌باشند.

 خانه تاریخی جهت بازیابی ارزش شهری بازسازی شده است و ساختمان از مقیاس کوچک در سطح عابر پیاده به مقیاس ساختمانی مرتفع تبدیل شده است. ارتفاع مجاز برای ساختمان ۲ برابر عرض خیابان بوده است. ۱۴ خوشه در ۴ طبقه سازماندهی شده‌اند و هر خوشه در امتداد برج تکرار شده و نور طبیعی را برای باغ‌ها فراهم کردهاست. باغ‌ها امتدادی از فضاهای افقی در سطح خیابان به یک محور افقی می‌باشند و فضاهای ریز داخلی ایجاد کرده‌اند.  

توره رفرما «Torre Reforma»

گشت و گذار آنلاین در توره رفرما در مکزیک

نما

نماهای ساختاری بنا بتنی و جامد می‌باشند و تحت‌تأثیر معماری مکزیکی ماقبل اسپانیایی است. نمای شیشه‌ای چرخش ۴۵ درجه و شیب ۱۴ متری بر فراز خانه تاریخی دارد. دیوار‌های بتنی و نمای شیشه‌ای دولایه با سایه‌بان‌هایی که امکان نور طبیعی را در تمام فضاهای اداری فراهم می‌کند به نفع کاربر شده است.

سازه و مرمت

جهت تقویت خانه قدیمی، دیوارها ضخیم شده و دال بتنی زیر آن ریخته شده است. بنا روی ریل قرار گرفته، به طور موقت ۱۸ متر از موقعیت اصلی خود فاصله گرفته و پس از تکمیل فونداسیون به‌جای اصلی خود منتقل شده است. سنگ آهک قدیمی و آسیب‌دیده بازسازی شده و در حال حاضر برای فضای خرده‌فروشی استفاده می‌شود.

توره رفرما «Torre Reforma»
دیاگرام توره رفرما «Torre Reforma»

آسانسور و پارکینگ

۲۸ آسانسور با سرعت ۶.۸ متر بر ثانیه در ساختمان قرار گرفته و این ساختمان بیشترین تعداد آسانسور را در آمریکای لاتین دارد. آسانسورها جدا از یکدیگر با فضای شفت یکسان قرار گرفته و با سیستم EEES آسانسورها را می‌توان در هنگام آتش‌سوزی و به دلیل فشار شفت‌ها و مناطق پناهنده در هر طبقه استفاده کرد. پارکینگ زیرزمینی بنا نیز ظرفیت ۱۱۶۱ وسیله را دارا می‌باشد و کم‌ترین تأثیر هم‌جواری را بر محیط داشته و دارای رمپ شوم و تغییر جهت در ورودی صبح و خروجی بعدازظهر می‌باشد. دو ساختمان رباتیک پارکینگ نیز برای ۴۰۰ خودرو فراهم شده است که تأثیر بسیار کمی بر روی محیط‌زیست می‌گذارد.

داخل توره رفورما «Torre Reforma»

انرژی و پایداری توره رفورما

فرم مثلثی شکل ساختمان نور طبیعی را به حداکثر رسانده و نور موردنیاز از چراغ‌ها را کاهش داده است. هنگامی که آب‌وهوا مساعد باشد کنترل‌ها می‌توانند به طور خودکار پنجره‌ها را قبل از سحر بازکرده تا هوای خنک به‌عنوان نوعی تهویه طبیعی وارد شود. بنا متعهد به AIA 2030 برای عملکرد انرژی – کارایی ساختاری می‌باشد. نمای شیشه‌ای با عناصر افقی سایه‌بان بنا را از گرما محافظت کرده است.

طبق استاندارد ASHRAE پوشش ساختمان با کاهش ۲۴ درصدی عملکرد انرژی بسیار خوبی را ارائه داده و کاهش مصرف انرژی این ساختمان به دلیل طراحی نما و سازه آن می‌باشد. باران و فاضلاب ۱۰۰ درصد در تصفیه‌خانه آب، عمدتاً برای حمام و تهویه مطبوع استفاده مجدد می‌شود. مخازن آب در امتداد برج برای سیستم آب مؤثرتر قرار گرفته‌اند و به‌جای استفاده از پمپ به‌ویژه در مواقع اضطراری آتش‌سوزی به نیروی جاذبه متکی هستند.

نکته نهایی

توره رفورما نقطه عطف رشد عمودی شهر بوده است. این بنا یک فضای انعطاف‌پذیر در منطقه فرهنگی و مالی و پروژه حفاظتی جهت توسعه کاربری مختلط می‌باشد. این برج منشور مانند با باغ‌های سه‌گانه و بالکن‌های شیشه‌ای وسیع در یک بافت شهری متراکم ساخته شده و یکی از سبز‌ترین ساختمان‌های مکزیکوسیتی می‌باشد.

پیشنهاد مطالعه؛ اگر به مقاله «توره رفورما | Torre Reforma» علاقه‌مند شدید، خواندن این مقاله نیز به شما پیشنهاد می‌شود:
کوپن هیل Copen Hill

کپن هیل | Copen Hill

کپن هیل نیروگاه تبدیل زباله به انرژی برق از طریق سوزاندن زباله‌ها است که با یک مجموعه ورزشی ادغام شده است. نام دیگر این بنا Amager Bakke می‌باشد.

اگر به متن این صفحه نیاز دارید

جهت استفاده از متن این صفحه و یا حمایت از نویسنده این متن، می‌توانید به‌صورت قانونی آن را خریده و تنها با مقاصد علمی(مانند استفاده در پژوهش‌ها یا ارائه‌های دانشجویی) مورد استفاده قرار دهید.

  • متنی که خریده می‌شود ممکن است حداکثر ۱۰درصد با متنی که در این صفحه مشاهده می‌شود اختلاف داشته باشد.
  • به محض پرداخت فایل word این صفحه برای شما قابل دانلود خواهد بود.

آلبوم عکس توره رفرما «Torre Reforma»

این مطلب را برای دوست خود ارسال کنید:

فهرست مطالب این صفحه

 مطلب پیشنهادی: