پاویون ایران در اکسپو دبی2020 | Iran, Expo2020

پاویون ایران در اکسپو ۲۰۲۰ دبی با عنوان عمارت شهرزاد با الهام از قصه‌های هزارویک شب شهرزاد (قصه‌های معروف ایرانی) طراحی شده است. در این مقاله پاویون ایران موردبررسی قرار گرفته است.
ARCHKITE.IR
archkite logo

شناسنامه

نام: پاویون ایران در اکسپو ۲۰۲۰ دبی | Iran Pavilion Dubai Expo 2020

معمار: گروه معماری شیفت دیزاین

مکان: دبی، امارات متحده عربی، UAE

هزینه: ۹ میلیون دلار

«برگه پاویون ایران در سایت رسمی گروه معماری شیفت دیزاین»

«برگه پاویون ایران در سایت رسمی اکسپو 2020 دبی»

پاویون ایران در اکسپو ۲۰۲۰ دبی با عنوان عمارت شهرزاد با الهام از قصه‌های هزارویک شب شهرزاد (قصه‌های معروف ایرانی) طراحی شده است. شعار ایران در این رویداد “ایران تمدن کهن و استوار و تنوع اقوام و میزبان ملت‌ها” می‌باشد.

چرایی تصمیم به ساخت و سایت قرارگیری

اکسپو ۲۰۲۰ در شهر دبی و در کشور امارات متحده عربی برگزار شده است. پاویون ایران در بخش تحرک این اکسپو و در نزدیکی پاویون‌های کشور شیلی و فرانسه می‌باشد. این دومین بار است که ایران به‌صورت مستقل دارای پاویون می‌باشد. طراحی بر عهده گروه معماری شیفت دیزاین بوده هزینه طراحی و ساخت این بنا ۹ میلیون دلار بوده است.

معرفی کلی

پاویون ایران ۲۰۱۴ مترمربع است و از ۹ پاکت فضایی آبی‌رنگ تشکیل شده است که با مهره‌های سفالی با پوشش برنزی پوشانده شده و استعاره‌ای از تضاد بین زمین و آسمان می‌باشد. هر ساختمان بخشی از تاریخ معاصر ایران را نشان می‌دهند. در این بنا با کل استان‌های ایران آشنا شده و هر ۵ روز یک استان با محتوای تصویری به‌نمایش‌درآمده و میراث طبیعی و تاریخی آن به نمایش گذاشته می‌شود. هم‌چنین هر روز صدا و تصویر داستان‌های شهرزاد را نقل می‌کند. در این پاویون اطلاعاتی در مورد گردشگری پزشکی، استارتاپ‌های جدید و مسیر‌های بی‌نظیر ایران ارائه می‌شود. هم‌چنین ایران دستاوردهای خود در زمینه‌های گردشگری، معدن، نفت، گاز، پتروشیمی، فناوری، فرهنگ و هنر، پزشکی و صنایعی مانند مس، فولاد نشان می‌دهد.

پاویون ایران در اکسپو2020
نمای بیرونی پاویون ایران در اکسپو2020

گشت و گذار آنلاین در پاویون ایران

راهنمایی: با استفاده از این قسمت امکان این را خواهید داشت تا در مجموعه به گشت و گذار بپردازید. توجه داشته باشید اگر از ایران درحال مشاهده این صفحه هستید و تصویر یا تصاویر به‌صورت سیاه به شما نشان داده می‌شود، متاسفانه نیاز به استفاده از سرویس‌های تغییر آی‌پی دارید.

ساختار بنا و پلان

مجموعه ساختمان‌ها از ۱۲ سالن تشکیل شده‌اند و یک شبکه‌ای ریزوماتیک از ارتباطات می‌باشد. در هر سالن روایت‌های مختلف تاریخ معاصر ایران نمایش داده می‌شود که تااندازه‌ای مبهم و است و باتوجه‌به مسیری که فرد طی می‌کند متفاوت می‌شود. این ابهام می‌تواند شبیه خود تاریخ ایران نیز باشد. ورود به هر راهرو شبیه به فضای واقعی ایران بوده و درکی از زیبایی‌های ۴ فصل کشور می‌دهد. هنرمند ایرانی عارف منتظری روایتی از کشور را بازتاب کرده و در اثر خود از آینه‌ها و انعکاس آن‌ها استفاده کرده است.

 در بخشی از بنا و با استفاده از تکنولوژی روز پرنده ایرانی و اسطوره‌ای ایران، سیمرغ به پرواز در می‌آید. از نکات مهم در ساختار این پاویون تونل‌های آبی هستند که از زیر مجموعه می‌گذرند و هوای خنک را به سطح بالایی بنا می‌رسانند و باعث ایجاد آسایش حرارتی بوده و از الگوهای معماری ایرانی در این بخش الهام گرفته شده است.

نکته نهایی

طبق نظر مجله معماری دایجست پاویون ایران جز ۸ پاویون برتر اکسپو ۲۰۲۰ می‌باشد. انتقادات زیادی از طرف معماران ایرانی به این پاویون وارد بوده و به گفته برخی از منتقدین ایران فهم درستی از شعار اکسپو ۲۰۲۰ که ارتباط ذهن‌ها، خلق آینده بوده نداشته است. اما بااین‌حال این پاویون مورد استقبال عمومی قرار گرفته و به‌عنوان پاویون‌های برتر شناخته شده است.

دید پرنده نمای بیرونی پاویون ایران در اکسپو2020
نمای بیرونی پاویون ایران در اکسپو2020

آلبوم عکس غرفه ایران در دبی در اکسپو ۲۰۲۰

اگر به متن این صفحه نیاز دارید

جهت استفاده از متن این صفحه و یا حمایت از نویسنده این متن، می‌توانید به‌صورت قانونی آن را خریده و تنها با مقاصد علمی(مانند استفاده در پژوهش‌ها یا ارائه‌های دانشجویی) مورد استفاده قرار دهید.

  • متنی که خریده می‌شود ممکن است حداکثر ۱۰درصد با متنی که در این صفحه مشاهده می‌شود اختلاف داشته باشد.
  • به محض پرداخت فایل word این صفحه برای شما قابل دانلود خواهد بود.

این مطلب را برای دوست خود ارسال کنید:

فهرست مطالب این صفحه

 مطلب پیشنهادی: