پاویون روسیه در اکسپو دبی2020 | Russia, Expo2020

پاویون روسیه در اکسپو ۲۰۲۰ دبی با شعار ذهن خلاق، هدایت آینده طراحی شده است. ایده حرکت مداوم در طراحی بنا به‌عنوان پیش‌نیاز توسعه، ایجاد و پیشرفت غیرقابل‌توقف و پیشرو بودن می‌باشد.
ARCHKITE.IR
archkite logo

شناسنامه

نام: پاویون روسیه در اکسپو دبی ۲۰۲۰ | Russia Pavilion Milan Expo 2015

معمار: سرجی چوپان، Sergi Tchopan

مکان: دبی، امارات متحده عربی

مساحت: ۳۶۳۰ مترمربع

«برگه غرفه پاویون روسیه در اکسپو دبی۲۰۲۰»

پاویون روسیه در اکسپو ۲۰۲۰ دبی با شعار ذهن خلاق – هدایت آینده طراحی شده است. ایده حرکت مداوم در طراحی بنا به‌عنوان پیش‌نیاز توسعه، ایجاد و پیشرفت غیرقابل‌توقف و پیشرو بودن می‌باشد. یکی از اهداف پروژه درک عملکرد مغز و تحسین آن می‌باشد. به گفته یکی از سازندگان ما یاد می‌گیریم اصول مغز را به کار ببریم و آن‌ها را در زمینه‌های مختلف تلاش انسانی از فناوری‌های خاص گرفته تا تغییرات اجتماعی به کار ببریم.

چرایی تصمیم به ساخت و سایت قرارگیری

سایت برگزاری اکسپو به سه بخش فرصت، تحرک و پایداری تقسیم‌بندی‌شده و پاویون روسیه در منطقه تحرک قرار گرفته است. اکسپو ۲۰۲۰ در شهر دبی کشور امارات واقع شده است. طراحی این پاویون را سرجی چوپان و گروه SPEECH انجام داده‌اند. اهداف این پروژه به گفته‌ی معمار آن ارائه یک جلد دیدنی است که معماری آن بیانگر موضوع تحرک است و شامل ارتباط با روسیه به‌عنوان یک کشور بزرگ می‌باشد. هدف دیگر معمار فراهم‌آوردن راحت‌ترین شرایط ممکن در هنگام تماشای نمایشگاه و در زمان انتظار بازدیدکنندگان است.

توجه ویژه‌ی این پاویون به علم بوده و آن را بین‌المللی می‌داند؛ به گفته طراح گاهی اتفاق می‌افتد که یک ایده موفقیت‌آمیز قبل از اینکه تبدیل به یک فناوری مفید در جایی فراتر از زادگاهش شود بسیار سفر می‌کند. این نمایشگاه به تلاش‌های خلاقانه نسل دانشمندان و مهندسان روسی و سهم آن‌ها در بهبود جهان احترام می‌گذارد. افتتاح بنا با حضور الکسی گروزدف انجام شده است.

معرفی کلی

غرفه روسیه در اکسپو 2020 دارای مساحتی معادل ۳۶۳۰ مترمربع می‌باشد. این ساختمان از ۲ نیم‌کره تشکیل شده است که یکی درون دیگری قرار گرفته است و تجسم گنبدهایی هستند که تصویر سیاره روسیه را به وجود آورده‌اند؛ در نهایت این فرم نماد یکپارچگی و جهان بودن هستند. نحوه قرارگرفتن حجم گنبدی کوچک در داخل گنبد بزرگ‌تر باوجود ساختار مدرن و پویا به ماتریوشکای سنتی روسی نیز شباهت دارد. ایده اصلی ترکیب دو گنبد نیازهای اقلیمی در امارات را برآورده می‌کند.

فضا دارای یک منطقه انتظار راحت و سایه‌دار در نزدیک فضای نمایشگاه‌های موقت، رستوران، فروشگاه سوغات و سالنی با سطح نمایشگاه داخلی می‌باشد. بنا با یک حوض آب تزیینی احاطه شده است که به حفظ میکروکلیمای اطراف ساختمان عمل کرده و مانند یک آیینه غول‌پیکر منعکس‌کننده می‌باشد. ساخت بخش مرکزی نمایشگاه به عهده کنستانتین پتروف و شرکتش گروه سرگرمی سیمپاتکا بوده است.

فضای زیر گنبد که فضای بزرگ و مناسبی است، راحت‌ترین شرایط ممکن را برای بازدیدکنندگان فراهم می‌کند تا در هنگام انتظار و بازدید آسایش داشته باشند و از آفتاب گرم و سوزان محافظت شوند. همچنین این فضا دارای عملکرد‌های متفاوتی است که افراد را سرگرم نیز می‌کند. 

RussiaExpo archkite.ir 16
نمای خارجی پاویون روسیه در اکسپو ۲۰۲۰
RussiaExpo archkite.ir 18

گشت و گذار آنلاین در پاویون روسیه

راهنمایی: با استفاده از این قسمت امکان این را خواهید داشت تا در مجموعه به گشت و گذار بپردازید. توجه داشته باشید اگر از ایران درحال مشاهده این صفحه هستید و تصویر یا تصاویر به‌صورت سیاه به شما نشان داده می‌شود، متاسفانه نیاز به استفاده از سرویس‌های تغییر آی‌پی دارید.

نمای داخلی پاویون

نمای خارجی پاویون

RussiaExpo archkite.ir 20
RussiaExpo archkite.ir 17

ساختار پاویون روسیه

در غرفه روسیه فضای زیر گنبد پایینی به‌عنوان یک منطقه پیشرو مناسب و بزرگ عمل کرده و از آفتاب سوزان و گرما محافظت می‌کند. بنا از ۳ طبقه اصلی و دو سطح نیم‌طبقه تشکیل شده است که فضاهایی با عملکردهای نمایشگاهی، کافه، رستوران و فضای جلسات کاری را سازماندهی می‌کند. فضاهای دیگر شامل نمایشگاه با اتاق VIP، فضای کنفرانس مجهز به تراس‌های دید است که شرایط ایده‌آل برای انجام تجارت در محیط را فراهم می‌کند.

بخش‌های مختلفی جهت فعالیت شرکت‌های معتبر در حوزه هوش مصنوعی اختصاص‌داده‌شده است. در داخل بنا در طبقه سوم، یک مجسمه تعاملی از مغز انسان قرار داده شده است که یک شی هنری بوده و طول آن ۷.۵ متر و ارتفاع ۵.۵ متر می‌باشد. به نظر می‌رسد این مجسمه در فضایی به ارتفاع ۱۳.۵ متر شناور می‌باشد.

فضای داخلی به همراه نمای داخلی از سقف پاویون روسیه در اکسپو 2020
نمای نزدیک از پاویون روسیه در اکسپو دبی ۲۰۲۰
RussiaExpo archkite.ir 19

نما در غرفه روسیه

در پاویون روسیه، نما انبوهی از لوله‌های نخ مانند درهم‌تنیده با رنگ‌های مختلف است که بیانگر ایده‌های حرکت در توسعه معانی و دانش است و به جهت‌گیری در آینده تاکید می‌کند. هم‌چنین موضوع همکاری هماهنگ، وجود انرژی و پدیده‌های متنوع که برای دنیای مدرن بسیار مهم است را به تصویر می‌کشد. موتیف خطوطی با رنگ‌های مختلف شکل ساختمان را مشخص کرده و به ست آوانگاردی روسی اشاره می‌کند.

 این ساخت یک روش تجربی است که برای استفاده از روش خط برای ایجاد فرم‌های جدید اختراع شده است. معمار و سازنده این بخش Yoko Chernikhov می‌باشد. ازنظر فنی نخ‌ها لوله‌های آلومینیومی می‌باشند که قطر آن‌ها ۸ سانتی‌متر بوده و در زوایای مختلف خم شده‌اند و یک حجم را در چند جهت ساخته‌اند. خم‌شدن لوله‌ها توسط تجهیزات طراحی شده خاصی انجام شده تا بتوانند آن‌ها را به شکل دلخواه در بیاورند. طول کل این عناصر ۴۶ کیلومتر و تعداد کل قطعات بیش از هزار قطعه می‌باشد. قطعات با ترکیبات پلیمری رنگ محافظت شده و از ۶ رنگ تشکیل شده‌اند.

 

نکته نهایی

پاویون روسیه به مغز انسان احترام گذاشته و معتقد است که این علم مغز بوده که توانسته مهم‌ترین اکتشافات قرن ۲۱ را برآورده کند و تأثیر عمیقی بر ذهن و آگاهی ما و تحول زندگی داشته باشد. این پاویون یک نمایشگاه چندرسانه‌ای با فناوری پیشرفته است و نماد فرایند شناخت، پیشرفت سریع و حرکت بی‌پایان روبه‌جلو می‌باشد.

آلبوم عکس پاویون روسیه در اکسپو ۲۰۲۰«که در سال ۲۰۲۱ برگزار شده است»

این مطلب را برای دوست خود ارسال کنید:

فهرست مطالب این صفحه

 مطلب پیشنهادی: