ترا، پاویون پایداری در اکسپو دبی2020 | Terra, Expo2020

ترا پاویون پایداری در اکسپو ۲۰۲۰ دبی است که با شکلی پویا از فرایندهای طبیعی پیچیده مانند فتوسنتز الهام گرفته است. در این مقاله به‌طور کامل این پاویون را بررسی کرده‌ایم
ARCHKITE.IR
archkite logo

شناسنامه

نام: ترا، پاویون پایداری در اکسپو 2020دبی | Terra_The Sustainability Pavilion Dubai Expo 2020

معمار: گریمشاو | Grimshaw

مکان: دبی، امارات متحده عربی

مساحت: ۶۰۰۰ مترمربع

«برگه ساختمان ترا در سایت رسمی اکسپو۲۰۲۰»

ترا پاویون پایداری در اکسپو ۲۰۲۰ دبی است که با شکلی پویا از فرایندهای طبیعی پیچیده مانند فتوسنتز الهام گرفته است. هدف ساخت این بنا روشن ساختن نبوغ و امکان معمار می‌باشد در راستای آنکه جامعه به دنبال استراتژی‌های هوشمند برای زندگی پایدار در آینده می‌باشد. پاویون پایداری نمایشی از فناوری نوآورانه و محوطه‌سازی نوآورانه می‌باشد و مسئولیت‌های فردی و اجتماعی را بررسی می‌کند.

چرایی تصمیم به ساخت و سایت قرارگیری

این پاویون در منطقه پایداری در مکانی برجسته در کنار چشم‌انداز‌ها و باغ‌های نمایشی، در مسیرهای پر پیچ‌وخم و محوطه‌های سایه دارد واقع شده و هاله‌ای جادویی ایجاد کرده است. محل اکسپو ۲۰۲۰ در شهر دبی در کشور امارات متحده عربی می‌باشد. این پاویون توسط معمار گریمشاو طراحی شده است و طراح منظر این مجموعه Desert INK می‌باشد. رابطه ساختمان با مکان با زمینه‌های فرهنگی و فیزیکی آن بسیار مهم بوده چرا که این بنا قدرت تأسیسات و ظرفیت آن را برای روشی جدید در زندگی پایدار در یک محیط چالش‌برانگیز بیابانی مانند امارات نشان می‌دهد.

معرفی کلی بنا

هدف طراحی ایجاد یک ساختمان بوده که بتواند در آب‌وهوای سخت انرژی و آب تولید کند. طراحی بنا یک طراحی چندجانبه بوده که با مجموعه‌ای از فناوری‌ها و سیستم‌های ساختمانی و راه‌حل‌های طراحی سعی داشته به انرژی صفر خالص دست پیدا کند و تمام سیستم‌ها هماهنگ با یکدیگر عمل کنند. مجموعه ترا یک میکرو اکوسیستم مستقل است استراتژی‌های مختلف در آن ترکیب شده‌اند از جمله این استراتژی‌ها؛ بهینه‌سازی شرایط طبیعی موجود در مکان، به حداکثر رساندن کارایی تجهیزات و تکمیل با فناوری‌های پایدار پیش‌گام برای ایجاد راه‌حل‌های نوآورانه می‌باشد. مساحت کل ۱۷ هزار مترمربع بوده و مساحت بنا بیش از ۶ هزار متر است و یک فضای نمایشگاهی می‌باشد.

نمای خارجی سازه ترا در اکسپو دبی

گشت و گذار آنلاین در پاویون ترا | Terra

راهنمایی: با استفاده از این قسمت امکان این را خواهید داشت تا در مجموعه به گشت و گذار بپردازید. توجه داشته باشید اگر از ایران درحال مشاهده این صفحه هستید و تصویر یا تصاویر به‌صورت سیاه به شما نشان داده می‌شود، متاسفانه نیاز به استفاده از سرویس‌های تغییر آی‌پی دارید.

نمای داخلی پاویون

نمای خارجی پاویون

فضای زیرین از نمای نزدیک سازه ترا در اکسپو دبی

ساختار پاویون

ورودی بنا یک بستر خشک رودخانه است با نمایشی از حیوانات منقرض شده و حیوانات امروزی تا ذهن‌ها را نسبت به آسیب‌هایی که روی حیات‌وحش در حال وقوع است بیدار کند. در فضا از اشیا فرهنگی تطبیقی بادیه‌نشینان نیز استفاده شده است. سایه‌بان پاویون بر فراز حیاط گسترده شده‌اند و بیش از ۶ هزار مترمربع سلول‌های فوتوولتاییک را شامل می‌شوند. از ترکیب پیشرفته‌ترین فناوری در جذب خورشیدی و درک روشن از شرایط طبیعی ساخت در طراحی استفاده شده است.

سازه ترا در اکسپو دبی

سازه

سازه یک سایه‌بان بیضی‌شکل غول‌پیکر به عرض ۱۳۰ متر است. طراحی سازه با به حداکثر رساندن استحکام با نشانه‌های شعاعی که توسط یک حلقه فشاری احاطه شده‌اند، انجام شده است و بار خود سازه را کاهش می‌دهند. فیبر کربن استفاده شده در بنا اجازه می‌دهد فرم بدون پشتیبانی تا ۹ متر از همه جهات گسترش یابد.

محوطه و سایه‌بان

باغ‌های اطراف پاویون پایداری تجربی و کاربردی هستند و زمینه را برای دستیابی به فضای داخلی فراهم می‌کنند. مناطقی در سایه ایجاد شده‌اند که جمعیت را توزیع و مدیریت کرده و فرصت‌هایی جهت خرده‌فروشی و ارائه غذا و نوشیدنی فراهم می‌کند. نقطه اوج سیستم‌های ساختمان در قلب پاویون و در حیاط بزرگ بیرونی قرار گرفته است. حیاط از زبان بومی منطقه‌ای الهام گرفته شده است و یک فضای بزرگ و خنک ایجاد کرده است.

تجربه قرارگرفتن در حیاط زیر یک درخت با سایه بزرگ می‌باشد. مطالعات ترمودینامیکی نسیم‌های غالب را ترسیم کرده و از آن‌ها برای شکل‌دادن به حیاط استفاده شده است تا نسیم‌های خنک مطلوب جنوب غربی وارد شده و مانع بادهای گرم‌تر شوند. فرم سایه‌بان با حیاط کار می‌کند و هوای خنک را به داخل هدایت می‌کند. هم‌زمان هوای گرم کم‌ارتفاع از طریق یک اثر دودکش در مرکز تخلیه می‌شود.

رفتار نور در سازه ترا در اکسپو دبی

بررسی انرژی

در ادامه ساختمان terra از نظر انرژی موردبررسی قرار خواهد گرفت.

پایداری و انرژی

ترا توانایی دارد تا با استفاده از تکنولوژی‌های پیشرفته خود از انرژی نور خورشید جهت تأمین انرژی استفاده کرده و آب شیرین را از هوای مرطوب جذب کند. سلول‌های فوتوولتاییک که روی بنا را گرفته‌اند با پوشش شیشه‌ای ترکیب شده و انرژی را تأمین می‌کنند. در این بنا تولید انرژی به‌صورت فعال و غیرفعال می‌باشد.

جهت به حداکثر رساندن کارایی در طراحی به دنبال سایه بوده و از فضای زیرزمین استفاده شده است. هم‌چنین از خاصیت عایق بودن زمین برای محافظت در دماهای بالا تا ۵۰ درجه سانتی‌گراد نیز بهره گرفته شده است. بیشتر محل‌های اقامتی پایین‌تر از درجه‌بندی بوده و با سیستم سقف پوشانده شده است که مانعی اساسی برای کمک به کاهش بارهای خنک‌کننده و صرفه‌جویی انرژی ایجاد می‌کند. سطوح بالایی زمین با دیوار ضد باران گابیون پوشانده شده که سنگ‌های آن از سنگ‌های محلی کوه هاجر که جرم حرارتی کافی برای جذب گرما را فراهم می‌کند و رنگ طبیعی آن منعکس‌کننده خورشید می‌باشد، تأمین شده است.

دید پرنده در روز سازه ترا در اکسپو دبی

پایداری و گیاهان

در بام گیاهانی که در بیابان‌های اطراف می‌رویند و بعضاً تابه‌حال به دست انسان کاشت نشده‌اند، کاشته شده است؛ این گیاهان منظره‌ای کارآمد ایجاد کرده‌اند که از طریق یک سری سیستم‌های حلقه بسته طراحی شده و برای عمل فیلترکردن از آن‌ها استفاده می‌شود. در این بنا بستر مناسبی برای کشاورزی مولد با کشاورزی هالو فیت ایجاد شده است. کاشت گیاهان محلی ۷۵ درصد باعث کاهش مصرف آب شده‌اند.

پایداری و آب

در این مجموعه آب به‌صورت خودکفا تولید شده و آب خاکستری نیز با فناوری‌های روز بازیافت می‌شود و درک جدید از منطقه منحصربه‌فرد و تنوع زیستی ایجاد می‌کند. سایه‌بان‌ها به‌عنوان یک منطقه جمع‌آوری بزرگ برای آب عمل کرده و سیستم آب ساختمان را پر می‌کنند. در پاویون پایداری تکنیک‌های آبیاری جدیدی اختراع شده است که بر میزان مصرف پایین آب تأثیرگذار بوده‌اند.

درختان انرژی، E-Tree

۱۹ درخت E به قطر ۱۵ تا ۱۸ متر، ۲۸ درصد انرژی موردنیاز پاویون را تأمین می‌کند. این درختان از خون اژدها که درختی در سکوترا در جزیره‌ای در ۲۰۰ مایلی یمن می‌باشد، الهام گرفته شده‌اند و از آن‌ها برای سایه‌اندازی و برداشت انرژی خورشید استفاده می‌شود. جنس این درختان از فولاد، کامپوزیت‌های پیچیده و بهینه شده برای سلول‌های خورشیدی ۱۸ متری می‌باشد. این درختان بخش جدایی‌ناپذیر اکسپو می‌باشند.

درختان با الهام از رفتار گل آفتاب‌گردان ۱۸۰ درجه در طول روز می‌چرخند تا بازده انرژی را به حداکثر برساند و بازدهی سلول‌های خورشیدی را نیز به حداکثر برساند. پنل‌های خورشیدی سفارشی و به شکل ذوزنقه بوده و در سه‌لایه شیشه تعبیه شده‌اند که بدون ایجاد سایه‌های شدید با مسدودکردن مناظر به آسمان سایه را در قسمت زیرین ایجاد می‌کند. درختان با یک ساختار فیبر کربن مهندسی شده که از طراحی فرمان یک قایق بادبانی الهام گرفته شده است، پشتیبانی می‌شود.

گواهی‌ها

  • گواهی پلاتین LEED
  • LEED Zero Energy
  • LEED Zero Water

نکته نهایی

پاویون پایداری پس از اکسپو به مأموریت خود ادامه داده و تبدیل به یک موزه علم می‌شود که زمینه کاوش در شیوه‌های پایداری و سرپرستی زمین را یادآوری می‌کند. در این ساختمان داستان رابطه نوع بشر با طبیعت و درک تأثیرات انسان بر محیط را به نمایش می‌گذارد. نقد‌های زیادی به ساخت این بنا توسط معماران دیگر مطرح شده است از جمله میزان ۱۸ هزار تن کربنی که در ساخت تولید شده است و منتقدین بیان می‌کنند که باتوجه‌به هدف این پاویون، تولید این میزان کربن هیچ‌گونه توجیهی ندارد. انتظار می‌رود این پاویون بتواند ۵۰ تا ۱۰۰ سال آینده مورداستفاده قرار بگیرد.

پیشنهاد مطالعه؛ اگر به مقاله «ترا، پاویون پایداری در اکسپو دبی2020 | Terra, Expo2020» علاقه‌مند شدید، خواندن این مقاله نیز به شما پیشنهاد می‌شود:
محوطه ساختمان بین المللی فوکوکا نمونه موردی ساختمان سبز

سازمان بین‌المللی استانی Across فوکوکا

سازمان بین‌المللی استانی Across فوکوکا شروع جنبش سبزشدن کشور ژاپن بوده است. ساختمان حاصل گزینه‌های محدود سایت و نبوغ معمار بوده است. در این مقاله این بنا از نظر معماری و انرژی بررسی شده است.

مرکز دروازه شرقی یا ایست گیت(EastGate Center)

مرکز دروازه شرقی | EastGate Center

مرکز ایست گیت یا دروازه شرقی در زیمباوه از لانه موریانه‌ها در طراحی خود الهام گرفته و به یکی از برجسته‌ترین ساختمان‌های سبز آفریقا تبدیل شده است. ساختمان یک معماری بیو میمیک است.

آلبوم عکس پاویون ترا در اکسپو2020 دبی | Terra

این مطلب را برای دوست خود ارسال کنید:

فهرست مطالب این صفحه

 مطلب پیشنهادی: