خانه شماره 93 تهرانپارس | No. 93 Tehranpars Building

نمای ساختمان شماره ۹۳ تهرانپارس که یک ساختمان مسکونی می‌باشد توسط معمار معاصر ایران علیرضا تغابنی طراحی شده است.
ARCHKITE.IR
archkite logo

شناسنامه

نام: ساختمان شماره ۹۳ تهرانپارس | No. 93 Tehranpars Building

معمار: علیرضا تغابنی و دفتر معماری Next

کارفرما: آقای مؤمنی

مکان: منطقه تهرانپارس، تهران، ایران

زمان ساخت: ۱۳۸۷ شمسی

مساحت: ۳۰۰ مترمربع

کاربری: مسکونی

«صفحه ساختمان شماره ۹۳ تهرانپارس در سایت رسمی گروه نکست»

چرایی تصمیم به ساخت

خانه شماره 93 تهرانپارس که یک ساختمان مسکونی می‌باشد به سفارش شخصی آقای مؤمنی به معمار معاصر ایران، علیرضا تغابنی سپرده شد. تغابنی عموماً از پذیرفتن پروژه‌های ازپیش‌طراحی‌شده توسط معماران شهرداری و مجوز گرفته شده خودداری می‌کند، اما طراحی این پروژه را چالشی جدید برای خود دانسته تا با بودجه‌ای محدود اثری خاص خلق کند.

ساختمان شماره 93 - تهران پارس اثر علیرضا تغابنی
ساختمان شماره 93 تهرانپارس

سایت قرارگیری خانه شماره 93

این ساختمان در محله تهرانپارس در شرق و شمال شرق شهر تهران واقع شده و به علت نزدیکی به بوستان‌های مختلف جزو محله‌هایی با آب‌وهوای دلپذیر به شمار می‌آید. هم‌چنین دسترسی به این منطقه با وسایل نقلیه عمومی و شخصی به‌راحتی امکان‌پذیر بوده و مراکز تفریحی و خدمت‌رسانی بالایی نیز دارد و جزو محله‌های پر رفت‌وآمد و متراکم تهران به شمار می‌آید.

طراحی خانه شمارخ 93 تهرانپارس

علیرضا تغابنی برای طراحی نمای این پروژه با نقاشی شروع کرده و با تمرکز بر طراحی نما و ساختار متفاوت و آجری آن به ساختار داخلی طبقات نیز کمک کرده و جابه‌جایی آشپزخانه در مرتب شدن فضا و وسیع شدن آن مؤثر بوده است. فضای داخلی و دکوراسیون داخلی نیز تحت تأثیر طراحی نما درآمده و به‌خوبی می‌توان اهمیت طراحی نما را در این پروژه مشاهده کرد. پنجره‌ها از ابعاد و شکل‌های متعارف بیرون آمده و با پوشش حصیری برقی که امکان بالا و پایین رفتن و تعویض دارند پوشانده شده است.

جزئیات نما

نمای آجری ساختمان شماره 93 تهرانپارس اصالت ساختمان‌های ایرانی را داشته و نمایی زنده، گرم و باتوجه‌به فرم قرارگیری آجرها و پنجره‌ها حالتی پویا و فعال دارد که سرزندگی را به دنبال می‌آورد. اضافه‌کردن فضای سبز به نما که از داخل و خارج به آن دید وجود دارد به شادابی نما افزوده است و کیفیت فضای داخلی و خارجی را تحت تأثیر خود قرار داده است.

ساختمان شماره 93 - تهران پارس اثر علیرضا تغابنی

جوایز

طراحی این ساختمان جایزه اول مجله معماری و ساختمان در بخش نما را در سال ۲۰۱۰ به دست آورده است.

ساختمان شماره 93 ساخته علیرضا تغابنی archkite.ir (3)

نکته نهایی

طراحی نمای این ساختمان برای علیرضا تغابنی معمار پروژه حالتی ایده‌آل نبوده است و باتوجه‌به بودجه و زمان محدود و محدودیت‌های از پیش تعیین شده نتوانسته تمام طرح‌های خود را پیاده کند. اما تا حد زیادی کیفیت لازم را ایجاد کرده و سرزندگی تازه‌ای به بنا بخشیده است و با تغییرات اندک در داخل فضا نیز توانسته بر ساختمان تأثیری مثبت بیافریند.

آلبوم عکس ساختمان ۹۳

سوالات متداول در مورد ساختمان شماره ۹۳

علیرضا تغابنی این خانه را در سال ۸۷ شمسی ساخته است.

خانه شماره 93 در سال 1387 شمسی توسط معمار معروف، علیرضا تغابنی ساخته شده است.

این مطلب را برای دوست خود ارسال کنید:

فهرست مطالب این صفحه

 مطلب پیشنهادی: