خانه‌های پلاس انرژی در برلین | PlusEnergy Houses in Berlin

خانه‌های پلاس انرژی در برلین یک‌خانه تک خانواده و ۲ خانه نیمه مستقل است که توسط گروه GRAFT طراحی شده است و میزان تولید انرژی سالانه آن از می‌زان مصرف آن بیشتر است.
ARCHKITE.IR
archkite logo

شناسنامه

نام: خانه‌های پلاس انرژی در برلین | Plus_Energy Houses in Berlin

معمار: GRAFT

مکان: برلین، آلمان

زمان ساخت: ۲۰۱۳-۲۰۱۵

خانه‌های پلاس انرژی در برلین یک‌خانه تک خانواده و ۲ خانه نیمه مستقل است که توسط گروه GRAFT طراحی شده است. این خانه سازگار با محیط‌زیست است که بر تحرک، انرژی و سلامتی تاکید ویژه دارد. طراحی در یک رویکرد جامع با تجهیزات نوآورانه ساختمان، تحرک الکترونیکی، پایداری و سلامت فیزیکی به‌صورت مستقل انجام شده است. سبک طراحی این مجموعه از الگوهای معماری مدرن پیروی می‌کند.

چرایی تصمیم به ساخت و سایت قرارگیری

خانه با فناوری پیشرفته باهدف طراحی پایدار، زندگی راحت و درعین‌حال سازگار با محیط‌زیست طراحی شده است تا یک زندگی سالم همراه با فعالیت را ایجاد کند. این خانه در شهر برلین کشور آلمان در سال‌های ۲۰۱۳ تا ۲۰۱۵ طراحی و ساخته شده است. معماری آلمان در حوزه معماری انرژی مثبت بسیار پیشرو بوده و سعی دارد تا شهرهای خود را به این سمت ببرد. برنامه‌ریزی و اجرای این خانه توسط شرکت  Buro Happold انجام شده است.

خانه‌های پلاس انرژی در برلین | توسط گروه GRAFT

ساختار داخلی خانه

‌سایت خانه GRAFT، ۵۰۰ مترمربع بوده و مساحت بنا ۲۳۲ مترمربع می‌باشد. ساختمان با یک برنامه‌ریزی یکپارچه و رویکردی جامع یک چرخه انرژی ایجاد کرده است. نقشه‌های هوشمند طبقات اجازه می‌دهد تا مناطق خصوصی و چشم‌انداز‌های پانوراما در طبقات بالا ایجاد شود. فضای داخلی از نظر صحنه نگاری مستقل بوده و مناطق وسیع و اجتماعی باز در طبقه همکف قرار گرفته‌اند. مجسمه شومینه و آشپزخانه در قلب خانه قرار گرفته و به‌عنوان عنصر مرکزی با پلکان بین طبقه همکف و بالای آن کاملاً با گچ اضافی پوشانده شده‌اند که به تنظیم رطوبت با استفاده از مواد طبیعی و ایجاد آب‌وهوای داخلی بهتر کمک کرده است.

خانه‌های پلاس انرژی در برلین | توسط گروه GRAFT
خانه‌های پلاس انرژی در برلین | توسط گروه GRAFT

پایداری و انرژی

خانه‌های پلاس انرژی GRAFT بیشتر از نیاز ساختمان انرژی تولید کرده و این انرژی اضافه را صرف شارژ خودروی الکتریکی می‌کند. طراحی، ساخت‌وساز و بهره‌برداری این خانه همگی با اصول پایداری منطبق بوده و برای انتخاب مصالح ساختمانی نیز به چرخه عمر آن‌ها توجه کرده و از طبیعی بودن آن‌ها و قابلیت بازیافت اطمینان حاصل شده است؛ برای مثال سقف از چوب و خاک که متریال‌های تجدید‌پذیر هستند ساخته شده است. استفاده از مواد طبیعی فضایی معتبر ایجاد کرده و به ویژگی‌های مرتبط با سلامتی تاکید می‌کند.

ساختمان به سیستم مدیریت انرژی هوشمند متصل بوده و به کاهش بار پیک روزانه کمک می‌کند. پمپ‌های حرارتی، یخچال‌ها، ماشین‌های ظرف‌شویی و ایستگاه‌های شارژ باتری خودروهای الکتریکی در ساعاتی از روز که مصرف انرژی کم است روشن می‌شوند. خانه مجهز به شیشه‌های ۳ جداره و عایق حرارتی بوده از پل‌های حرارتی جلوگیری می‌کند. یک واحد بازیابی آب و مخزن آب تضمین می‌کند تا از آب باران و آب خاکستری برای فاضلاب شست‌وشو استفاده شود.

انرژی و تجهیزات

انرژی الکتریکی ساختمان توسط سلول‌های فوتوولتاییک روی بام تأمین می‌شود. پمپ‌های حرارتی منبع زمینی را باانرژی که گرمایش و آب گرم را به خانه‌ها می‌رساند تأمین شده و در تابستان سرمایش را فراهم می‌کند. گرمایش خانه از کف تأمین شده و یک رادیاتور اضافی در حمام قرار گرفته است. یک واحد تهویه مکانیکی مخصوص هوا جهت کاهش ازدست‌دادن گرما، تنظیم سطح رطوبت و کاهش قرارگرفتن در معرض گرده طراحی و نصب شده است که یک سیستم کارآمد است و توسط ساکنین کنترل می‌شود.

نکته نهایی

خانه‌های طراحی شده ۳ سازه هستند که زندگی جامع را نشان داده و به Holistic living معروف هستند. طراحی یک معماری پیچیده و فناوری نوآورانه است که تحرک پایدار و زیست‌محیطی سالم است. این خانه تجربه یک زندگی مسئولانه در آینده را به نمایش می‌گذارد و الزامات کیفیت استاندارد Plus Energy House را از وزارت حمل‌ونقل ساختمان و امور شهری دریافت کرده است.

پیشنهاد مطالعه؛ اگر به مقاله «خانه‌های پلاس انرژی در برلین | PlusEnergy Houses in Berlin» علاقه‌مند شدید، خواندن این مقاله نیز به شما پیشنهاد می‌شود:
دیاگرام ساختمان سبز مرکز کنوانسیون ونکوور غرب«Vancouver Convection Center West»

مرکز کنوانسیون ونکوور غرب | Vancouver Convection Center West

مرکز کنوانسیون ونکوور غرب اولین ساختمانی‌ است که گواهی پلاتین دوبل LEED را در بخش رهبری در طراحی و انرژی محیطی دریافت کرده است. این مرکز به یکپارچه‌کردن اکوسیستم شهری در تقاطع هسته مرکزی شهر و اکوسیستم دیدنی طبیعی آمریکای شمالی کمک می‌کند. پروژه ترکیبی از معماری، معماری داخلی، طراحی شهری است که بخشی از شهر را زنده کرده است.

دیاگرام توره رفرما «Torre Reforma»

توره رفورما | Torre Reforma

توره رفورما یک ساختمان پایدار و بهینه در مصرف انرژی می‌باشد. این بنا موفق به دریافت گواهی پلاتین LEED شده است. در سال ۲۰۱۶ توره رفورما به‌عنوان بلندترین آسمان‌خراش در مکزیکوسیتی می‌باشد. این بنا به بهبود کیفیت بصری خط افقی شهر و سطح خیابان کمک کرده است.

آلبوم عکس  و پلان‌های خانه‌های انرژی مثبت در برلین

این مطلب را برای دوست خود ارسال کنید:

فهرست مطالب این صفحه

 مطلب پیشنهادی: