لیلا عراقیان | Leila Araghian

لیلا عراقیان، یکی از معماران معاصر ایرانی است که به دلیل اثر برجسته‌اش-پل طبیعت-در تهران شناخته شده است.
ARCHKITE.IR
archkite logo

شناسنامه

لیلا عراقیان | Leila Araghian

تولد: 1983 میلادی | ۱۸ مهر ۱۳۶۲ خورشیدی

محل تولد: تهران، ایران

دیپلم: ریاضیات، ۱۳۸۰ شمسی

کارشناسی: مهندسی معماری، 1380-1384 شمسی، دانشگاه شهید بهشتی

کارشناسی ارشد: دانشگاه بریتیش کلمبیا

دلیل شهرت: پل طبیعت، تهران

«وبسایت گروه دیبا، سازنده پل طبیعت»

لوگوی گروه دیبا

زندگی فردی و تحصیلی

لیلاعراقیان، ۱۸ مهر ۱۳۶۲ شمسی در شهر تهران، ایران متولد شد. او دیپلم ریاضی خود را در سال ۱۳۸۰ گرفته و همان سال وارد دانشگاه شهید بهشتی تهران در رشته مهندسی معماری شده و با تفکر ترکیب ریاضی و نقاشی در معماری به این رشته علاقه‌مند شده است. پایان‌نامه کارشناسی خود را با موضوع «چگونه بنایی داشته باشیم که بیرونش ساده و داخلش پیچیده باشد؟» ارائه کرده و پس از دفاع پایان‌نامه خود برای ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد به دانشگاه بریتیش کلمبیا در کانادا رفته و با پایان‌نامه‌ی خود را با عنوان «حیا، سختی در سکوت» دفاع کرده و درصدد تبدیل آن به کتاب می‌باشد.

لیلا عراقیان در رویداد TEDx تهران

زندگی حرفه‌ای

لیلا عراقیان معمار ایرانی پس از تحصیل دوران کارشناسی در سال ۲۰۰۵، شرکت سازه‌های پارچه‌ای دیبا را با همکار خود علیرضا بهزادی تأسیس کرده است. او به‌واسطه طراحی پل طبیعت در شهر تهران به شهرت رسیده و نقطه عطفی در زندگی وی بوده است. در سال ۱۳۸۷ مسابقه‌ی طراحی پل در تهران برگزار شده و طرح لیلا عراقیان و علیرضا بهزادی در سال ۱۳۸۸ برنده و ساخت پل شروع می‌شود. این پل سال ۱۳۹۳ افتتاح شد.

هدف او در طراحی، خلق فضاهایی است که انسان‌ها هنگام حضور از آن فضا لذت ببرند و در طراحی کارهای خود همواره به دنبال رشد و یادگیری می‌باشد. به عقیده او رسالت معماران ایجاد حس بهتر در مردم است و معتقد بوده افراد آماتور در معماری می‌توانند به دلیل عدم وابستگی به محدودیت‌ها شگفتی خلق کنند. پس از طراحی پل طبیعت او مسیر تازه‌ای را برای معماران تازه‌کار ایرانی به نمایش گذاشته است و افراد جرئت بیشتری در خلق آثار خود پیدا کرده‌اند.

آثار لیلا عراقیان

اولین طرح اجرا شده توسط لیلاعراقیان برپایی سازه‌های چادری در پارک آب‌وآتش شهر تهران است. پس از آن پلطبیعت که تبدیل به نمادی برای شهر تهران شده است، اثر شاخص او می‌باشد. هم چنین در سال ۲۰۱۸ به‌عنوان دستیار فنی در بازسازی پوشش سقف و نما در استادیوم بی سی پلیس در ونکوور کانادا همکاری داشته است.

جوایز و افتخارات لیلا عراقیان

  • جایزه دوم طراحی فضاهای ورزشی در دومین کنفرانس سازه و معماری، ۱۳۹۰
  • رتبه دوم مسابقه کوشک جهانی به همراه بابک رستمیان و علیرضا برهانی
  • برنده جایزه معماری انتخاب مردمی در بخش بزرگراه‌ها و پل‌ها، ۲۰۱۵
  • برنده جایزه هنرستان معماری UBC معماری الدر هنری
  • جایزه معماری آقاخان، ۲۰۱۶
  • سخنرانی در موضوع ٬چگونه پلی برای گرد هم آوردن مردم طراحی کردم؟٬ در نداکس تهران، ۱۳۹۴
  • سخنرانی در زمینه تاریخچه سازه‌های پارچه‌ای ایران و معرفی شرکت دیبا و پل طبیعت در دانشگاه‌های تهران، علم و صنعت، آمریکا دوبی

 

او به علت تحریم‌هایی که علیه کشور ایران اعمال شده است نتوانست در مسابقات بین‌المللی معماری بریتانیا شرکت کرده و رابطه این امر سیاسی را با مسئله فرهنگی ناعادلانه می‌داند.

 

سوالات متداول در مورد لیلا عراقیان

لیلاعراقیان معمار جوان ایرانی است که اثر معروف او پل طبیغت است.

لیلاعراقیان متولد 18مهر1362خورشیدی است.

لیلاعراقیان دارای دیپلم ریاضی، کارشناسی معماری از دانشگاه شهید بهشتی و کارشناسی‌ارشد از دانشگاه بریتیش کلمبیای کانادا است.

لیلا عراقیان در سال 2005 شرکت سازه‌های پارچه‌ای دیبا را با همکاری علیرضا بهزادی تاسیس کرده است.

این مطلب را برای دوست خود ارسال کنید:

فهرست مطالب این صفحه

 مطلب پیشنهادی: