پاویون انگلستان در اکسپو دبی۲۰۲۰ | UK, Expo2020

پاویون انگلستان از یکی از آخرین پروژه‌های استفان هاوکینگ به نام پیام موفقیت‌آمیز الهام گرفته شده است. این پاویون از الگوریتم‌های کامپیوتری استفاده کرده و بازدیدکنندگان را به تفکر درمورد چگونگی ارتباط برقرار کردن هنگام مواجهه با تمدن‌های پیشرفته دعوت می‌کند.
ARCHKITE.IR
archkite logo

شناسنامه

نام: پاویون انگلستان در اکسپو دبی ۲۰۲۰

|

UAE Pavilion Dubai Expo 2020

معمار: اس دولین | Es Devlin

مکان: دبی، امارات متحده عربی، UAE

ارتفاع: ۲۰ متر

هزینه: ۴۴ میلیون پوند

«صفحه پاویون انگلیس در وبسایت رسمی اکسپو2020»

پاویون انگلستان با موضوع نوآوری برای آینده مشترک طراحی شده است و از یکی از آخرین پروژه‌های استفان هاوکینگ به نام پیام موفقیت‌آمیز الهام گرفته شده است. این پاویون از الگوریتم‌های کامپیوتری استفاده کرده و بازدیدکنندگان را به تفکر درمورد چگونگی ارتباط برقرار کردن هنگام مواجهه با تمدن‌های پیشرفته دعوت می‌کند. این پاویون به POEM Pavilion، پاویون شعر معروف است و موسیقی، زبان و نور در آن ادغام شده است.

چرایی تصمیم به ساخت و سایت قرارگیری

این ساختمان به مدت ۵ ماه توسط اس دولین و ۱۲ همکار او طراحی شده است. طراحی بنا یک طراحی مشارکتی است که مهندسی سازه آن با گروه Atelier one، مشاوره طراحی محیطی با Atelier Ten، معمار اجرایی آن Veretee بوده و با همکاری آژانس خلاق Avantgarde انجام شده است. پاویون انگلستان در اکسپو ۲۰۲۰ در شهر دبی کشور امارات با موضوع اتصال ذهن‌ها – ایجاد آینده، قرار گرفته است. ۱۷۰ سال است که انگلستان در اکسپو حضور داشته است. مفهوم این پاویون ادامه رو پاویون‌های طراحی شده در دو اکسپو گذشته می‌باشد. به گفته اس دولین بیان یک کشور در یک ساختمان یا مجسمه کاری دشوار است.

معرفی کلی

در هنگام ورود به پاویون انگلستان هر فرد یک کلمه را با مفهوم بشریت یا زندگی اهدا می‌کند. اولین کلمه عزت بوده و توسط ریم آل هاشمی گفته شده است. با استفاده از یک الگوریتم هوشمند با ماشین GPT_2 این واژه‌ها تشکیل شعر می‌دهند و به هنگام خروج از مجموعه یک پیام جمعی به نمایش گذاشته می‌شود. این کانسپت چگونگی تأثیر نقش انگلستان در هوش مصنوعی و فضا را به نمایش گذاشته و تجربه حضور در این بنا شبیه به یک سفر دیجیتالی می‌ماند. در واقع یک کلکسیون از کلمات اهدا شده توسط بازدیدکنندگان جمع‌آوری می‌شود. این شعر یک کیفیت آزمایشی، موقتی، آسیب‌پذیر و کنجکاو دارد و در هر دقیقه یک شعر تولید می‌شود.

هدف طراحی افزایش توجه به اهمیت الگوریتم‌هایی است که بخشی از زندگی ما هستند و به نقل‌قول از اس دولین بخشی از زندگی بریتانیایی است که به طور مداوم درحال‌رشد است. این الگوریتم‌ها نقش مهمی در شکل‌گیری آینده داشته و خروجی آن بر اساس آن چیزی است که آموزش‌دیده و فردی که آن‌ها را مدیریت کرده است.

پاویون بریتانیا در اکسپو ۲۰۲۰ فضایی باز، دعوت‌کننده، پرسشگرانه، نامعلوم، متناقض، ناسازگار، گاهاً بی‌معنی، زیبا، در دسترس، اشتباه‌پذیر و کمیک و باشکوه دارد. به گفته اس دولین هرکس وارد ساختمان می‌شود به بخشی از آن تبدیل می‌شود. این فضا ۲۰ متر ارتفاع داشته و هزینه کلی طراحی و ساخت آن ۴۴ میلیون پوند شده است. این بنا از قسمت‌های مختلف؛ پیچ‌وخم آرزوها، فضای سرود، فضای نمایش، رستوران و بار تشکیل شده است که نام بار به‌افتخار اولین اکسپو لندن در سال ۱۸۵۱، بار ۱۸۵۱ نام‌گذاری شده است.

پاویون بریتانیا به پاویون شعر معروف شده و این پاویون با تاکید بر هوش مصنوعی توانست مفاهیم نوین را بیان کند. تجربه بازدیدکنندگان از فناوری این پاویون یک سفر دیجیتالی غنی بوده است که زمینه‌ساز همکاری‌های گسترده می‌شود. این بنا سعی داشته تا یک پیام جمعی را توسط فناوری خود به نمایش بگذارد.

پاویون انگلستان در اکسپو دبی ۲۰۲۰ اثر اس دولین | Es Devlin
uk expo2020 archkite.ir 5
uk expo2020 archkite.ir 4

گشت‌وگذار آنلاین در پاویون انگلستان در اکسپو دبی ۲۰۲۰

راهنمایی: با استفاده از این قسمت امکان این را خواهید داشت تا در مجموعه به گشت و گذار بپردازید. توجه داشته باشید اگر از ایران درحال مشاهده این صفحه هستید و تصویر یا تصاویر به‌صورت سیاه به شما نشان داده می‌شود، متاسفانه نیاز به استفاده از سرویس‌های تغییر آی‌پی دارید.

نمای داخلی پاویون انگلیس

نمای خارجی پاویون انگلیس

پاویون انگلستان در اکسپو دبی ۲۰۲۰ اثر اس دولین | Es Devlin
uk expo2020 archkite.ir 3

ساختار پاویون

سازه بنا CLT و به شکل مخروط شکسته می‌باشد. تخته چوب‌‌های extrude شده با طول ۵۲ متر از نما بیرون‌زده و فرم دایره را به وجود آورده‌اند. متریال استفاده شده در بیشتر فضاها چوب لمینت شده با روکش چندلایه می‌باشد. پاویون مانند یک ابزار موسیقی غول‌پیکر عمل می‌کند. اشعار به زبان انگلیسی و عربی با چراغ‌های LED به نمایش در می‌آیند. LEDها با صفحات خورشیدی ترکیب شده و با یک لابیرنت داخل سایه قرار گرفته‌اند. 

سازه توسط الوارهای چوبی که در اتریش و ایتالیا به صورت پایدار تولید می‌شوند، ساخته شده است که نشانی بر پایدار بودن این بنا است. عناصر LED در نما نیز در بلژیک و چین طراحی و در کالیفرنیا ساخته شده است. همکاری با کشورهای دیگر در ساخت بنا، در راستای تلفیق فرهنگ‌ها و توجه به جهانی بودن و یکی بودن جهان دارد. این پاویون نشان مي‌دهد که بریتانیا چگونه در مشکلات جهانی با سرعت بالا مشارکت داشته و در زمینه سرعت و تکنولوژی پیشتاز است.

پاویون انگلستان در اکسپو دبی ۲۰۲۰ اثر اس دولین | Es Devlin

طراحی داخلی

با ورود به فضای کرال داخلی، افراد در یک منظره صوتی که آن‌جا موسیقی از سراسر جهان پخش می‌شود، قرار می‌گیرند و یک تجربه صوتی جوی و همه‌جانبه برای آن‌ها خواهد بود. موسیقی بیانی از همبستگی افراد کشور‌های مختلف و تأکیدی بر این است که همه‌ی ما بخشی از یک جامعه‌ی جهانی هستیم و موسیقی تنها صدای زمین است. ساختمان، خود یک نمایشگاه بوده و فضایی اختصاصی به نمایشگاه داده نشده است. یک وید خمیده با دیوار پوشیده شده از کاشی‌های LED که کلمات روی آن به نمایش در می‌آیند وجود دارد و از ترکیب آن‌ها یک متن که تصویر صوتی از گروه‌های مختلف و قومیت‌های گوناگون از بریتانیاست پدید می‌آید.

نکته نهایی

پاویون بریتانیا ترکیبی از فناوری، خلاقیت و نوآوری است که راه‌حل‌های پایدار چالش‌های آینده را به‌سرعت به نمایش می‌گذارد. این بنا بیانگر ایده‌آل بریتانیا می‌باشد. ساختمان مثل یک فراخوان تمامی افراد را دعوت می‌کند تا جمع شوند و به مفهوم یکپارچگی، یکی بودن تمامی جوامع و پیش رفتن به‌سوی اهداف مشترک تاکید می‌کند تا انسان‌ها با مشارکت یکدیگر دنیای بهتر و پایدارتری را بسازند.

آلبوم عکس پاویون انگلستان در اکسپو دبی 2020

این مطلب را برای دوست خود ارسال کنید:

فهرست مطالب این صفحه

 مطلب پیشنهادی: