مرکز ژرژ پمپیدو | The center Pompidou

مرکز فرهنگی و هنری ژرژ پمپیدو بزرگ‌ترین موزه‌ی هنر مدرن در جهان است که توسط معماران معروف رنزو پیانو و ریچارد راجرز با ساختاری نو طراحی شده است.
ARCHKITE.IR
archkite logo

شناسنامه

مشخصات کلی ساختمان

نام: مرکز ژرژ پمپیدو | The center Pompidou

معمار: رنزو پیانو«Renzo Piano» و ریچارد راجرز

کارفرما: وزارت فرهنگ فرانسه

مهندس سازه: OVE Arup و شرکا

مکان: پاریس، فرانسه

پایان ساخت: ۱۹۷۷ میلادی

هزینه‌ی ساخت: ۹۹۳ میلیون فرانک فرانسه

سبک: های – تک

The center Pompidou یا مرکز فرهنگی و هنری ژرژ پمپیدو بزرگ‌ترین موزه‌ی هنر مدرن در جهان است که توسط معماران معروف رنزو پیانو و ریچارد راجرز با ساختاری نو طراحی شده است و از اولین نمونه‌های inside out به شمار میاید. ژرژ پمپیدو مرز به سبک معماری پست‌مدرن و اولین نمونه معماری های – تک می‌باشد و هم‌چنین یک نمونه کانستراکتیویسم به شمار می‌آید. نام این مرکز برگرفته از نام رئیس‌جمهور فرانسه ژرژ پمپیدو می‌باشد.

تصمیم به ساخت

جولین کین در سال ۱۹۶۳ تصمیم به ساخت یک کتابخانه در قلب پاریس می‌گیرد و به دستور او جان پییر سیگن تحقیقاتی را جهت ساخت آن شروع می‌کند. ۶ سال بعد در سال ۱۹۶۹ ایده کتابخانه را به یک مرکز فرهنگی برای ارائه آثار تبدیل کرده و سال ۱۹۷۰ مسابقه‌ای به داوری فیلیپ جانسون، اسکار نیمایر و جان تروی با ۶۸۱ شرکت‌کننده برگزار می‌شود که دو معمار جوان، پیانو و راجرز در این مسابقه برنده می‌شوند. طراحی نهایی ساختمان توسط پیانو، راجرز و همکاری جیان فرانکو فرانچینی انجام شده و ساخت این بنا توسط گروه OVE Arup و شرکا در سال ۱۹۷۱ شروع شده و در ۳۱ ژانویه سال ۱۹۷۷ افتتاح شده و مدیریت آن به دست پیر بولز آهنگ‌ساز باهدف گسترش پژوهش در حوزه منابع نوین صوتی، آموزش آزاد هنر و کمک به رشد و شکوفایی هنر می‌باشد.

مرکز ژرژ پمپیدو اثر رنزو پیانو و ریچارد راجرز

سایت قرارگیری

این مرکز در محله بوبرگ در محله ۴ پاریس ساخته شده و در تضاد با بافت تاریخی محله قرار گرفته و با نشان‌دادن تکنولوژی باعث تغییر چهره این منطقه شده است. مجموعه در مرکز شهر، در یک کیلومتری کاتدرال و موزه لوور، نزدیک لس‌هال و خیابان مونتورگوئیل و در نزدیکی مجموعه میدان استراوینسکی قرار گرفته است که با تندیس‌های متحرک در میان و کنار آب جلوه زیبایی فراهم می‌کند. دسترسی به بنا به‌راحتی از طریق تمامی وسایل نقلیه امکان‌پذیر است. پیش از ساخت مجموعه، محله از بلوک‌های ساختمانی و یک پارکینگ شهری تشکیل شده بوده است. مساحت سایت ۲ هکتار می‌باشد و یک استیج دائمی برای رویدادهای شهری ایجاد کرده است.

معرفی کلی بنا

هدف طراحی این مرکز جمع‌آوری و پخش اطلاعات هنری در رشته‌های مختلف است و با سازمان‌های دولتی و خصوصی در ارتباط بوده و تمام رشته‌های هنری، طراحی و معماری، سینما، پژوهش‌های سمعی، تجسمی، صنعتی را در دل خودش جای داده است. مرکز تحقیقات موسیقی IRCAM نیز در این مجموعه قرار گرفته است. پمپیدو بزرگ‌ترین موزه هنرهای مدرن اروپا و یک مکان انعطاف‌پذیر است که با یک پلان آزاد طراحی شده است. به تعبیر راجرز حرکت در این ساختمان مانند خواندن کتاب است، مانند یک گزارش علمی که انسان را به هیجان می‌آورد. کانسپت اصلی طراحی بنا نمایش بنا به‌صورت حرکتی و نمایان ساختن زیربناها می‌باشد. ژرژ پمپیدو مانند یک شهر است که همه چیز می‌توان در آن یافت و به تعبیر نشنال جئوگرافیک عشق در نگاه دوم اتفاق می‌افتد.

گشت‌وگذار آنلاین در مرکز ژرژ پمپیدو پاریس، فرانسه

راهنمایی: با استفاده از این قسمت امکان این را خواهید داشت تا در مجموعه به گشت و گذار بپردازید. توجه داشته باشید اگر از ایران درحال مشاهده این صفحه هستید و تصویر یا تصاویر به‌صورت سیاه به شما نشان داده می‌شود، متاسفانه نیاز به استفاده از سرویس‌های تغییر آی‌پی دارید.

مرکز ژرژ پمپیدو اثر رنزو پیانو و ریچارد راجرز
دیاگرام مرکز ژرژ پمپیدو اثر رنزو پیانو و ریچارد راجرز

 

مرکز پمپیدو به تعبیر منتقدان شبیه انسانی است که دل و روده‌اش را بیرون ریخته‌اند و روح زمان که تکنولوژی است را به نمایش می‌گذارد؛ معماری مثل اقلام صنعتی با شیوه‌ها و مصالح جدید پدیدار می‌شود و ساده‌ترین و مفیدترین شکل خود را بیان می‌کند. در طراحی این بنا از ماشین‌ها الهام گرفته شده و آن را چه در ساختار و چه در مفهوم بیان می‌کند. در این بنا پروسه ساخت به نمایش گذاشته شده و لایه‌لایه بنا و حرکت را می‌شود درک کرد. ژرژ پمپیدو نماد خوش‌بینی به علم و پیشرفت و سرآغاز حرکت‌های نو در معماری است. ساختمان های – تک قابل تجزیه به اجزای خود است و روش ساخت خود را به نمایش می‌گذارد.

این بنا یک طراحی رادیکال است که اهمیت تغییر را نشان می‌دهد. بنا همیشه و نزد همه محبوب نبوده که به تعبیر پیانو همیشه در مقابل یک شوک جدید غلبه وجود دارد. حضور هنرمندان خیابانی در منطقه و کارناوال‌ها به پویایی فضا افزوده و مسابقات و میز شام و عصرانه در این فضا برگزار می‌شود. بنا ریشه‌های عمیق در طراحی داشته و مانند یک سفینه فضایی یا یک اسباب‌بازی شهری به چشم می‌آید.

ساختار بنا

ژرژ پمپیدو از بخش‌های مختلف؛ موزه ملی هنر مدرن، مرکز طراحی صنعتی، اداره توسعه فرهنگی، نمایشگاه‌های هنری و فرهنگی، کتابخانه عمومی و مرجع و بنیاد پژوهش و هماهنگی موسیقی و آکوستیک تشکیل شده است. ۳ طبقه اول کتابخانه هستند؛ طبقه اول بخش مرجع و لغت‌نامه، طبقه دوم بخش فلسفه و مذهب و علوم پایه و اجتماعی و طبقه سوم موضوعات هنری و ورزشی می‌باشد. طبقه ۴ و ۵ به موزه و طبقه ۶ به گالری و نمایشگاه موقت و رستوران اختصاص‌داده‌شده است. فضای بام نیز برای رستوران و کافه در نظر گرفته شده است. ۳ طبقه زیرین نیز پارکینگ و سالن اپرا می‌باشد. در فضای داخلی بنا رنگ‌های روشن و سفید دارد و از پانل‌های گچی برای پارتیشن و سقف کاذب استفاده شده است.

مرکز ژرژ پمپیدو اثر رنزو پیانو و ریچارد راجرز
مرکز ژرژ پمپیدو اثر رنزو پیانو و ریچارد راجرز

سازه و نما

سازه بنا از بتن مسلح، ستون‌های فلزی ۸۰۰ میلی‌متری با دهانه بیش از ۴۵ متر می‌باشد. خرپاهای بزرگ کف را به ستون‌ها متصل کرده و امکان ایجاد دهانه‌های بزرگ را فراهم کرده‌اند. مصالح اصلی بنا شیشه، فولاد و لوله‌های رنگی است و از ۱۶۰۰ تن فولاد پیش‌ساخته، ساخته شده است. ساختمان یک نمای پویا و در حال تغییر دارد که سیستم‌های سازه‌ای، مکانیکی و مدارهای الکتریکی در نمای ساختمان با رنگ‌های مشخصی قرار گرفته‌اند. اسکلت ساختمان به رنگ سفید، تأسیسات به رنگ سبز، داکت‌های آبی برای کنترل آب‌وهوا، سیم‌های مدارهای الکتریکی به رنگ زرد و سیستم‌ها و مدارهای امنیتی به رنگ قرمز می‌باشند.

مسیرهای حرکتی در نمای ساختمان هستند؛ پله‌برقی مجموعه نیز به حالت زیگزاگ با رنگ قرمز در زیر آن در نمای غربی ساختمان قرار گرفته و در ساعات مختلف دیدهای جدیدی از شهر پاریس را برای عابرین فراهم می‌کند و نشان از حرکت در ساختمان می‌باشد. نمایش این ساختار در بنا به خوانایی آن کمک می‌کند. نمای ساختمان یک نمای منحصربه‌فرد است که پوسته از معماری کنار زده شده، شبیه نمای یک پالایشگاه در مرکز شهر است و مفهوم جدیدی از زیبایی را ارائه می‌دهد.

زیربنای این مجموعه ۱۷۷۰۰ مترمربع است؛ یک مکعب به طول ۱۶۶ متر، عرض ۶۰ متر و ارتفاع ۴۲ متر است که ۷ طبقه‌ی آن روی زمین و ۳ طبقه زیرزمین دارد. هر طبقه بنا صحنه‌ای وسیع و قابل تغییر را ارائه می‌کند. سرویس‌های مختلف بنا در نما قرار گرفته‌اند و این امکان فراهم شده تا از فضای داخل بتوان بهینه‌تر استفاده کرد اما قرارگرفتن سیستم‌ها در نما لزوم محافظت از آن‌ها را چندبرابر کرده است. تونل شفاف روی نما ارتباط خارج و داخل را فراهم کرده است.

هزینه ساخت و رویدادها

هزینه ساخت بنا ۹۹۳ میلیون فرانک فرانسه بوده است. در سال ۱۹۹۶ تا سال ۲۰۰۰ که نوسازی این بنا انجام شده است حدود ۵۷۶ میلیون فرانک فرانسه هزینه شده است. در سال ۲۰۰۶، ۵ میلیون نفر از مجموعه بازدید کرده که تقریباً ۱۷۰۰۰ نفر در روز است و روزانه ۶۰۰۰ نفر از کتابخانه استفاده می‌کنند. در ۱۲ می ۲۰۱۰ پمپیدو متز فرانسه در شهر متز با ساختاری متفاوت ساخته شده است. طبق برنامه‌ریزی‌ها این بنا باید در سال ۲۰۲۳ به مدت ۷ سال به‌صورت نسبی یا ۴ سال به طور کامل بازسازی شود و هزینه آن ۲۳۵ میلیون دلار برآورد شده است.

نکته نهایی

ساخت مجموعه فرهنگی ژرژ در این منطقه ناامن، امنیت و آرامش را به منطقه آورده است. یک ساختمان نمادین در منطقه و یادمان برای شهر است و سومین مرکز پربازدید پس از برج ایفل و موزه لوور در پاریس است. این مجموعه آخرین بنای سبک مدرن است که جریانی نو در معماری و شهرسازی ایجاد کرده است و یک انقلاب جدید در طراحی معماری بوده است.

آلبوم عکس مرکز ژرژ پمپیدو

این مطلب را برای دوست خود ارسال کنید:

فهرست مطالب این صفحه

 مطلب پیشنهادی: