پاویون لوکزامبورگ در اکسپو دبی 2020 | Luxembourg, Expo 2020

پاویون لوکزامبورگ در اکسپو ۲۰۲۰ با مضمون لوکزامبورگ پرمحتوا طراحی شده است. فرم این بنا بر اساس ایده روبان موبیوس یک‌شکل بی‌نهایت است که اشاره‌ای به اقتصاد دایره‌ای و بازبودن و پویایی کشور می‌باشد.
ARCHKITE.IR
archkite logo

شناسنامه

نام: پاویون لوکزامبورگ در اکسپو دبی ۲۰۲۰ | Luxembourg Pavilion Dubai Expo 2020

معمار: Meta form

مکان: دبی، امارات متحده عربی، UAE | منطقه فرصت

مساحت: ۲۱۰۰ مترمربع

«وبسایت رسمی پاویون لوکزامبورگ»

«برگه پاویون لوکزامبورگ در سایت رسمی اکسپو 2020 دبی»

پاویون لوکزامبورگ در اکسپو ۲۰۲۰ با مضمون لوکزامبورگ پرمحتوا طراحی شده است. فرم این بنا بر اساس ایده روبان موبیوس یک‌شکل بی‌نهایت است که اشاره‌ای به اقتصاد دایره‌ای و بازبودن و پویایی کشور می‌باشد. این پاویون با معماری خیره‌کننده ترکیبی از صنایع انسانی، طبیعی، فنی، صنعتی و مالی برای آینده پایدار می‌باشد.

سایت قرارگیری و معرفی کلی

این پاویون در منطقه فرصت اکسپو ۲۰۲۰ در شهر دبی، کشور امارات متحده عربی قرار گرفته است. طراحی این پاویون نتیجه یک فراخوان آزاد و شفاف است که شرکت‌کنندگان تحت عنوان لوکزامبورگ پرمحتوا از ۱۷ ژانویه ۲۰۱۷ تا ۷ آپریل ۲۰۱۷ به رقابت پرداخته و در نهایت پاویون لوکزامبورگ توسط استودیو Meta form طراحی شده است و از نقاط جالب‌توجه آن سرسره‌ای است که در قسمت انتهایی قرار داده شده است.

ساختار بنا

 این پاویون مانند یک شی از خیابان جدا شده است؛ بنا از خیابان عقب کشیده شده و با یک رمپ طولانی قابل‌دسترسی می‌باشد. این یک فاصله‌گذاری استراتژیک است تا درک بهتری از پروژه برای بازدیدکنندگان ایجاد شود و بنا به‌عنوان یک کل دیده شود. تجربه اولیه با انتظار در صف روی سطح شیب‌دار ورودی شروع شده که به‌عنوان یک فرش قرمز از افراد استقبال کرده و آن‌ها را به کشف داخل ساختمان دعوت می‌کند. افراد در آستانه‌ای پیوسته و کشیده هدایت شده و در هنگام ورود افراد با چند سؤال مواجه شده که آن‌ها را درگیر و هیجان‌زده می‌کند.

پس از ورود به پاویون لوکزامبورگ بازدیدکنندگان از ورودی به طبقاتی که نمایشگاه شروع می‌شود هدایت می‌شوند و صحنه‌نگاری معرفی کشور در ۵ جنبه می‌باشد. ساخته صحنه‌نگاری توسط Jangled Nerves انجام شده و نشان می‌دهد که کشور و ساکنان آن چه چیزهایی را متحرک کرده و اطلاعات کلی درمورد بخش‌های مختلف اقتصاد و زندگی روزمره ارائه می‌دهد. این پاویون ادغام تجربه کاربر، صحنه‌نگاری و معماری است که مکمل یکدیگرند و به شیوه‌ای آموزشی، تعاملی و شهودی همراه با طرح‌ها و انیمیشن‌های مختلف کشور و مردم به نمایش گذاشته می‌شود و در مجموع شار پیوسته‌ای از تصاویر از ابتدا تا انتها برای تجربه در طبقه دوم ایجاد می‌کند.

روبان موبیوس تبدیل به یک بوم صحنه‌نگاری چندلایه شده است که کف، دیوار و سقف را وسیله‌ای برای نمایش کرده است. عرض این بنا ۵۰ متر و ارتفاع آن ۲۱ متر بوده است. مساحت خود ساختمان ۲۱۰۰ مترمربع و مساحت سایت ۳۵۰۰ متر می‌باشد. بنا در سه طبقه با گنجایش ۵۰۰ نفر و میانگین بازدید ۱۵ تا ۲۰ دقیقه طراحی شده است. به گفته استودیو طراحی یک جریان خوب برای عبور سریع از بنا یکی از بزرگ‌ترین چالش‌های طراحی بوده است.

نمای خارجی پاویون لوکزامبورگ

طراحی داخلی

۵ جنبه طراحی این پاویون تنوع، اتصال، پایداری، ابتکار و زیبایی می‌باشد: در بخش تنوع میزان مهاجرت‌پذیری کشور را که از ۱۶۰ کشور مهاجر داشته با داستان‌هایشان نمایش می‌دهد، در بخش اتصال، استراتژی دیجیتال کشور نشان‌داده‌شده و افراد به سمت بخش پایداری هدایت می‌شوند تا ابتکارات سبز بررسی شوند، پس از آن به بخش ابتکار رفته و پیشرفت‌های علم و ارتباطات در یک نمایش چندرسانه‌ای ۷ دقیقه‌ای بر روی یک صفحه منحنی با محتوای پروژه‌های ماهواره‌ای و فضایی کشور نشان داده می‌شود. در پایان یک کپی از جنگل‌های لوکزامبورگ وجود داشته که زیبایی را به تصویر کشیده و افراد در یک دهلیز در هوای آزاد به انتخاب خود پیاده یا با سرسره پایین می‌آیند و از یک فضای سرگرم‌کننده با بازی از پاسیوی سبز عبور می‌کنند.

در طبقة همکف بنا فضای ذخیره‌سازی وجود داشته که از پشت نیز قابل‌دسترسی بوده و سرویس بهداشتی، سوئیت VIP، واحد اداری با دیدار ناحیه مرکزی، رستوران به نام Schengen Lounge با آشپزخانه‌ی اپن و فروشگاه هدیه در این بخش قرار گرفته‌اند. از بالاترین نقطه پاویون توسط سرسره می‌توان به بخش همکف رسید. طبقه اول بنا از طریق رمپ اصلی قابل دسترسی بوده و فضایی چندمنظوره برای پذیرایی از کنسرت‌ها و کنفرانس‌های می‌باشد که در مواقع نیاز در کناری بسته می‌شود و افراد از طریق رمپ راهنمایی می‌شوند. بنا شامل اتاق جلسه‌ای به نام Melusina می‌باشد که به نام اسطوره تاسیس این کشور نام‌گذاری شده است. طبقه دوم پاویون بالاترین نقطه دسترسی بوده و نمایشگاه در این قسمت قرار گرفته است.

نمای داخلی پاویون لوکزامبورگ
پاویون لوکزامبورگ
دیاگرام پاویون لوکزامبورگ

گشت و گذار آنلاین در پاویون لوکزامبورگ

انرژی

پاویون لوکزامبورگ از اصول اقتصاد دایره‌ای پیروی می‌کند؛ مصالح استفاده شده در این پاویون عموماً فولاد و فایبرگلاس می‌باشند که ۷۰ درصد آن‌ها مواد بازیافتی با استفاده مجدد هستند؛ بازیافت پوستة فایبرگلاس دشوار بوده اما توسط تولید‌کننده آن مجدداً استفاده می‌شود.

نکته نهایی

پاویون لوکزامبورگ ترجمه ارزش‌های این کشور به شکل کوچک، جاه‌طلبانه، سخاوتمندانه و باز، جذاب و اطمینان‌بخش می‌باشد. در این پاویون نسبت فضا به طور مداوم تغییر می‌کند که شبیه به شهر در حال تغییر لوکزامبورگ می‌باشد. طراحی در تمام جنبه‌ها؛ فرم بیرونی، فضای داخل و تمام المان‌های استفاده شده از مضمون اصلی پیروی کرده و این کشور را با تمام وجوه مثبت و رشد آن به نمایش می‌گذارد.

آلبوم عکس غرفه لوکزامبورگ در اکسپو ۲۰۲۰ دبی

این مطلب را برای دوست خود ارسال کنید:

فهرست مطالب این صفحه

 مطلب پیشنهادی: