سوزلون یک زمین | Suzlon OneEarth

مجموعه سوزلون یک زمین یک دفتر مرکزی درجه یک سبز می‌باشد که موفق به دریافت گواهینامه پلاتین LEED شده است. این بنا مخالفت با ایده آسمان‌خراش است و یک Land Scraper می‌باشد. ساختمان، فضای هندی را با یک تکنولوژی بالا ترکیب کرده است. طراح سعی کرده است افراد را با طبیعت همراه کند. معماری این مجموعه شبیه یک طراحی رقص یک فیلم می‌باشد.
ARCHKITE.IR
archkite logo

شناسنامه

نام: سوزلون یک زمین | Suzlon OneEarth

معمار: کریستوفر بنینگر |  Christopher Benninger

مکان: پونا، هند

زمان ساخت: ۲۰۰۵-۲۰۰۹

کاربری: اداری

مجموعه سوزلون یک زمین یک دفتر مرکزی درجه یک سبز می‌باشد که موفق به دریافت گواهینامه پلاتین LEED شده است. این بنا مخالفت با ایده آسمان‌خراش است و یک Land Scraper می‌باشد. ساختمان، فضای هندی را با یک تکنولوژی بالا ترکیب کرده است. طراح سعی کرده است افراد را با طبیعت همراه کند. معماری این مجموعه شبیه یک طراحی رقص یک فیلم می‌باشد.

چرایی تصمیم به ساخت

سوزلون تأمین‌کننده توربین بادی می‌باشد و باهدف ایجاد یک دفتر مرکزی سبز که نیاز‌ها و نگرانی‌های زیست‌محیطی را منعکس کند، مجموعه ساخته شده است. این مجموعه توسط معمار کریستوفر بنینگر با کاربری اداری طراحی شده و در سال ۲۰۰۹ افتتاح شده است. شعار شرکت سوزلون قدرت‌بخشیدن به فردای سبزتر می‌باشد و در این مجموعه سعی شده باتکیه‌بر مواد غیرسمی و بازیافتی محقق شود.

سایت قرارگیری

سوزلون در شهر پونا کشور هند در یک آب‌وهوای خشک واقع شده است. طراحی ساختمان‌ها در هند با حساسیت نسبت به آب‌وهوا می‌باشد که از لحاظ انرژی کارآمد بوده و راه‌حل‌های بومی را ترسیم می‌کند. ساختمان در سطح خوبی از دسترسی به حمل‌ونقل عمومی قرار گرفته است.

معرفی کلی بنا

بنای Suzlon OneEarth یکی از سبزترین پردیس‌های شرکتی در جهان است که یک محیط مثبت در خارج و داخل دیوارهای دفتر ایجاد کرده است. این پردیس در ۱۰ هکتار گسترده شده است. مجموعه سوزلون ۵ ساختمان به یکدیگر پیوسته است که به نام‌های عناصر طبیعت؛ خورشید، آب، آسمان، درخت و دریا می‌باشد. طراحی باغ به‌گونه‌ای است که دسترسی به نور روز در حداکثر خود بوده و هزینه‌های عملیاتی را ۳۵ درصد کاهش داده است.

این بنا از پردیس‌های تاریخی بزرگ هند مانند Fatehpur Sikri و مجموعه معبد Meenakshi الهام گرفته شده است. سوزلون مجموعه‌ای از فضاهای سرویس‌دهی و سرور برای سازگاری با ماهیت تحول‌آفرین کسب‌وکار در طول سال می‌باشد. فرایند طراحی با پیش‌فرض ایجاد یک فضای تجمع مرکزی با سقف آسمان بوده است. دسترسی به باغ‌های مرکزی بزرگ از همه جای مجموعه ممکن می‌باشد و عناصر با اتصالات افقی قوی کنار یکدیگر قرار گرفته‌اند.

ساختار بنا

سوزلون از دیوارهای مدولار و سیستم‌های مبلمان منعطف ایجاد شده است. هسته‌های سفت‌تر محل‌های مرطوب، شفت‌های تأسیسات، کانال‌ها، پله‌های آتش‌نشانی، آسانسورها، قسمت‌های ورودی و پذیرش را در خود جای می‌دهد که باگذشت زمان تغییر نمی‌کنند و خدمت‌رسانی می‌کنند. استوانه‌های شیشه‌ای معیار و مدول‌های ۸.۴ در ۸.۴ می‌باشند که می‌توان مانند مجموعه‌ای از لگوها آن‌ها را ایجاد کرد. از طریق استوانه‌ها به سمت گره‌های گردش اصلی جریان و نوعی ارتباط وجود دارد. انواع مختلف فضاها نیز درست از ورودی‌های زیرزمینی به یکدیگر مرتبط می‌شوند.

دیپا استامپ در مرکز استخر بازتابی سوزلون قرار دارد؛ استخر در سطح زیرزمین، جایی که تمام کافه‌تریا و اتاق‌های غذاخوری می‌باشد قرار گرفته است. در پس‌زمینه مجموعه، آبشاری از آبشارها در سه سطح به پایین آمده و با اجسام سنتی پله مانند که به پس‌زمینه ریتم می‌دهند می‌رسد. تمام مناطق چشم‌انداز خارجی در امتداد محیط ساختمان به داخل فضا آورده شده و هوای تازه، نور طبیعی و طبیعت را با زندگی ترکیب کرده و به بهبود بهره‌وری کارکنان می‌انجامد.

شکل خوشه‌ای از چیدمان با بازی مبتکرانه بین فضاهای باز و بسته ایجاد شده است. اجزای مستحکم و مسطح، مجتمع‌ها را یکپارچه کرده و ویژگی‌های آن‌ها را با تاکید به مکان‌های مقدس برجسته می‌کند. میدان مرکزی باغ، ارتباط، تعامل و نواوری را با ارائه زیبایی‌شناسانه خیره‌کننده برای بازدیدکنندگان ارائه می‌دهد. در سالن باد، چاوک هندی بسیار سنتی با پله‌های کند مانند طراحی شده است. آتریوم شیشه‌ای با باغ شیشه‌ای محصور شده است و در یک دایرة بزرگ که آب در آن جریان دارد منعکس شده است. ۵ سالن روابط داخل و خارج را برقرار کرده و سالن باد مرکز یادگیری، موزه و کتابخانه می‌باشد.

ساختمان سبز سوزلون یک زمین در هند در شب

سازه

طبق استراتژی‌های انجام شده در بنا حجم فولاد و آرماتور ۵۰ درصد، حجم بتن برای دال‌ها و تیرها ۳۷ درصد و برای ستون و پایه ۱۰ درصد کاهش داشته است.

انرژی و پایداری

۸۰ درصد انرژی بنا از انرژی باد و توربین‌های بادی هیبریدی و ۲۰ درصد انرژی از نیروی خورشید و صفحات فوتوولتاییک (۱۵۴ کیلووات‌ساعت) تأمین می‌شود. صفحات خورشیدی وظیفه سایه‌اندازی را نیز برعهده دارند و نور فیلتر شده وارد بنا می‌شود. مابقی برق موردنیاز نیز از مزارع آسیاب بادی خارج از محل آن تأمین می‌شود و سوزلون را تبدیل به یک ساختمان انرژی خالص صفر کرده است. زباله‌ها نیز در محل تبدیل می‌شوند.

لوورهای آلومینیومی یک نمای بیرون باشکوه ایجاد کرده و به‌عنوان یک‌پوست محافظ عمل کرده و اجازه می‌دهد نور روز و تهویه متقابل فراهم شود. حجم آب بزرگ در محوطه مرکزی به بهبود کیفیت هوا و خنک‌سازی تبخیری کمک می‌کند. بنا به یک سیستم مدیریت ساختمان بسیار پیچیده مجهز می‌باشد؛ روشنایی دفاتر جداگانه توسط سنسورهای ترکیبی نور روز و اشغال می‌باشد. ۶۵ درصد انرژی با LEDها و نور روز صرفه‌جویی می‌شود. دودکش شیشه‌ای وظیفه مکش هوا را بر عهده دارد.

در این بنا آب باران برداشت شده و برای مصارف آبیاری استفاده می‌شود که ۳۰ درصد باعث صرفه‌جویی آب می‌شود. وسایل لوله‌کشی کارا شده و دوگانه می‌باشد، همچنین به سنسورها، شیرهای خودکار و دستگاه‌های کاهش فشار مجهز می‌باشند. ۱۰۰ درصد آب تصفیه‌خانه فاضلاب به سیستم‌های شست‌وشو و محوطه‌سازی می‌رسد. تمام کاشته‌ها از توده‌های زیستی بومی و خشک منطقه می‌باشند.

جوایز و افتخارات

  • گواهی‌نامه پلاتین LEED
  • گواهی ۵ ستاره TERI GRIHA

نکته نهایی

مجموعه سوزلون یک مجموعه نمادین در هند است که با الهام از معماری بومی و احترام به طبیعت و فرهنگ طراحی شده است. به گفته معمار بنا، اجازه دهید این واقعیت انسانی را فراموش نکنیم که اگرچه هدف نهایی ما ایجاد رقصی از فضاهای کاری پرجنب‌وجوش است، هدف نهایی این است که تخیل را از چیزهای بی‌اهمیت روزمره در زندگی به قلمرو خاصی از خلاقیت و الهام ارتقا دهیم، در این محیط یا منطقه‌ای که در یک‌قدمی دنیای مادیات قرار دارد و پادشاهی ذهن می‌باشد.

پیشنهاد مطالعه؛ اگر به مقاله «سوزلون یک زمین | Suzlon OneEarth» علاقه‌مند شدید، خواندن این مقاله نیز به شما پیشنهاد می‌شود:
رویال پارک سنگاپور

مجموعه رویال پارک | ParkRoyal Collection Pickering

مجموعه رویال پارک سنگاپور از محیط گرمسیری سنگاپور، از شالیزارهای برنجی زمینی، از پارک هونگ لیم در کنار سایت‌ تراس‌های برنج و نوپرگرافی آن الهام گرفته شده است. این مجموعه ۲ برابر مساحت سبز را در ارتفاع به شهر باز می‌گرداند. این مجموعه یک باغ مرتفع است.  

اگر به متن این صفحه نیاز دارید

جهت استفاده از متن این صفحه و یا حمایت از نویسنده این متن، می‌توانید به‌صورت قانونی آن را خریده و تنها با مقاصد علمی(مانند استفاده در پژوهش‌ها یا ارائه‌های دانشجویی) مورد استفاده قرار دهید.

  • متنی که خریده می‌شود ممکن است حداکثر ۱۰درصد با متنی که در این صفحه مشاهده می‌شود اختلاف داشته باشد.
  • به محض پرداخت فایل word این صفحه برای شما قابل دانلود خواهد بود.

درصورتی که به متن این صفحه نیاز دارید نیز از طریق دکمه زیر می‌توانید آن را به‌طور قانونی خریداری کنید:

آلبوم عکس سوزلون یک زمین | Suzlon OneEarth

این مطلب را برای دوست خود ارسال کنید:

فهرست مطالب این صفحه

 مطلب پیشنهادی: