جنگل عمودی | Bosco Verticale

جنگل عمودی دو برج مسکونی با نمای سبز تشکیل شده از درختان در میلان ایتالیا است که کنار یکدیگر قرار گرفته‌اند. این بنا اولین مدل تراکم شهری طبیعت در یک شهر می‌باشد. جنگل عمودی مفهوم خانه‌ای برای درختان است که انسان‌ها و پرندگان را نیز در خود جای‌داده است.
ARCHKITE.IR
archkite logo

شناسنامه

نام: جنگل عمودی | Bosco Verticale

معمار: استودیو استفانو بوئری، Boeri

مکان: میلان، ایتالیا

زمان ساخت: ۲۰۰۸-۲۰۱۴

کاربری: مسکونی

«برگه برج جنگل عمودی در وبسایت رسمی معمار پروژه»

جنگل عمودی دو برج مسکونی با نمای سبز تشکیل شده از درختان است که کنار یکدیگر قرار گرفته‌اند. این مجموعه از رمان بارون در درختان اثر ایتالو کالونیو که در سال ۱۹۵۷ نوشته شده و در آن قهرمان داستان تصمیم می‌گیرد زمین را رها کند و تا پایان عمر در درختان زندگی کند، الهام گرفته شده است. این بنا اولین مدل تراکم شهری طبیعت در یک شهر می‌باشد. جنگل عمودی مفهوم خانه‌ای برای درختان است که انسان‌ها و پرندگان را نیز در خود جای‌داده است.

چرایی تصمیم به ساخت

بوسکو عمودی بخشی از بازسازی منطقه تاریخی میلان می‌باشد که غنی‌ترین منطقه تجاری اروپا می‌باشد. آغاز ساخت این برج‌ها در سال ۲۰۰۹ بوده و سازه‌ها در سال ۲۰۱۲ تکمیل شده‌اند. ساخت و نصب گیاهان نیز در سال ۲۰۱۲ انجام شده است. برج‌ها توسط استفانو بوئری طراحی شده و در سال ۲۰۱۴ افتتاح شده است. به گفته Skyscrapercenter این دو برج یکی از فشرده‌ترین نماهای سبز زنده هستند که تاکنون دیده شده‌اند.

 طراحی بنا به کمک باغبانان و گیاه‌شناسان انجام شده است. در ۱۱ اپریل ۲۰۱۲ یکی از ساختمان‌ها به‌عنوان گالری هنری در هفته مد میلان به‌صورت موقت استفاده شده است. این برج‌ها جهت ترویج زندگی پایدار ساخته شده و هزینه نیز نسبت به برج‌های معمول تنها ۵ درصد افزایش داشته و کل هزینه ساخت برج‌ها در سال ۲۰۰۸، ۸۷.۵ میلیون دلار برآورد شده است.

جنگل عمودی (بوسکو ورتیکل یا Bosco Verticale)

سایت قرارگیری

جنگل عمودی در ناحیه Porta Naova، بین Via Gaetano de Castllia و Via Federico Confalonieri، نزدیک ایستگاه راه‌آهن Milano Porta Garibaldi در شهر میلان ایتالیا واقع شده است. مسیر دوچرخه‌سواری ۵ کیلومتری نیز به این برج‌ها منتهی می‌شود.

دیاگرام جنگل عمودی (بوسکو ورتیکل یا Bosco Verticale)

گشت و گذار آنلاین در اطراف ساختمان جنگل عمودی

معرفی کلی بنا

ارتفاع برج‌ها ۱۱۱ متر با ۲۶ طبقه و ۷۶ متر با ۱۸ طبقه می‌باشد که به ترتیب Torre E و Torre D نامیده می‌شوند. برج‌ها مجموعاً از ۴۰۰ واحد کاندومینیوم تشکیل شده‌اند و هر برج ۵۰ هزار مترمربع خانه‌های تک‌خانواری را شامل می‌شود. مساحت تراس‌های مجموعه جنگل عمودی ۸۹ هزار مترمربع بوده و داخل مجموعه یک ساختمان اداری بدون نمای گیاهی قرار گرفته است. آپارتمان‌های لوکس در آسمان با فضاهای فراوان برای قراردادن درختان بزرگ و کامل و انواع گیاهان و درختچه‌های پوششی می‌باشد. این بنا توانسته است روابط بین انسان‌ها و سایر موجودات زنده را احیا کند.

ساختار بنا

بالکن‌های بتنی با فولاد مسلح شده و ضخامت آن‌ها ۲۸ سانتی‌متر با پاراپت‌های ۱.۳ متری می‌باشد. بالکن‌ها جهت قراردادن وان‌های بیرونی بزرگ برای پوشش گیاهی و امکان رشد درختان ایجاد شده‌اند. روکش سنگ‌چینی نما به رنگ قهوه‌ای نزدیک به رنگ تنه درختان می‌باشد. ریتم در ساختمان با تضاد ایجاد شده و عناصر در ظروف سنگی سفید، رشته‌های بالکن و مدول‌ها به کار رفته‌اند. ریتم فشردگی بصری بدنه‌های معماری را درهم‌شکسته، غیرمادی و تقویت می‌کند. فضاهای پنت‌هاوس به دو منطقه اتاق‌خواب‌ها و فضای کار تقسیم‌بندی می‌شوند.

دیاگرام جنگل عمودی (بوسکو ورتیکل یا Bosco Verticale)
دیاگرام جنگل عمودی (بوسکو ورتیکل یا Bosco Verticale)

سازه

برج‌ها از قالب و داربست سفارشی توسط PERI Basiano تشکیل شده‌اند؛ سیستم صعود ریلی RCS برای ساخت طبقات میانی و سکوهای فرود می‌باشد. سیستم داربست PERI UP بوده و قالب دال پانل SKYDECK می‌باشد. چیدمان نامنظم بالکن‌ها جهت توزیع مناسب بار در ارتفاع بوده است.

انرژی و پایداری

بنا جهت تأمین انرژی خود از انرژی‌های تجدیدپذیر استفاده کرده و خودکفا می‌باشد. صفحات خورشیدی انرژی الکتریکی را باقدرت ۲۶ کیلووات بر ثانیه تأمین می‌کنند. فاضلاب تصفیه شده برای آبیاری گیاهان استفاده می‌شود. استفاده نوآورانه از پمپ‌های حرارتی زمین گرمایی به کاهش هزینه‌های گرمایش و سرمایش کمک کرده است. کاهش دما داخلی توسط میکرو اقلیم نیز دو درجه می‌باشد.

ساختار سبز نما

برج‌ها مجموعاً از ۲۰ هزار مترمربع جنگل شامل ۹۰۰ درخت تشکیل شده‌اند، ۵۵۰ درخت در برج بزرگ‌تر و ۳۵۰ درخت در برج کوچک‌تر قرار گرفته‌اند. ۵۰۰۰ درختچه و ۱۵ هزار گیاه چندساله نیز در برج‌ها به کار گرفته شده‌اند. تنوع زیستی گیاهان، گونه‌های جدید پرندگان و حشرات را به شهر آورده است. در آزمایش تونل باد اطمینان حاصل شده که درختان در اثر تندبادهای باد شدید واژگون نمی‌شوند و سیستم مهندسی با مشورت گیاه‌شناسان و باغبانان مطمئن شده است که سازه تحمل بار تحمیل‌شده گیاهان را داشته باشد.

 گیاهان باتوجه‌به سایه‌ا‌ندازی خود به تعدیل دما ساختمان در زمستان و تابستان کمک کرده و فضای داخلی را از نور مستقیم خورشید بادهای تند محافظت می‌کنند. همچنین فضاهای داخلی را از آلودگی صوتی و گردوغبار ناشی از ترافیک شهری حفظ می‌کنند. سپرهای گیاهی اشعه‌های نور خورشید را منعکس نکرده و یک میکرو اقلیم بدون آسیب ایجاد می‌کنند. نمای سبز این بنا به بهبود کیفیت هوا کمک می‌کند. تولید اکسیژن را به ۱۸۹۸۰ کیلوگرم در سال افزایش داده و به کاهش دود کمک می‌کنند. نماهای سبز مؤثرترین و مقرون‌به‌صرفه‌ترین راه جذب Co2 می‌باشند که سالانه ۱۹ هزار کیلوگرم را جذب می‌کند.

دیاگرام جنگل عمودی (بوسکو ورتیکل یا Bosco Verticale)
دیاگرام جنگل عمودی (بوسکو ورتیکل یا Bosco Verticale)

حضور گیاهان بیشتر از سطوح در نماهای سه‌بعدی بوده و به دلیل تغییرات چرخه‌ای و مورفولوژیکی چند رنگی در اندازه گیاهان تنوع فصلی و یک نقطه عطف رنگین‌کمانی ایجاد شده است. از نظر زیبایی‌شناختی نیز این چرخه رنگی مؤثر بوده است. کاشت گیاهان از سال ۲۰۱۰ در یک مهدکودک گیاه‌شناسی در مرکز باغ Peverelli آغاز شده تا برای کودکان نیز جنبه آموزشی داشته باشد. این نما مجموعه‌ای از فرایند‌های طبیعی تحت مدیریت انسان است که با زندگی و رشد ارگانیسم همراه شده است. ظروف کاشت به عمق ۳.۳ متر و ابعاد ۱.۱ در ۱.۱ می‌باشد و طول کل حوضچه‌ها با ۱.۷ کیلومتر می‌رسد. ماده معدنی اصلی محیط رشد؛ لاپیلی‌های آتشفشانی و دانه‌های مختلف می‌باشد، به‌علاوه ترکیبی از کمپوست سبز و خاک سطحی که به رشد گیاهان کمک می‌کند.

باغبانان پرنده یک تیم تخصیصی از درخت‌کاران کوهنورد هستند که به هرس و رسیدگی به درختان می‌پردازند. آبیاری گیاهان نیز به‌صورت متمرکز بوده و نیازهای گیاهان توسط یک نصب دیجیتالی و کنترل از راه دور کنترل می‌شود. درحالی‌که آب لازم تا حد زیادی از پساب تصفیه شده از برج‌ها گرفته می‌شود. تنوع در آب‌رسانی تحت‌تأثیر مطالعات هواشناسی و نیاز آبیاری هر گیاه می‌باشد. تنوع درختان؛ راش، اقاقیای زرد، بلوط، افرا، زبان گنجشک، سرخس و پیچک در ۴ نما می‌باشد.

جوایز

  • گواهینامه طلا LEED
  • جایزه شورای ساختمان‌های بلند و زیستگاه شهری CTBUH به عنوان بهترین ساختمان بلند در سراسر جهان در سال ۲۰۱۵
  • جایزه بین‌المللی Highrise برای ارج نهادن به برتری در ساختمان‌های اخیراً ساخته شده با حداقل ارتفاع ۱۰۰ متر در سال ۲۰۱۴
  • جایزه بین‌المللی بلندپایه از حوزه معماری آلمان در فرانکفورت در سال ۲۰۱۴

نکته نهایی

جنگل عمودی از بزرگ‌ترین پروژه‌های توسعه مجدد اروپا می‌باشد. ساختار برج‌های این‌چنین به شهرهای متراکم کمک کرده و مسکن و زیرساخت‌های بیشتر را اضافه می‌کند. به گفته بوئری تغییر کامل نحوه توسعه این شهرهای جدید بسیار مهم است؛ جنگل‌های شهری یکی از بزرگ‌ترین مسائل می‌باشند و قصد دارد با ساختاری مشابه در سوئیس، هند و چین این پروژه‌ها را اجرا کند. در حال حاضر جنگل عمودی تبدیل به یک نماد شهری میلان شده است.

اگر به متن این صفحه نیاز دارید

جهت استفاده از متن این صفحه و یا حمایت از نویسنده این متن، می‌توانید به‌صورت قانونی آن را خریده و تنها با مقاصد علمی(مانند استفاده در پژوهش‌ها یا ارائه‌های دانشجویی) مورد استفاده قرار دهید.

  • متنی که خریده می‌شود ممکن است حداکثر ۱۰درصد با متنی که در این صفحه مشاهده می‌شود اختلاف داشته باشد.
  • به محض پرداخت فایل word این صفحه برای شما قابل دانلود خواهد بود.

آلبوم عکس برج جنگل عمودی در ایتالیا

این مطلب را برای دوست خود ارسال کنید:

فهرست مطالب این صفحه

 مطلب پیشنهادی: